Սերժ Սարգսյանի պաշտպանները միջնորդեցին վերացնել նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով դատական նիստին Սարգսյանի պաշտպանները միջնորդեցին նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը վերացնելու մասին։
Մեղադրող դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանն առարկեց՝ նշելով, որ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի հիմքերը կան, շարունակում են լինել, հետևաբար, դատարանը պետք է որոշում կայացանի՝ մերժելու միջնորդությունը:
Այսօր գործով մեղադրյալներից Բարսեղ Բեգլարյանի շահերի պաշտպան Նիկոլայ Հակոբյանը նույնպես միջնորդեց Բարսեղ Բեգլարյանի հանդեպ կիրառված՝ ստորագրությամբ երկրից չհեռանալու մասին խափանման միջոցը վերացնել։
Պաշտպանի խոսքով, Բարսեղ Բեգլարյանն այս ընթացքում դրսևորել է պատշաճ վարքագիծ և չի կարող խոչընդոտել գործի քննությանը, ազդել գործի քննության վրա։ Գործող մեղադրող դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանը միջնորդության դեմ հանդես եկավ:
Այս քրեական գործով ընդհանուր առմամբ 5 մեղադրալ կա։ Սերժ Սարգսյանից բացի մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանին, նախկին փոխնախարար Սամվել Գալստյանին, վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանին, գործարար Բարսեղ Բեգլարյանին։ Սերգո Կարապետյանը և Սամվել Գալստյանը մահացել են կորոնավիրուսից: Նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է:
Հիշեցնենք, որ ըստ Սերժ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքի՝ «նա 2008թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2018թ․ ապրիլի 9-ը ընկած ժամանակահատվածում, զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, հանդիսանալով մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013թ․ հունվարի 25-ից մինչև նույն թվականի փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում, կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489,160,310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարում»։

Защитники Сержа Саргсяна представили ходатайство об изменении избранной в его отношении меры пресечения
На судебном заседании по делу третьего президента Республики Армения Сержа Саргсяна и других под председательством судьи Ваге Мисакяна в суде общей юрисдикции столичных административных округов Аван-Нор Норк защитники Саргсяна представили ходатайство об отмене избранной в отношении него меры пресечения - подписки о невыезде.
Прокурор Арсен Мартиросян возразил, отметив, что существуют основания для избранной в отношении Сержа Саргсяна меры пресечения, они продолжают иметь место, следовательно, суд должен принять решение об отклонении ходатайства.Адвокат еще одного из фигурантов дела Барсега Бегларяна - Николай Акопян также выступил с ходатайством об отмене меры пресечения в отношении своего подзащитного – подписки о невыезде.
По словам защитника, Барсег Бегларян все это время демонстрировал должное поведение и не может препятствовать следствию, влиять на ход расследование. Действующий обвинительный прокурор Арсен Мартиросян выступил против ходатайства.
По данному уголовному делу фигурирует в общей сложности 5 обвиняемых. Помимо Сержа Саргсяна, обвинения предъявлены также бывшему министру сельского хозяйства Серго Карапетяну, бывшему замминистра Самвелу Галстяну, начальнику управления Геворгу Арутюняну, бизнесмену Барсегу Бегларяну. Серго Карапетян и Самвел Галстян скончались от коронавируса. Уголовное преследование в отношении них прекращено.
Напомним, по предъявленному Сержу Саргсяну обвинению «он в период с 9 апреля 2008 года по 9 апреля 2018 г., будучи Президентом Республики Армения, являясь должностным лицом, постоянно выполняющим функции представителя власти, используя свое служебное положение, с 25 января 2013г. по 7 февраля того же года организовал путем растраты группой должностных лиц хищение денег в особо крупных размерах - 489 160 310 драмов.
По предъявленному Барсегу Бегларяну обвинению, «являясь владельцем ООО« Флэш », в период с 25 января по 7 февраля 2013 г. подговорил Серго Карапетяна, занимавшего в 2013г. пост министра сельского хозяйства Республики Армения, землепользователям Республики Армения в 2013 году с целью приобретения дизельного топлива по доступным ценам для реализации весенних сельскохозяйственных работ в ходе осуществления программы государственной поддержки на растрату из резервного фонда суммы в особо крупным размерах - 489,160,310 драмов, доверенных Правительству Республики Армения.