Ես մնում եմ նույն համոզմանը՝ սրա հետ ընտրություններին գնալն ավանտյուրա է. Շարմազանով
«Հայաստանում չկա իշխանություն, այլ կա Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերը սպասարկող խունտա՝ կապիտուլյանտ Նիկոլի գլխավորությամբ։ Դժբախտաբար, մեր կանխատեսումներն իրականացան, երբ մենք ասում էինք՝ եթե սա մնաց իշխանության, ապա արդեն ՀՀ սահմանների անառիկությանն է վտանգ սպառնալու»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նրա խոսքով, երբ Հայաստանը չունի գործադիրի ղեկավար, այլ ունի «ֆեյսբուքյան լայվերով ժողովրդին մոլորության մեջ գցող մի խեղկատակ», ապա բնական է, որ ՀՀ սահմանների համար էլ գեներալ Մուրադովը պետք է բանակցի։
«200-250 հոգով քո սահման են մտնում՝ անգամ մի հատ օդ չկրակելով, բա ի՞նչ եք ուզում։ Ասում են՝ ՀԱՊԿ-ին են դիմել, բայց ՀԱՊԿ-ին ո՞ւր ես դիմել, ա՛յ տղա, դու զինված ուժեր չունե՞ս, ՊՆ չունե՞ս, ներքին զորքեր չունե՞ս։ 500-1000 հոգանոց ջոկատներով ես ֆռֆռում Հայաստանում, Սյունիք էլ սնայպերներով ես գնում, բա դրանք տանեիր՝ Սյունիքում սահմանները պահեին։ Չնայած, սրանց համար սա հայրենիք չի, իրենցից մեկը մեկ-երկու օր առաջ ասաց, որ իրենք ժողովրդին են պահում, հո ամայի տարածքները չեն պահելու։ Դե ժողովրդին բերեք կենտրոնացրեք մի տեղում, դարձրեք մի կոնսլագեր»,- նշեց նա։
Ըստ Էդուարդ Շարմազանովի, որքան երկար մնա Նիկոլ Փաշինյանի, այդքան ավելի շատ է թշնամին ՀՀ-ն բաստուրմայի նման կտրելով վերցնելու։
«Չորս օրում վեց հատ ԱԽ նիստ են անում, արա՛, ժողո՞վ է, ի՞նչ է։ Եթե դու չես կարողանում, հել գնա, ով կարող է, նա կգա, կանի։ Դեռ ինչքա՞ն են սրան հանդուրժելու, ինչքա՞ն»,- հարց հնչեցրեց նա, ապա ինքն իր հարցին պատասխանեց՝ քանի դեռ հայ ժողովրդի թեկուզ փոքր հատվածն իր տանը նստած անտարբեր սպասում է, իսկ մյուս՝ ավելի փոքր մասն էլ, մայիսի 9-ին ծափերով դիմավորում է «հողատու կապիտուլյանտին», շարունակվելու է այս իրավիճակը։
«Ասում են՝ Ադրբեջանը չի հաղթել, բա որ չի հաղթել, դու ու քո կինը գնայիք մայիսի 9-ին Շուշի, էդ ինչո՞ւ Մեհրիբանն ու Իլհամը գնացին։ Բա եթե Ադրբեջանը չի հաղթել, 200 հոգով դու մտնեիր իր տարածք»,- նկատեց նա։
Բացի այդ, նրա խոսքով, դեկտեմբերին, երբ ընդդիմությունը միասնական էր, Նիկոլ Փաշինյանի բլեֆը չստացվեց։
«Այդ ժամանակ նա առաջին անգամ խոսեց արտահերթ ընտրություններից, բայց ընդդիմությունը ասեց՝ այ տղա, դու ո՞վ ես, որ քո հետ գնանք ընտրության։ Բայց երբ դրանից հետո ուժերը սկսեցին հերթով նշել, որ պատրաստ են ընտրությունների գնալ ու այդպես հեռացնել Նիկոլին, բնականաբար, փողոցային պայքարն էլ մարեց։ Մենք ամենավերջինը հայտարարեցինք, որ գնում ենք ընտրությունների։ Մեր նպատակը սրան հեռացնելն է, բայց քանի որ դա արվում է ընտրություններով, մենք չէինք կարող նստել թաղտին ու սպասել բախտին։
Ես մնում եմ նույն համոզմանը՝ սրա հետ ընտրություններին գնալն ավանտյուրա է, որովհետև եթե սրանք կանգնում ասում են՝ մենք չենք պարտվել, մի ամբողջ օր խաբում են սահմանի մասին, ասում են՝ ապագա կա, էլ ի՞նչ եք ուզում։ Կարծում եմ, որ պետք է համախմբվել ու օգտգործել պայքարի բոլոր միջոցները՝ սրան հեռացնելու համար»,- շեշտեց նա։

Эдуард Шармазанов: Остаюсь при своем мнении, что идти с этим на выборы – авантюра
«В Армении нет власти, а есть обслуживающая интересы Азербайджана и Турции хунта во главе с капитулянтом Николом Пашиняном. К сожалению, наши прогнозы сбылись: мы говорили, если он останется у власти, то уже под угрозой окажется неприступность границ РА», – заявил на встрече с журналистами 18 мая бывший вице-спикер Национального Собрания РА, пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По его словам, когда в Армении вместо руководителя исполнительной власти клоун, который вводит в заблуждение народ своими прямыми эфирами в «Facebook», то естественно, что переговоры касательно границ Армении остается вести Мурадову (командующий российским миротворческим контингентом в Арцахе Рустам Мурадов. – ред.).
«А что вы хотели? 200-250 человек без единого выстрела даже вторгаются на территорию твоей страны. Говорит: мы обратились в ОДКБ. А почему ты обратился в ОДКБ, парень? У тебя нет Вооруженных сил? Нет министерства обороны, Службы национальной безопасности? Разгуливаешь по стране в сопровождении отряда из 500-1000 человек, а в Сюник ездишь со снайперами. Отправил бы этих снайперов в Сюник, пусть защищают границы. Хотя для этих это не Родина. Кто-то из них пару дней назад сказал, мол армия защищает народ, а не безлюдные территории. Что тут скажешь: сконцентрируйте народ в одном месте, организуйте концлагерь», – указал Шармазанов.
По словам Шармазанова, чем дольше Пашинян остается у власти в Армении, тем больше враг будет вырывать куски от нашей страны.
«За 4 дня провели 6 заседаний Совбеза. Это вам собрание, или что? Если ты не справляешься, уйди, пусть придет тот, кто справится. Сколько можно все это терпеть?» – озвучил он вопрос, добавив: пока хоть и небольшая часть народа сидит дома в равнодушном ожидании, а другая – гораздо малочисленная – группа 9 мая встречает «сдавшего земли капитулянта» аплодисментами, эта ситуация продолжится.
Касаясь заявления, озвученного вчера секретарем Совета безопасности Арменом Григоряном, о том, что Азербайджан пытается посеять в нашем обществе мысль о том, что он победил, Шармазанов сказал: «Говорят, Азербайджан не победил. А если Азербайджан не победил, то съездили бы Никол с женой на фестиваль в Шуши. А почему Мехрибан и Ильхам ездили туда? Если победил не Азербайджан, то вошел бы ты с группой из 200 человек на территорию этой страны».
По его словам, в декабре, когда оппозиция действовала консолидированно, блеф Никола Пашиняна провалился.
«Тогда он впервые заговорил о внеочередных выборах, но оппозиция ответила: да кто ты такой, чтобы с тобой идти на выборы? Но когда после этого силы по очереди начали заявлять о готовности участвовать в выборах для отстранения Никола, уличная борьба начала угасать. Мы самыми последними заявили об участии в выборах. Наша цель – отстранить его. Но поскольку это делает посредством выборов, мы не могли сидеть сложа руки.
Остаюсь при своем мнении – идти с этим на выборы – авантюра. Если они позволяют себе заявить, что мы не потерпели поражения, скрывать целый день правду о ситуации на границе, утверждают, что есть будущее, что вы еще от них ждете? Полагаю, нужно консолидироваться и использовать все методы борьбы для его отстранения», – подчеркнул он.