Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային որոշ հատվածներում իրադրությունը դեռևս չի հանգուցալուծվել. ՊՆ
Մայիսի 12-ին և 13-ին, «սահմանների ճշգրտման» պատրվակով ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածների հանդեպ իրականացված ոտնձգություններից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 15-ի առավոտյան դրությամբ, դեռևս չի հանգուցալուծվել: Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
«Չնայած հանգամանքին, որ հայկական ստորաբաժանումների ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական զինվորականները ստիպված են եղել հեռանալ որոշ հատվածներից, նրանց մի մասը այս պահին շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարևորում են իրադրության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, այդուհանդերձ, ևս մեկ անգամ հայտարարում, որ ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։
Հարկ ենք համարում նշել, որ բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը փորձել է դիրքային առաջխաղացում ապահովել, թե՛ ամբողջ տարածքը, թե՛ իրենք՝ զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման ուղիները գտնվում են հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։
Ակնկալվում է, որ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման նպատակով դեռևս մայիսի 12-ից սկսված բանակցությունները կշարունակվեն այսօր:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրադրության շուրջ համացանցում և տարբեր լրատվամիջոցներում տարածվող ապատեղեկատվության մեծ ծավալը, ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ չստուգված, առավել ևս կեղծ տեղեկություններ տարածելուց: Պաշտպանության նախարարությունը, օրվա ընթացքում, պարբերաբար հանդես կգա իրադրության վերաբերյալ համապատասխան պարզաբանումներով»,- նշված է ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդագրության մեջ։

The Armenian Defense Ministry reported that as of Saturday morning the Azerbaijani troops have not fully withdrawn from Armenia’s territory after their incursion into Syunik and Gegharkunik Provinces on 12-13 May under the pretext of “border clarification”.
“Despite the fact that as a result of the measures taken by the Armenian army units the Azerbaijani troops were forced to pull back from some areas, some of them are still located in the territory of the Republic of Armenia,” the ministry said in a statement.
“The Armed Forces of the Republic of Armenia attach importance to the need for a peaceful settlement of the situation, however, at the same time announce that encroachments on the sovereign territories of Armenia are absolutely unacceptable, and the Azerbaijani forces must return to their starting positions without preconditions.
“We consider it necessary to note that in all three directions, where the Azerbaijani forces tried to ensure advancement, both the entire territory and the troops themselves, as well as their lines of communication are under the full control of the Armenian army,” the statement reads.
“Negotiations on a peaceful resolution of the issue, which began on May 12, are expected to continue today,” the Defense Ministry said, urging the media to refrain from spreading disinformation on the matter and to follow official sources only.