Պուտինը Փաշինյանի հետ քննարկել է իրավիճակը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին
Հայկական կողմի նախաձեռնությամբ, մայիսի 13-ին ուշ երեկոյան Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Այս մասին հայտնում է Կրեմլի կայքը։
Հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ կարծիքների փոխանակման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների բոլոր դրույթները խստորեն պահպանելու անհրաժեշտությունը՝ առաջին հերթին հրադադարի ռեժիմի խիստ պահպանման առումով:
«Ռուսական կողմը վերահաստատեց ակտիվ միջնորդական ջանքերը շարունակելու և Երևանի ու Բաքվի հետ սերտ կապեր պահպանելու իր տրամադրվածությունը` տարածաշրջանում կայունություն ապահովելու նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանը, շնորհակալություն հայտնելով Ռուսաստանի նախագահին, հանդես է եկել կառուցողական երկխոսության և փոխգործակցության օգտին, որպեսզի բոլոր առաջացող խնդիրները լուծվեն բացառապես խաղաղ, քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում տնտեսական, տրանսպորտային և նյութատեխնիկական կապերի վերականգնման խնդիրներին:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց տարբեր մակարդակներում հետագա շփումների վերաբերյալ»,- ասվում է Կրեմլի կայքում։

Путин обсудил с Пашиняном ситуацию на границе Армении и Азербайджана
Президент России Владимир Путин провел телефонный разговор с Николом Пашиняном и обсудил с ним ситуацию на границе Азербайджана и Армении, сообщает пресс-служба Кремля.
Отмечается, что разговор состоялся вечером 13 мая по инициативе армянской стороны.
Лидеры двух стран обсудили ситуацию вокруг армяно-азербайджанской границы.
«В ходе обмена мнениями по поводу недавнего инцидента на армяно-азербайджанской границе Владимир Путин акцентировал необходимость строгого выполнения всех положений заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, прежде всего в части неукоснительного соблюдения режима прекращения огня.
«С российской стороны подтвержден настрой на продолжение активных посреднических усилий и поддержание плотных контактов с Ереваном и Баку в интересах обеспечения стабильности в регионе»,- отмечается в сообщении.
Никол Пашинян, выразив признательность Президенту России, высказался в пользу конструктивного диалога и взаимодействия – с тем, чтобы все возникающие проблемы разрешались исключительно мирными, политико-дипломатическими средствами.
Были также затронуты вопросы восстановления экономических и транспортно-логистических связей на Южном Кавказе.
«Условлено о дальнейших контактах на различных уровнях»,- говорится в сообщении, опубликованном на сайте Кремля.