ՊՆ. Ադրբեջանցի զինծառայողների մի մասը դեռևս շարունակում է գտնվել Հայաստանի տարածքում
Այսօր կայացել է Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։
ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը, արձանագրելով, որ չնայած հանգամանքին, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խմբեր նախորդ օրերին և այսօր վերադարձել են իրենց ելման դիրքեր, նրանց մի մասը դեռևս շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և, փաստացի, ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով ստեղծված խնդիրը չի լուծվել։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ադրբեջանցի զինվորականները գտնվում են հայկական ստորաբաժանումների լիարժեք վերահսկողության տակ, ինչպես նաև, որ սահմանային այդ հատվածներում երկու կողմից էլ մեծ ուժեր են կուտակված, իրավիճակը արագ չհանգուցալուծելու դեպքում հետևանքները կարող են անկանխատեսելի լինել։
Ստանիսլավ Զասն իր հերթին նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են ստեղծված իրադրության շուրջ զարգացումներին, և որ այն քննարկվելու է առաջիկա օրերին, Դուշանբեում կայանալիք ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին։

МО: Часть азербайджанских военнослужащих продолжает оставаться на территории Армении
И.о. министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян сегодня провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации договора коллективной безопасности Станиславом Засем.
Как сообщили в отделе по связям с общественностью Минобороны, Вагаршак Арутюнян представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе, отметив, что несмотря на то, что согласно достигнутой договоренности, несколько групп азербайджанских военнослужащих в предыдущие дни и сегодня вернулись на свои исходные позиции, их некоторая часть все еще продолжает оставаться на территории Республики Армения и, фактически, проблема, возникшая вследствие азербайджанской провокации, не решена.
Глава оборонного ведомства Армении отметил, что с учетом того обстоятельства, что азербайджанские вооруженные силы находятся под полным контролем армянских частей, а также того, что на данных приграничных отрезках сосредоточены большие силы, в случае промедления в вопросе разрешения ситуации последствия могут быть непредсказуемыми.
Станислав Зась в свою очередь отметил, что в ОДКБ внимательно следят за развитием событий вокруг сложившейся ситуации и что данный вопрос в ближайшие дни будет обсужден на заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ в Душанбе.