2018-ին ԴՈՒՔ պայքարեցիք ավելի պայծառ ապագայի համար, հիմա ՄԵՆՔ պայքարում ենք ապագայի համար․ Միքայել Մինասյան
13:18 14/05/2021
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը տելեգրամի իր էջում գրում է․
«Այս ամենին մասնակից եք նաև դուք։ Դուք, որ նստել էիք սոցցանցերում ու խեղդվել Նիկոլի համար, դուք, որ արգելափակել էիք Հայաստանի դեսպանատներն արտերկրում, դուք, որ Գլենդեյլում ցույցեր էիք անում ի աջակցություն Նիկոլի, դուք, որ որոշել էիք ծիրանի համար պարել պատերազմից 2 ամիս առաջ, դուք, որ լռում էիք այն մասին, թե ինչպես էր Նիկոլը թշնամու դեմ պայքարելու համար ուղարկված ձեր փողերը բոնուսների տեսքով բաժանում իրեն ծառայողներին։
Դուք՝ սփյուռք եք. մարդիկ, վստահ նրանում, որ Հայաստանը ձեզ համար դատարկ արտահայտություն չէ: Քարտեզի վրա ոչ անանուն տեղ: Ոչ միայն մի տարածք, որտեղից երևում է Արարատը: Այն ամենը, ինչ դուք արել եք, արել եք՝ հանուն ավելի լավ ապագայի ձեր ընկալման: Ձեզ համար չէ, մեզ համար:
Այսօր Հայաստանի համար գոնե ինչ-որ ապագայի առկայությունը կախված է ձեզանից: Նիկոլը մեզ (նաև ձեզ, ի դեպ,) ապագա է առաջարկում առանց Արցախի: Առանց Սյունիքի: Առանց ազգային հպարտության: Առանց Հայրենիքի:
Ձեզանից ոմանք կորցրեցին հայրենիքը 1915-ին, ոմանք՝ ԽՍՀՄ փլուզման ժամանակ, իսկ ոմանք՝ հիմա: Եվ ես լիարժեք պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ ամեն օր, մինչ Նիկոլը իշխանություն է, ձեզանից մեկը կկորցնի հայրենիքը:
Պատերազմի ժամանակ նա ադրբեջանցիներին տվեց Հադրութի և Շուշիի մեր նախնիների գերեզմանները: Նոյեմբերին՝ Դադիվանքը: Հիմա թշնամին ճզմում է Սյունիքն ու Գեղարքունիքը: Հաջորդ շարքում Տավուշն է:
2018-ին ԴՈՒՔ պայքարեցիք ավելի պայծառ ապագայի համար: Հիմա ՄԵՆՔ պայքարում ենք ապագայի համար: Ուղղակի ապագայի համար: Եվ դա մեզանից վերցնում է նա, ում, ի միջի այլոց, դուք բերեցիք արքայություն:
Ես հիշում եմ ձեզ այն ժամանակ՝ 2018 թ.-ին։ Դուք հավատում էիք, որ Նիկոլը Հայաստանը կտանի դեպի պայծառ ապագա: Դուք սխալվեցիք, և ձեզ դժվար է դրանումմեղադրել. Սխալվել են գրեթե բոլորը։ Եթե ձեզ անհանգստացնում էր Հայաստանի ճակատագիրը 2018-ին, ապա այժմ ժամանակն է բարձրաձայնել ձեր դիրքորոշումը: Մեզ ձեր խոսքն ու գործն է պետք: Ձեր լռությունն ու անգործությունը աջակցություն է կապիտուլյատին, բայց որ ամենակարևորն է, ձեր լռությունը ցույց կտա, որ ժամանակին դուք անազնիվ էիք: Կամ 2018-ին, երբ ասում էիք, որ մտահոգված եք Հայաստանի ապագայով, կամ հիմա, երբ ձեր լռությամբ երկարացնում եք իշխանության տականքի օրերը:
Ընտրությունը ձերն է:
#antinikol»։

Микаел Минасян: Ваше молчание и бездействие - это поддержка капитулянта
Бывший посол Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене, кандидат исторических наук Микаел Минасян пишет:
«К этому всему причастны и вы. Вы, сидевшие в соцсетях и топившие за Никола, вы, блокировавшие посольства Армении за рубежом, вы, устраивавшие митинги в поддержку Никола в Глендейле, вы, решившие потанцевать за абрикосы за 2 месяца до войны, вы, молчащие о том, как Никол раздал ваши деньги, отправленные на борьбу с врагом, своей обслуге в виде премий.
Вы - диаспора; люди, уверенные в том, что Армения для вас не пустой звук. Не обезличенное место на карте. Не просто территория, с которой виден Арарат. Все, что вы делали, вы делали ради своего понимания светлого будущего. Не для вас - для нас.
Наличие хоть какого-то будущего для Армении сегодня зависит и от вас. Никол нам (и вам, кстати) предлагает будущее без Арцаха. Без Сюника. Без национальной гордости. Без Родины.
Часть из вас потеряла Родину в 1915-ом, часть - при развале СССР, а часть - сейчас. И я со всей ответственностью заявляю, что каждый день, пока Никол у власти, кто-то из вас будет терять Родину», - написал Минасян на своем телеграм-канале.
Он напомнил, что во время войны Пашинян отдал гадрутские и шушинские могилы предков армян азербайджанцам.
«В ноябре - Дадиванк. Сейчас враг отжимает Сюник и Гегаркуник. На очереди Тавуш.
В 2018-ом ВЫ боролись за светлое будущее. Сейчас МЫ боремся за будущее. Просто за будущее. А у нас его отбирает тот, кого в том числе и вы привели на царство»,- добавив, что в 2018-ом люди, поддерживающие Пашиняна верили, что к светлому будущему Армению приведет Никол.
«Вы ошиблись, и вас сложно в этом обвинить: ошиблись практически все. Если вас беспокоила судьба Армении в 2018-ом, то сейчас самое время озвучить свою позицию. Нам нужны ваше слово и дело. Ваше молчание и бездействие - это поддержка капитулянта, но самое важное - ваше молчание покажет, что когда-то вы были нечестны. То ли в 2018-ом, когда говорили, что вас беспокоит будущее Армении, то ли сейчас, когда вы своим молчанием продлеваете дни уёбка во власти.