Իրանի նախկին նախագահ Ահմադինեջադը մտադիր է կրկին պայքարել նախագահի պաշտոնի համար
Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը մտադիր է պայքարել նախագահի պաշտոնի համար։ Այս մասին գրում է swissinfo-ն՝ վկայակոչելով իրանական հեռուստատեսությանը:
Հեռուստատեսությունը ցույց է տվել կադրեր, որոնցում Ահմադինեջադը համախոհների ուղեկցությամբ այցելում է գրանցման կենտրոն երկրի ՆԳՆ-ում։
2017-ին Ահմադինեջադը փորձեց մասնակցել նախագահական ընտրություններին, սակայն նրան արգելել էր Իսլամական Հանրապետության գերագույն ռաջնորդ Ալի Խամենեին, իսկ հետո նրա թեկնածությունը հետ կանչեց Սահմանադրական պահապան խորհուրդը, որը կազմում է մասնակիցների վերջնական ցուցակը:
Նշվում է, որ վերջին տարիներին Ահմադինեջադը փորձել է փոխել արմատականների իմիջը ՝ խոսելով ավելի չափավոր կենտրոնամետ դիրքերից։ Խամենեին արդեն հայտարարել է, որ ինքը դեմ չէ Ահմադինեջադի մասնակցությանը ընտրություններին, բայց նրա թեկնածությունը կարող է կրկին արգելափակվել Սահմանադրության պահապանների խորհրդի կողմից:
Ահմադինեջադն Իրանի նախագահ էր 2005-ից 2013 թվականներին:
Իրանում նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մտադրություն ունեցող թեկնածուների գրանցումը սկսվել է երեկվանից: Միեւնույն ժամանակ, երկրի ներկայիս ղեկավար Հասան Ռոհանին չի կարող կրկին առաջադրվել՝ պաշտոնավարման ժամկետի սահմանափակումների պատճառով:

Махмуд Ахмадинежад намерен вступить в предвыборную гонку за пост президента Ирана
Бывший президент Ирана Махмуд Ахмадинежад намерен вступить в предвыборную гонку за пост главы государства, сообщило в среду агентство Associated Press со ссылкой на иранское телевидение.
Как передает Интерфакс, телевидение показало кадры, на которых Ахмадинежад в сопровождении сторонников посетил регистрационный центр в МВД страны, где выполнил все необходимые формальности.
В 2017 году Ахмадинежад пытался принять участие в выборах президента, но тогда ему дал отвод руководитель Исламской республики Али Хаменеи, а позже его кандидатуру снял и Совет стражей конституции, который формирует окончательный список участников президентских выборов.
АР отмечает, что в последние годы Ахмадинежад пытался изменить имидж радикала, выступая с более умеренных центристских позиций. Хаменеи уже заявил, что не против участия Ахмадинежада в выборах, однако его кандидатуру вновь может заблокировать Совет стражей конституции.
Ахмадинежад занимал пост президента Ирана с 2005 по 2013 год.
Регистрация кандидатов, намеревающихся принять участие в выборах президента Ирана, началась в стране во вторник. При этом нынешний глава государства Хасан Рухани не сможет баллотироваться вновь из-за ограничений по сроку пребывания у власти.