Հնդիկ քաղաքական գործիչ. Կորոնավիրուսը նույնքան իրավունք ունի գոյություն ունենալու, որքան մարդիկ
Կորոնավիրուսը գոյության նույն իրավունքն ունի, ինչ մարդիկ։ Նման կարծիք է հայտնել Հնդկաստանի Ութարախանդ նահանգի նախկին վարչապետ Տրիեվենդրա Սինգհ Ռավան, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«SARS-CoV-2 վիրուսը մի արարած է, որը նույնպես կյանքի իրավունք ունի: Այն շարունակում է փոփոխվել, մուտացիայի ենթարկվել, երբ մարդիկ փորձում են սպանել նրան», - ասել է Ռավանը:
Նախկին վարչապետի հայտարարությունը բուռն արձագանք է առաջացրել ոչ միայն սոցիալական ցանցերում, այլև Հնդկաստանի քաղաքական շրջանակներում: Ութարախանդյան կոնգրեսի փոխնախագահ Սուրյականտ Դասմանան այս հայտարարությունը որակել է հիմարություն և անհեթեթություն ՝ մեղադրելով Ռավանին ինքնատիրապետումը կորցնելու մեջ:
Հատկանշական է, որ սա նախկին վարչապետի առաջին նման հայտարարությունը չէ: Նախկինում նա հայտարարել էր, որ կովը միակ կենդանին է, որը թթվածին է շնչում։
Հնդկաստանը աշխարհում կորոնավիրուսի հայտնաբերված դեպքերի թվով երկրորդն է: Առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների համաձայն, երկրում COVID-19-ով հիվանդացած մարդկանց ընդհանուր թիվը գերազանցել է 24,04 միլիոնը:

Индийский политик: Коронавирус имеет такое же право на существование, как и люди
Коронавирус имеет такое же право на существование, как и люди, заявил бывший премьер-министр индийского штата Уттаракханд Тривендра Сингх Раван, сообщает Navbharat Times.
"Вирус SARS-CoV-2 — это создание, которое также имеет право на жизнь. Он продолжает мутировать, так как люди пытаются убить его", — считает Раван.
Как пишет РИА Новости, заявление бывшего премьер-министра вызвало бурную реакцию в не только соцсетях, но и в политических кругах Индии. Так, вице-президент Конгресса Уттаракханда Сурьякант Дхасмана назвал это высказывание глупостью и вздором, обвинив Равана в потере самообладания.
Примечательно, что это не первое высказывание бывшего премьер-министра подобного рода. Ранее он заявлял, что корова — это единственное животное, которое вдыхает и выдыхает кислород.
Индия находится на втором месте в мире по числу выявленных случаев коронавируса. Согласно последним данным Минздрава, общее число заболевших COVID-19 людей в стране превысило 24,04 миллиона.