«Հրապարակ». Արտաշես Թումանյանին Իրանից հետ են բերում Հայաստան, որպեսզի ԱԳ փոխնախարար նշանակեն
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանին հետ են կանչում Երևան։ Ընդ որում՝ տեղեկատվությունն իրարամերժ է։ Մի աղբյուրից ստացած ինֆորմացիայով՝ իրանական կողմը դժգոհություններ է հայտնել դեսպանի աշխատանքից, և դա է հետկանչի պատճառը, չնայած Արտաշես Թումանյանն արդեն 6 տարի է՝ այդ պաշտոնում է, և կարող է հետկանչը տեղավորվել «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքով նախատեսված ռոտացիայի շրջանակներում։
Սակայն մեկ այլ աղբյուր հայտնեց, որ Թումանյանին հետ են բերում Հայաստան, որպեսզի ԱԳ փոխնախարար նշանակեն։ Բանն այն է, որ Ա․ Թումանյանը 1999-2000 թվականներին եղել է ԱԳ առաջին փոխնախարար, ապա՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, դրանից առաջ՝ պատգամավոր, հարկայինի պետ, այսինքն՝ փորձառու չինովնիկ է, իսկ քանի որ կառավարման համակարգում անտերություն է, և աշխատանքային կարգապահությունն էլ խիստ նվազել է, լավ կառավարիչ են փնտրում, և նա հարմար է այդ պաշտոնի համար։ Պարոն Թումանյանը մեր գրավոր հարցը՝ իր հետկանչի մասին, կարդաց և չպատասխանեց»։

«Грапарак»: Арташеса Туманяна отзовут из Ирана, чтобы назначить замминистра иностранных дел
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что посол Армении в Исламской Республике Иран Арташес Туманян будет отозван в Ереван. Причем поступает  довольно противоречивая информация.
«Один из источников сообщает, что иранская сторона выразила недовольство деятельностью посла и причиной отзыва стало это обстоятельство, несмотря на то, что Арташес Туманян уже 6 лет занимает эту должность, и отзыв может быть обусловлен предусмотренной законом «О дипломатической службе» ротацией.
Однако другой источник передает, что Туманяна отзывают в Армению, чтобы назначить заместителем министра иностранных дел. Дело в том, что Арташес Туманян в 1999-2000гг. был первым заместителем главы МИД, затем руководителем аппарата президента Армении, а до этого – депутатом, начальником налоговой службы, то есть, он опытный чиновник и поскольку в системе управления нет надзора, резко снизилась трудовая дисциплина, необходим хороший менеджер и он полностью соответствует требованиям. Господин Туманян прочитал наш письменный вопрос о своем отзыве и не ответил», - пишет газета.