Բելլա Քոչարյան. Բելոչկան ինձ համար վերածնված Շիրակի մարզի խորհրդանիշն է
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի տիկինը՝ Բելլա Քոչարյանը լուսանկարներ է հրապարակել ֆեյսբուքյան իր էջում և պատմել.
«Տարիներ առաջ Ախուրյանում ծնված փոքրիկ աղջկան բժիշկներն ապրելու հույս չէին տալիս։ Առողջական խնդիրը՝ բնածին արատը, վերացնելու հույսը շատ փոքր էր։
Բարեբախտաբար, այդ օրը Գյումրի էի այցելել և եղա նաև Ախուրյանում։ Փոքրիկի` Երևանի Սուրբ Աստվածամայր ԲԿ տեղափոխումը կարողացանք արագ կազմակերպել, որտեղ էլ նրան վիրահատեց անվանի Նիկոլայ Դալլաքյանը։
Ծնողները փոքրիկին Բելլա անվանակոչեցին։ Իսկ մենք դարձանք լավ բարեկամներ, հանդիպում ենք պարբերաբար, քննարկում Բելոչկայի ապագա ծրագրերը։ Նա ինձ համար վերածնված Շիրակի մարզի խորհրդանիշն է։

Белла Кочарян: Для меня Беллочка – символ возрождающейся Ширакской области
Супруга второго президента Армении Роберта Кочаряна – Белла Кочарян – на своей странице в социальной сети Facebook опубликовала фото и рассказала:
«Годами ранее врачи не давали никаких шансов, что родившаяся в Ахуряне маленькая девочка будет жить. Надежды на устранение проблемы со здоровьем – врожденного порока – были незначительными.
К счастью, в тот день я находилась в Гюмри, побывала и в Ахуряне. Нам удалось оперативно организовать перевод ребенка в медицинский центр Сурб Аствацамайр (Святой Богородицы) в Ереван, где ее прооперировал известный Николай Даллакян.
Родители назвали малышку Беллой. И мы стали хорошими друзьями, регулярно встречаемся, обсуждаем дальнейшие планы Беллочки. Для меня она – символ возрождающейся Ширакской области.