Երկարաժամկետ խաղաղության հաստատումը ենթադրում է վերջին զինված ագրեսիայի հետևանքների շտկում. Արցախի ԱԳՆ
11:05 12/05/2021
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել  հայտարարությամբ.
«27 տարի առաջ՝ 1994 թ. մայիսի 12-ին, Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական ջանքերի շնորհիվ ուժի մեջ է մտել կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին անժամկետ եռակողմ համաձայնագիրը, որը ստորագրել են Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունը, Ադրբեջանը և Հայաստանը։
Համաձայնագրի կնքմանը նախորդել են ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի 1994 թ. ապրիլի 15-ի հայտարարությունը՝ կրակի անհապաղ դադարեցման կոչով, ինչպես նաև  Բիշքեկյան արձանագրությունը, որը 1994 թ. մայիսի 4-5-ը ստորագրել են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) և Ղրղզստանի խորհրդարանների ղեկավարները, Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի նախագահը, Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Ռուսաստանի նախագահի լիազոր ներկայացուցիչը և  ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի քարտուղարության ղեկավարը։
Հետագայում կողմերը բազմիցս հաստատել են կրակի դադարեցման ռեժիմը պահպանելու իրենց հանձնառությունները, մասնավորապես՝ 1994 թ. հուլիսի 26-27-ը, 1994 թ. օգոստոսի 29-ին, և վերջնականապես դրանք ամրագրել ԵԱՀԿ հովանու ներքո 1995 թ. փետրվարի 6-ին ստորագրված կրակի դադարեցման ռեժիմն ամրապնդելու մասին համաձայնագրով։ 2016 թ. ապրիլին Արցախի վրա Ադրբեջանի հերթական ռազմական հարձակման պատճառով տեղի ունեցած էսկալացիայից հետո, որը հայտնի է որպես քառօրյա պատերազմ, Ռուսաստանի միջնորդությամբ կրկին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մարտական գործողությունների դադարեցման և հրադադարի ռեժիմի հետևողական պահպանման շուրջ։
Անժամկետ համաձայնագիրը, որի շնորհիվ կասեցվել է Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի առաջին ռազմական ագրեսիան, միջազգային հանրության կողմից դիտարկվում էր որպես այն ստորագրած կողմերի համար պարտադիր ուժ ունեցող փաստաթուղթ, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում արյունահեղության վերսկսումը կանխելու և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար պայմաններ ստեղծելու կարևոր գործիք։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը, ԵԱՀԿ Գործող նախագահը, Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները՝ այդ թվում նաև պետությունների ղեկավարների մակարդակով արված համատեղ հայտարարությունների միջոցով, բազմիցս հայտարարել են տվյալ համաձայնագրի հետևողական պահպանման անհրաժեշտության մասին։
2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների ուղղակի մասնակցությամբ, Ադրբեջանը նոր լայնածավալ ռազմական ագրեսիա է սանձազերծել Արցախի դեմ՝ կոպտորեն խախտելով 1994 թ. մայիսի 12-ի կրակի դադարեցման մասին եռակողմ համաձայնագիրը և դրան հաջորդած պայմանավորվածությունները։
Իր գործողություններով Ադրբեջանը խախտել է ՄԱԿ-ի Կանոնադրության դրույթները, ինչպես նաև  ԵԱՀԿ, Եվրոպայի խորհրդի և ամբողջ միջազգային հանրության առջև ստանձնած իր հանձնառությունները։ Մասնավորապես, Բաքուն խախտել է այնպիսի հիմնարար սկզբունքներ, ինչպիսիք են ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, վեճերի խաղաղ կարգավորումը, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքը, իրավահավասարությունն ու սեփական ճակատագիրն ազատորեն տնօրինելու ժողովուրդների իրավունքը, միջազգային իրավունքով նախատեսված պարտավորությունների բարեխիղճ կատարումը։
Ադրբեջանի հակաիրավական գործողությունները՝ pacta sunt servanda (պայմանագրերը պետք է պահպանվեն) սկզբունքի խախտումը, ագրեսիվ պատերազմի սանձազերծումը, միջազգային ահաբեկիչների հետ համագործակցությունը և նրանց օգտագործումը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անկապտելի իրավունքի ուժային ճնշման համար, քաղաքացիական օբյեկտների և խաղաղ բնակչության կանխամտածված թիրախավորումը ոչ ընտրողական ազդեցություն ունեցող արգելված զինատեսակներից, հայ ռազմագերիների խոշտանգումներն ու սպանությունները, ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց ապօրինի պահելը, մշակութային ժառանգության ոչնչացումը և ապօրինի օկուպացիան հանցագործություններ են, որոնք ենթակա են միջազգային իրավական պատասխանատվության:
Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ 2020 թ. նոյեմբերի 10-ին հաստատված հրադադարն Ադրբեջանին չի ազատում պատասխանատվությունից՝ իր նախկին պարտավորությունները խախտելու, ռազմական հանցագործությունների, զանգվածային վայրագությունների և միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների շարունակական և կանոնավոր խախտումների համար։
Արցախի դեմ Ադրբեջանի նոր զինված ագրեսիայի արդյունքներն անօրինական են, քանի որ հանդիսանում են Ադրբեջանի կողմից ուժի ապօրինի կիրառման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների հետևանքը։ Վերոհիշյալ ձևով պարտադրված և հետևաբար անօրինական այս իրողություններն ուժի կիրառմամբ ամրագրելու Բաքվի փորձերն անընդունելի են, անհեռանկարային և պետք է դատապարտվեն ու մերժվեն համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների, միջազգային հանրության բոլոր պատասխանատու անդամների կողմից, քանի որ իրավունքը չի բխում իրավախախտումից։
Մեր համոզմամբ՝ երկարաժամկետ խաղաղության հաստատումը ենթադրում է վերջին զինված ագրեսիայի հետևանքների շտկում, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիա, ռազմագերիների և պատանդների ազատ արձակում, ինչպես նաև բանակցությունների բարեխիղճ վարում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման նպատակով»։

The Artsakh Foreign Ministry released a statement on signing the ceasefire agreement between the Nagorno-Karabakh Republic, Azerbaijan and Armenia on 12 May 1994. The full text of the statement is provided below.
"Twenty-seven years ago, on 12 May 1994, a trilateral, termless agreement on a complete ceasefire and cessation of hostilities signed between the Nagorno-Karabakh Republic (Republic of Artsakh), Azerbaijan and Armenia entered into force.The signing of the document became possible due to the mediation efforts of the Russian Federation.
This agreement was preceded by a statement of the Council of CIS Heads of State dated April 15, 1994, calling for an immediate ceasefire, as well as the Bishkek Protocol of May 4-5, 1994, signed by the heads of the parliaments of Armenia, Azerbaijan, Nagorno Karabakh (Artsakh), Kyrgyzstan, the Chairman of the Federation Council of Russia, as well as the Plenipotentiary Representative of the Russian President on Nagorno-Karabakh and the head of Secretariat of the Council of CIS Interparliamentary Assembly.
Subsequently, the commitments to observe the ceasefire were repeatedly reaffirmed by the parties, in particular on July 26-27, August 29 and November 12, 1994, and were finally consolidated by the agreement on strengthening the ceasefire regime reached under the auspices of the OSCE on February 6, 1995. In April 2016, after a sharp increase in escalation caused by another armed attack of Azerbaijan on Artsakh, known as the Four-Day War, an agreement on cessation of hostilities and strict adherence to the ceasefire was again reached with the mediation of Russia.
The indefinite agreement, which put an end to the first armed aggression of Azerbaijan against the Republic of Artsakh and its people, was considered by the international community as a document binding on the signatory parties, as well as an important instrument to prevent the resumption of bloodshed in Nagorno Karabakh and create conditions for a peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. The UN Secretary General, the OSCE Chairperson-in-Office, the Council of Europe Secretary General, as well as the OSCE Minsk Group co-chair countries have repeatedly stated the need to strictly observe this agreement, including through joint statements at the level of heads of state.
On September 27, 2020, in flagrant violation of the trilateral ceasefire agreement of May 12, 1994, and subsequent agreements, Azerbaijan unleashed a new full-scale military aggression against Artsakh with the direct involvement of Turkey and international terrorists.
By its actions, Azerbaijan violated the provisions of the UN Charter, as well as OSCE, Council of Europe and international commitments as a whole. In particular, Baku violated such fundamental principles as the non-use or threat of force, peaceful settlement of disputes, respect for human rights and fundamental freedoms, equal rights, including the right of peoples to decide their own destiny and the faithful implementation of obligations under international law.
The totality of the wrongful acts of Azerbaijan, including non-observance of the principle of pacta sunt servanda (agreements must be kept), unleashing a war of aggression, cooperation with international terrorists and their use to suppress by force the inalienable right of the people of Artsakh to self-determination, deliberate targeting of civilians and civilian objects with the use of prohibited types of indiscriminate weapons, torture and murder of Armenian prisoners of war, illegal detention of prisoners of war and civilian captives, destruction of cultural heritage and illegal occupation, constitute crimes, which entail international legal responsibility. The ceasefire achieved through the mediation of the Russian Federation on November 10, 2020, does not remove Azerbaijan’s responsibility for violation of their previous obligations, committed war crimes, mass atrocities and the ongoing systematic violations of the norms and principles of international law.
The outcomes of Azerbaijan's latest armed aggression against Artsakh are illegal, since they were the consequence of illegitimate use of force, as well as gross violations of human rights committed by the Azerbaijani side. Baku’s attempts to consolidate the imposed in such a way and, therefore, unlawful current state of affairs cannot be accepted, have no prospects and must be condemned and rejected by the relevant international organizations, by all responsible members of the international community, since illegal acts do not create law.
Restoring lasting peace, in our view, implies redressing the consequences of the recent armed aggression, which includes the liberation of the occupied territories of the Republic of Artsakh, release and repatriation of Armenian prisoners of war and hostages, as well as conducting negotiations in good faith under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairmanship to achieve a comprehensive settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict."