Արցախի ՄԻՊ. Ադրբեջանում անհայտ պայմաններում 200-ից ավելի ռազմագերիներ են պահվում
Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը նամակ է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչին, որում մասնավորապես ասված է․
«Հարգելի´ տիկին Միյատովիչ,
Որպես Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան հայտնում եմ Ձեզ իմ պատրաստակամությունը համագործակցելու հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության, որն այսօր մեր երկրի համար էլ ավելի կարևոր է` հաշվի առնելով ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի առջև ծառացած հումանիտար խնդիրների ծավալն ու բարդությունը:
2020թ. աշնանը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացվել են միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, ինչը հանգեցրել է Արցախում հումանիտար դժվարագույն իրավիճակի։
Ադրբեջանի զինված ուժերը միտումնավոր և չտարբերակված ձևով թիրախավորել են քաղաքացիական բնակչությանը, երեխաներին, տարեցներին, լրագրողներին, հայկական մշակութային ժառանգությունը․ նրանք սպանել են գերեվարված հայ զինծառայողներին և քաղաքացիական անձանց, խեղել և խոշտանգել նրանց մարմինները:
Այսօր, պատերազմի հետևանքով, չնայած մի շարք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կոչերին, Ադրբեջանում անհայտ պայմաններում 200-ից ավելի ռազմագերիներ են պահվում, շուրջ 40.000 մարդ դարձել է ներքին տեղահանված, մի շարք հայկական մշակութային հուշարձաններ մինչ օրս ենթարկվում են վանդալիզմի և ոչնչացվում:
Պատերազմի հենց առաջին օրվանից Պաշտպանը նախաձեռնել է փաստահավաք առաքելություն՝ նպատակ ունենալով ուսումնասիրելու և արձանագրելու պատերազմի ընթացքում և պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացված խախտումներն ու ռազմական հանցագործությունները: Փաստահավաք առաքելության արդյունքներն ըստ թեմաների առանձին ներկայացվել են Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից պատրաստված տասնյակից ավելի արտահերթ զեկույցներում:
Կցանկանայի նշել, որ հետպատերազմյան հումանիտար իրավիճակի գնահատման ուղղությամբ փաստահավաք աշխատանքները շարունակվում են և միջազգային գործընկերների, խորհրդարանական մարմինների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայությունը տեղում իրավիճակը գնահատելու առումով շատ կարևոր է։
Իմ կողմից ուզում եմ ևս մեկ անգամ հայտնել իմ պատրաստակամությունը և կոչ անել` փոխադարձ ջանքեր գործադրելու Արցախի ժողովրդի իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ, քանզի միջազգային հանրության պարտականությունների մեջ է մտնում ապահովելու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը աշխարհի բոլոր անկյուններում` անկախ տարածքի միջազգային կարգավիճակից, ներառյալ Արցախը»:

Artsakh Ombudsman: Over 200 prisoners of war are held in Azerbaijan under unknown conditions
Artsakh Ombudsman Gegham Stepanyan sent a letter to the Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunja Mijatović over the humanitarian challenges Artsakh and its people face following the Azerbaijani-Turkish aggression.
"During the fall war of 2020, the Azerbaijani Armed Forces committed gross violations of a number of norms of the international humanitarian law which has led to the existing humanitarian catastrophe in Artsakh. Children, elderly, civilian population, journalists, Armenian cultural property were under the deliberate and indiscriminate target of the Azerbaijani Armed Forces, they killed the Armenian servicemen and civilians, mutilated and tortured their bodies. Today, over 200 prisoners of war are held in Azerbaijan under unknown conditions despite all kinds of calls of a number of international human rights bodies, about 40.000 people are internally displaced, a number of Armenian cultural monuments are still being vandalized and destroyed as a result of the war. From the first day of the war the Ombudsman initiated a fact-finding mission aimed at monitoring and recording the violations and war crimes committed by Azerbaijan during and after the war. The results of the mission have been segregated in more than a dozen thematic ad hoc reports prepared by the Human Rights Ombudsman of Artsakh," the letter read in part.
The Ombudsman notes that despite considerable fact-finding work is being done on the humanitarian catastrophe, the presence of international partners, parliamentary bodies and human rights organizations is very important in evaluating the situation on the ground.
"Hence, for my part, I once again express my readiness and exhort you to make mutual efforts for protecting the rights of the people of Artsakh as it is within the duties of the international community to ensure human rights protection in all the corners of the world, including Artsakh, regardless of international status," the letter said.