Էրդողանը՝ Պուտինին․ Անհրաժեշտ է պաղեստինցիներին պաշտպանելու համար տարածաշրջան միջազգային խաղաղապահ ուժեր ուղարկել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է Երուսաղեմում տիրող իրավիճակը և արաբա-իսրայելական հակամարտության գոտում տիրող ընդհանուր իրավիճակը: Այս մասին գրում է Tass-ը։
Թուրքիայի նախագահը նշել է, որ «խնդրի լուծման համատեքստում «կարևոր ուղերձ է Երուսաղեմի [կարգավիճակի] վերաբերյալ Թուրքիայի և Ռուսաստանի դիրքորոշումների նմանությունը»: Նա կարևոր է համարել ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունները Երուսաղեմի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ՝ ՄԱԿ-ի որոշումների և երկու պետությունների սկզբունքի հիման վրա:
Էրդողանը մատնանշել է Իսրայելի և պաղեստինցիների իրավիճակում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շտապ միջամտության անհրաժեշտությունը: Նրա համոզմամբ, ՄԱԿ-ը «պետք է ցուցաբերի կոշտ և վճռական դիրքորոշում, որպեսզի Իսրայելը դադարեցնի հարձակումները» Գազայի հատվածի վրա:
Նա առանձին նշել է, որ «անհրաժեշտ է մշակել պաղեստինցիներին պաշտպանելու համար տարածաշրջան միջազգային խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու հարցը», և համոզմունք հայտնել, որ «Թուրքիան և Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի հարթակում սերտ համագործակցություն են ցույց տալու այդ հարցերի շուրջ»:

Erdogan suggests sending international peacekeepers to safeguard Palestinians during phone call with Putin
Turkish President Tayyip Erdogan and Russia's Vladimir Putin discussed in a phone call tensions in Gaza and Jerusalem, Turkey's presidency said on Wednesday, as Ankara seeks international action against Israel. Al Jazeera reported.
Israel carried out hundreds of air strikes in Gaza into Wednesday morning as the Islamist group Hamas and other Palestinian militants fired rocket barrages over the border, in the most intense exchange in years that killed at least 35 people. read more
Erdogan told Putin the international community needed to "teach a deterrent lesson" to Israel, adding that Ankara was working to mobilise this reaction, according to a statement from his office.
Erdogan also called for work to be done on sending international peacekeepers to the region to help safeguard Palestinians, a proposal Turkey has made since 2018.