Նիկոլ Փաշինյանն այսօր դիմել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գործող նախագահին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր պաշտոնապես դիմել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գործող նախագահ Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին՝ 1992 թվականի մայիսի 15-ի «Հավաքական անվտանգության մասին» պայմանագրի երկրորդ հոդվածի շրջանակում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դիրքորոշումները համակարգելու և առաջացած սպառնալիքի վերացման համար միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով արտակարգ խորհրդատվություններ անհապաղ սկսելու մեխանիզմը գործադրելու համար:
Կառավարությունից հայտնում են, որ վերոնշյալի մասին, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հանգամանալից տեղեկատվությամբ նամակներ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն այսօր հղել է նաև ՀԱՊԿ մյուս անդամ պետությունների ղեկավարներին:

Pashinyan officially addressed the Chairperson of the CSTO Security Council to activate the mechanism of emergency consultations
\Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today appealed to the incumbent Chairperson of the CSTO Collective Security Council, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, with a request to immediately activate the mechanism of emergency consultations with the purpose of coordinating the positions of CSTO-member States and taking measures to counter the emerging threats within the framework of the implementation of the provisions of Article 2 of the Collective Security Treaty of May 15, 1992.
As the government press service reported. the Acting Prime Minister of Armenia also addressed letters to all CSTO-member States to notify them of the above and provide detailed information about the situation.