Սիսիանում արձանագրվել է աղիքային վարակներին բնորոշ ախտանշաններով 296 դեպք. ԱՆ
Մայիսի 9-ից 11-ն ընկած ժամանակահատվածում աղիքային վարակիչ հիվանդությունների ախտանշաններով Սիսիանի բժշկական կենտրոն է դիմել 13 բնակիչ, որոնցից 5-ը հոսպիտալացվել է:
Աառողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ համաճարակաբանական հետազոտությունների շրջանակում ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետները մայիսի 11-ին իրականացրել են բակային համայցեր, ինչի արդյունքում հայտնաբերվել է աղիքային վարակիչ հիվանդություններին բնորոշ ախտանշաններոով ևս 199 բնակիչ:
Բնակիչների մեծամասնությունն ունեցել է նույն գանգատները՝ փսխում, լուծ, թուլություն և ջերմաստիճանի բարձրացում մինչև 38°C:
Մայիսի 12-ին Սիսիանի բժշկական կենտրոն դիմել է աղիքային վարակիչ հիվանդությունների ախտանշաններոով ևս 14 բնակիչ և բակային համայցով հայտնաբերվել է ևս 70 հիվանդ:
Այսօրվա դրությամբ` Սիսիան համայնքում արձանագրվել է աղիքային վարակներին բնորոշ ախտանշաններով 296 դեպք (դեպքերից 281-ը մինչև 18 տարեկան են, իսկ 15-ը՝ մեծահասակ): Սիսիանի բժշկական կենտրոնում ստացիոնար պայմաններում բուժումը շարունակում է 5 հիվանդ, իսկ գանգատ ունեցող մյուս բնակիչները բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում: Բոլոր հիվանդների վիճակը գնահատվում է միջին և թեթև ծանրության՝ դրական շարժընթացով:
Որպես բռնկման հավանական պատճառ` դիտարկվում է ջրային գործոնը: Համաճարակաբանական հետազոտությունների ընթացքում պարզվել է, որ դեպքերին նախորդել է վթար` բնակավայրի ջրամատակարարման համակարգում, որի վերացման ուղղությամբ իրականացվել են աշխատանքներ:
Լաբորատոր հետազոտությունների նպատակով իրականացվել է բնակավայրի խմելու ջրի և հիվանդների կենսանմուշների նմուշառում:

В армянском Сисиане характерные для кишечных инфекций симптомы выявлены у 296 человек
В период с 9 по 11 мая в медицинский центр Сисиана с симптомами кишечной инфекции обратились 13 жителей, 5 из них были госпитализированы. Подробности представляет  пресс-служба Минздрава Армении.
В рамках эпидемиологических исследований специалисты Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА 11 мая осуществили подворовые обходы, в результате чего симптомы, характерные для кишечных инфекций, были выявлены еще у 199 жителей.
«У большинства жителей были схожие жалобы: рвота, диарея, слабость и повышение температуры тела до 38 градусов.
12 мая в медицинский центр Сисиана обратились еще 14 жителей с симптомами кишечной инфекции, а подворовые обходы выявили еще 70 больных.
На сегодняшний день в Сисиане зарегистрировано 296 случаев с характерными для кишечных инфекций симптомами (281 случай приходится на граждан в возрасте до 18 лет). Пять пациентов продолжают получать стационарное лечение в медицинском центре Сисиана, а остальные пациенты с жалобами получают амбулаторное лечение. Состояние всех пациентов оценивается как средней тяжести и легкое – с положительной динамикой», – говорится в сообщении.
Как отмечается, в качестве вероятной причины вспышки рассматривается фактор воды. В ходе эпидемиологического исследования выяснилось, что инцидентам предшествовала авария в системе водоснабжения населенного пункта, по устранению которой ведутся работы.