Պաբլո Պիկասոյի կտավը Նյու Յորքի աճուրդում վաճառվել է 103 միլիոն դոլարով
Իսպանացի հայտնի նկարիչ Պաբլո Պիկասոյի (1881-1973) «Պատուհանի մոտ նստած կինը» (Մարիա-Թերեզա) կտավը Christie's աճուրդային տունը վաճառել է  ավելի քան 103 միլիոն դոլարով։
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, վերջնական գինը կազմել էր 90 միլիոն դոլար, սակայն, հաշվի առնելով բոլոր լրացուցիչ վճարները, նկարի ապագա սեփականատերը պետք է վճարի  103,41 միլիոն դոլար: Փորձագետները, նախքան աճուրդը սկսելը, իսպանացի նկարչի այս կտավը գնահատել էին 55 միլիոն դոլար:
Նախորդ անգամ «Պատուհանի մոտ նստած կինը» աճուրդի էր հանվել 2013-ի փետրվարին: Այդ ժամանակ այն վաճառվել էր 28,6 միլիոն ֆունտ ստեռլինգով (44,8 միլիոն դոլար միջնորդավճարով) Լոնդոնի Sotheby's աճուրդում, գնորդն անանուն կոլեկցիոներ էր:

Picasso painting sells for $103 mn at Christie's in New York
Pablo Picasso's "Woman sitting by a window (Marie-Therese)" sold Thursday for $103.4 million at Christie's in New York, AFP reported, citing the auction house.
The painting, completed in 1932, was sold for $90 million, which rose to $103.4 million when fees and commissions were added, after 19 minutes of bidding, Christie's said.
The sale confirms the vitality of the art market despite the Covid-19 pandemic -- but also the special status of Picasso, who was born in 1881 and died in 1973.
The same painting was acquired only eight years ago at a London sale for 28.6 million pounds, or about $44.8 million, less than half the price offered Thursday.