Թանգարանների միջազգային օրն է։ Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով միջազգային հանրությունը 1977 թվականից մայիսի 18-ը նշում է որպես Թանգարանների միջազգային օր՝ նպատակ ունենալով համախմբելու թանգարաններին, կարևորելու դրանց դերը որպես հասարակության կրթական, մշակութային և ժամանցային կենտրոններ:
Թանգարանները մեր մշակույթի, կրթության և զարգացման կարևորագույն կենտրոններն են, որտեղ պահվում և ներկայացվում են մեր պատմական հիշողությունը, կարևոր իրադարձությունների, փաստերի և մեր ազգային ինքնության վկայությունները: Մայիսի 18-ը պատեհ առիթ է կարևորելու թանգարանների դերը՝ որպես նոր գիտելիքներով հարստանալու, իրական արժեքներ ճանաչելու և ներշնչվելու, ստեղծագործելու և երևակայական հղացումները կյանքի կոչելու օջախներ:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդրմամբ, COVID-19 համավարակով պայմանավորված՝ այս տարի Թանգարանների միջազգային օրը և «Թանգարանների գիշեր» ակցիան կնշվեն նույն օրը՝ մայիսի 18-ին: Դրանք կիրականացվեն «Թանգարանների ապագան. վերականգնել և վերաիմաստավորել» խորագրի ներքո` թանգարաններին և համայնքներին առաջարկելով ստեղծել, պատկերացնել և կիսել արժեքի ստեղծման նոր պրակտիկաներ, մշակութային հաստատությունների նոր բիզնես մոդելներ և նորարարական լուծումներ ներկայիս սոցիալական, տնտեսական և բնապահպանական մարտահրավերների համար:
Մայիսի 18-ին` Թանգարանների միջազգային օրը, ՀՀ և Արցախի Հանրապետության 113 մշակութային կազմակերպություններ անվճար հիմունքներով իրենց հարկի ներքո կընդունեն այցելուներին` ներկայանալով բազմաբովանդակ միջոցառումներով։

Museums across Armenia and Artsakh offer free entry on International Museum Day
International Museum Day (IMD) is a celebration held every year on or around 18 May, coordinated by the International Council of Museums (ICOM). The event highlights a specific theme that changes every year and that is at the heart of the international museum community’s preoccupations.
The International Museum Day provides the opportunity for museum professionals to meet the public and alert them as to the challenges that museums face. International Museum Day therefore serves as a platform to raise public awareness on the role museums play in the development of society today, on an international level.
On May 18, around 113 cultural organizations of Armenia and Artsakh offer free entry to visitors, implementing various programs, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reports. This year's theme of the celebration is "The future of museums: restoring and rethinking" which calls for museums and communities to create and project new ideas and practices of values, business models of cultural institutions and innovative solutions in light of the current economic, environmental and social challenges.