Վալերի Բուայե․ Ֆրանսիան պետք է պատժամիջոցներ կիրառի Ադրբեջանի դեմ
Օգտվելով Մերձավոր Արևելքում վերսկսված լարվածությունից՝ մի քանի հարյուր ադրբեջանցի զինվոր ներխուժել է Սև լճի շրջան՝ ՀՀ հարավային Սյունիքի մարզի Վերիշեն և Իշխանասար գյուղերի մոտակայքում: Այս մասին գրել է ֆրանսիացի պատգամվոր Վալերի Բուայեն։
«Իլհամ Ալիևի վարչակարգի կողմից պատվիրված այս նոր ագրեսիան տեղի է ունենում Արցախի Հանրապետության դեմ պատերազմը սկսվելուց վեց ամիս չանցած և, անհրաժեշտության դեպքում, ցույց է տալիս Ադրբեջանի ռազմատենչ մտադրությունները»,- գրում է Բուայեն:
Ֆրանսիացի պատգամավորը նշում է, որ հանդիպելով այս նոր ագրեսիային՝ Մինսկի խմբի համանախագահ և ԵԱՀԿ անդամ Ֆրանսիան պետք է դուրս գա իր չեզոքության արհեստական քաղաքականությունից, դատապարտի ադրբեջանական ագրեսիան, պատժամիջոցների ենթարկի Բաքվի ռեժիմին, որն ապակայունացնում է Հարավային Կովկասը, և հնարավորինս շուտ իր օգնությունը հասցնի ռուսական ուժերին` թույլ տալու հայերին և արցախցիներին՝ խաղաղ ապրել իրենց երկրներում:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է․Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժել են հայկական տարածք։ Նրանք պետք է անհապաղ հետ քաշվեն: Եվս մեկ անգամ ասում եմ հայ ժողովրդին` Ֆրանսիան համերաշխ է ու այդպիսին էլ կմնա»։

Валери Буайе: Франция должна ввести санкции против Баку
Воспользовавшись возобновлением напряженности на Ближнем Востоке, несколько сотен азербайджанских солдат вторглись на территорию Черного озера недалеко от сел Веришен и Ишханасар Сюникской области на юге Армении. Об этом написала депутат парламента Франции Валери Буайе.
«Эта новая агрессия применяется режимом Ильхама Алиева менее чем через шесть месяцев после начала войны против Республики Арцах и при необходимости свидетельствует о воинственных намерениях Азербайджана»,- пишет Буайе.
Депутат отмечает, что, столкнувшись с этой новой агрессией, сопредседатель Минской группы и член ОБСЕ Франция должна отказаться от своей искусственной политики нейтралитета, осудить агрессию Азербайджана, ввести санкции против дестабилизирующего Южный Кавказ режима Баку, и как можно скорее пойти на помощь российским силам по обеспечению мирной жизни армян и арцахцев в своих странах.
Отметим, что президент Франции Эммануэль Макрон объявил: «Вооруженные силы Азербайджана вторглись в пределы Армении. Они должны немедленно отступит на свои позиции. Подтверждаю: Франция солидарна с армянским народом и таковой и останется».