ՄԱԿ. Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական մուտքը հնարավոր չէ Ադրբեջանի պատճառով
ՄԱԿ-ի մամուլի խոսնակ Ստեֆան Դյուջարիկը վերահաստատել է Լեռնային Ղարաբաղ անխոչընդոտ մարդասիրական մուտքի անհրաժեշտությունը, նշելով, որ դա հնարավոր չէ Ադրբեջանի պատճառով:
Այս մասին Դյուջարիկն ասել է մամուլի ասուլիսում՝ պատասխանելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ՄԱԿ-ի խմբերի հումանիտար, ականազերծում, գործունեության վերաբերյալ նորությունների հետ կապված հարցին։
«Այո: Կարծում եմ, որ կուզեինք տեսնել (նորություններ- խմբ․): Ներեցեք ինձ, կցանկանայինք անխոչընդոտ մարդասիրական հասանելիություն ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես խնդրում ենք աշխարհի այլ մասերում: Մինչ օրս դա հնարավոր չի եղել, քանի որ մենք Ադրբեջանի իշխանություններից անհրաժեշտ թույլտվություն չենք ստացել: Այնուամենայնիվ, մենք հուսով ենք, որ շուտով այս հարցում առաջընթաց կտեսնենք»,- ասել է Դյուջարիկը։

ООН: Гуманитарный доступ в Арцах невозможен из-за Азербайджана
Пресс-секретарь ООН Стефан Дюжаррик подтвердил необходимость беспрепятственного гуманитарного доступа в Нагорный Карабах, отметив, что это невозможно из-за Азербайджана.
Об этом Дюжаррик сказал на пресс-конференции, отвечая на вопрос о новостях, связанных с гуманитарной деятельностью ООН, разминированием и деятельностью структуры в зоне нагорно-карабахского конфликта.
«Да. Думаю, нам бы хотелось видеть (новости – ред.). Простите меня, мы хотели бы иметь беспрепятственный гуманитарный доступ в Нагорный Карабах, как просим в других точках мира. До сегодняшнего дня это было невозможно, поскольку мы не получили необходимое разрешение от властей Азербайджана. Тем не менее, надеемся вскоре увидеть прогресс в этом вопросе», - сказал Дюжаррик.