Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ
Մայիսի 16-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հեռախոսազրույցի առանցքային թեման Հայաստանի սահմանամերձ մարզերում ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրմամբ ստեղծված իրադրությունն է եղել և լարվածության նվազեցման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։ Այս առնչությամբ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների անթույլատրելիության վերաբերյալ Ֆրանսիայի սկզբունքային դիրքորոշումը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և այս ուղղությամբ կարևորվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ակտիվ դերակատարությունը:
Երկուստեք ընդգծվել է տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցների ձեռնարկման հրամայականը։

Acting Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian on Sunday held a telephone conversation with French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian, the press service of the Armenian Foreign Ministry reported.
The conversation focused on the situation in Armenia’s border regions following the incursion of the Azerbaijani military into Armenian territory and the steps being taken to ease the tensions. In this regard, Aivazian highly appreciated France's principled position on the inadmissibility of Azerbaijan's encroachments on the sovereign territory of Armenia.
The officials also reflected on the Nagorno-Karabakh conflict, highlighting the active role of the OSCE Minsk Group co-chairs.