Զինվորականները նամակով նախազգուշացնում են Մակրոնին «վերահաս քաղաքացիական պատերազմի» վտանգի մասին
Մի խումբ ֆրանսիացի զինվորականներ հրապարակել էին նախագահ Էմանուել Մակրոնին ուղղված բաց նամակ, որում ասված է, որ իսլամիզմին նրա «զիջումներից» հետո Ֆրանսիայի գոյությունը վտանգված է: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Դրան նախոորդել էր մի քանի շաբաթ առաջ թոշակի անցած գեներալների նմանատիպ հաղորդումը, որը ցնցել էր քաղաքական էլիտան:
Նամակը, որը հրապարակվել է աջ Valeurs Actuelles հանդեսի կայքում, զգուշացնում է վերահաս քաղաքացիական հնարավոր բախումների մասին:
Ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանենը՝ Մակրոնի մտերիմ դաշնակիցը, երկրորդ նամակը անվանեց «կոպիտ մանևր»՝ դրա անանուն հեղինակներին մեղադրելով «համարձակության» պակասի մեջ:
Անհայտ է, թե քանի մարդ է կանգնած այս նամակի հետևում, և ովքեր են նրանք:
Ի տարբերություն նախորդ նամակի, այն կարող է ստորագրած լինեն հասարակ քաղաքացիներ, իսկ ամսագիրը ասում է, որ այն ստորագրել է ավելի քան 145,000 մարդ մեկ օրվա ընթացքում:
«Մենք խոսում ենք մեր երկրի գոյատևման մասին», - ասվում է նամակում, որն ուղղված է Մակրոնին և նրա կաբինետին:
Հեղինակները ներկայացնում են իրենց որպես երիտասարդ սերնդի, այսպես կոչված «կրակի սերնդի» ակտիվ անդամներ, ովքեր ականատես են եղել մարտերին:
«Նրանք իրենց կյանքը նվիրել են իսլամիզմը ոչնչացնելուն, որին դուք զիջումներ արեցիք մեր երկրի տարածքում», - գրում են նրանք:
Նամակի հեղինակների կարծիքով, որոշ կրոնական համայնքների համար «Ֆրանսիան միայն սարկազմի, արհամարհանքի կամ նույնիսկ ատելության առարկա է»:

Группа французских военных опубликовала открытое письмо президенту Эмануэлю Макрону, в котором говорится, что существование Франции находится под угрозой после его «уступок» исламизму. Об этом пишет «Голос Америки».
Этому предшествовало опубликованное несколько недель назад аналогичное сообщение отставных генералов, шокировавшее политическую элиту.
В письме, опубликованном на сайте журнала правых Valeurs Actuelles, содержится предупреждение о возможных гражданских стычках.
Министр внутренних дел Джеральд Дарманен, близкий соратник Макрона, назвал второе письмо «грубым маневром», обвинив его анонимных авторов в недостатке «мужества».
На данный момент неизвестно, сколько человек стоит за этим письмом и кто эти люди.
«Мы говорим о выживании нашей страны», - говорится в письме, адресованном Макрону и его кабинету.
Авторы представляют себя активными членами молодого поколения, так называемого «поколения огня», которые были очевидцами боев.
«Они посвятили свою жизнь уничтожению исламизма, которому вы сделали уступки в нашей стране», - написали они.
По мнению авторов письма, для некоторых религиозных общин «Франция является лишь предметом сарказма, презрения или даже ненависти».