ՄԻՊ պատվիրակությունը մեկնել է Սյունիք
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզ` սահմանների հետ կապված իրավիճակին տեղում ծանոթանալու, փաստահավաք աշխատանքների և սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանության նպատակով: Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն ի գիտություն միջազգային կառույցների հատուկ արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական առաջխաղացումը դեպի ՀՀ սահմաններից ներս, մասնավորապես՝ Սև լճի տարածք ու այդ տարածքից դեպի քաղաքացիական բնակավայրեր ընկած հատված կոպտորեն խախտում է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, ունի մարդկանց ահաբեկելու նպատակ:
Ադրբեջանական զինվորականների ներկայությունը կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և զրկում է ՀՀ քաղաքացիներին իրենց ընտանիքների եկամտի միակ աղբյուր անասնապահությամբ զբաղվելու, արոտավայրերն օգտագործելու հնարավորությունից, իրական վտանգ է ստեղծում համայնքների բնակիչների համար ոռոգման ու խմելու ջրի հասանելիության, նրանց կյանքի ու անվտանգության համար:
Ադրբեջանական զինված ուժերի նշված անօրինական արարքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է անվտանգության գոտի ստեղծելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի բացարձակ անհրաժեշտությունը, ինչը հնարավորություն կտա երաշխավորել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու խաղաղ կյանքը, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը:
Սյունիքի մարզ Պաշտպանի այցի ընթացքում տեղում հատուկ սկզբունքով կիրականացվեն փաստահավաք աշխատանքներ, կձեռնարկվեն ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված քայլեր:

Делегация во главе с Защитником прав человека РА Арманом Татояном отправилась в Сюникскую область для ознакомления на месте с ситуацией, связанной с границами, с целью проведения работ по сбору фактов и защиты прав приграничных жителей. Об этом сообщают из офиса ЗПЧ.
Защитник прав человека к сведению международных структур особо подчеркивает, что незаконное продвижение азербайджанских вооруженных на территорию РА, в частности, на территорию Сев лича (Черное озеро) и с этой территории - в сторону гражданских населенных пунктов, грубейшим образом нарушает права приграничных жителей РА, преследуя цель запугивания.
Присутствие азербайджанских военных грубо нарушает международные требования прав человека и лишает граждн РА возможности заниматься животноводством, что является их единственным источником дохода, возможности использования пастбищ, создает реальную опасность для жителей общин в вопросах доступа к питьевой и оросительной воды, в вопросах их жизни и безопасности.
Указанные противозаконные действия азербайджанских вооруженных сил вновь доказывают абсолютную необходимость создания предложенной Омбудсменом зоны безопасности, что позволит гарантировать право на безопасную жизнь, физическую и душевную неприкосновенность приграничных жителей РА.
В ходе визита Защитника в Сюникскую область на месте в специальном порядке будут осуществлены работы по сбору фактов, а также будут предприняты шаги в направлении защиты прав жителей приграничных населенных пунктов РА.