Թանգարանների միջազգային օրն է։ Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով միջազգային հանրությունը 1977 թվականից մայիսի 18-ը նշում է որպես Թանգարանների միջազգային օր՝ նպատակ ունենալով համախմբելու թանգարաններին, կարևորելու դրանց դերը որպես հասարակության կրթական, մշակութային և ժամանցային կենտրոններ:
Թանգարանները մեր մշակույթի, կրթության և զարգացման կարևորագույն կենտրոններն են, որտեղ պահվում և ներկայացվում են մեր պատմական հիշողությունը, կարևոր իրադարձությունների, փաստերի և մեր ազգային ինքնության վկայությունները: Մայիսի 18-ը պատեհ առիթ է կարևորելու թանգարանների դերը՝ որպես նոր գիտելիքներով հարստանալու, իրական արժեքներ ճանաչելու և ներշնչվելու, ստեղծագործելու և երևակայական հղացումները կյանքի կոչելու օջախներ:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդրմամբ, COVID-19 համավարակով պայմանավորված՝ այս տարի Թանգարանների միջազգային օրը և «Թանգարանների գիշեր» ակցիան կնշվեն նույն օրը՝ մայիսի 18-ին: Դրանք կիրականացվեն «Թանգարանների ապագան. վերականգնել և վերաիմաստավորել» խորագրի ներքո` թանգարաններին և համայնքներին առաջարկելով ստեղծել, պատկերացնել և կիսել արժեքի ստեղծման նոր պրակտիկաներ, մշակութային հաստատությունների նոր բիզնես մոդելներ և նորարարական լուծումներ ներկայիս սոցիալական, տնտեսական և բնապահպանական մարտահրավերների համար:
Մայիսի 18-ին` Թանգարանների միջազգային օրը, ՀՀ և Արցախի Հանրապետության 113 մշակութային կազմակերպություններ անվճար հիմունքներով իրենց հարկի ներքո կընդունեն այցելուներին` ներկայանալով բազմաբովանդակ միջոցառումներով։

Сегодня международный день музеев. По предложению Международного совета музеев (ICOM) международное сообщество с 1977 года отмечает 18 мая как Международный день музеев с целью объединения музеев и усиления их образовательной, культурной и развлекательной роли в жизни общества.
Музеи - важнейшие центры нашей культуры, образования и развития, где хранятся и представляются наша историческая память, свидетельства важных событий, фактов, нашей национальной самобытности. 18 мая - это неплохая возможность изучить роль музеев как центров обогащения новыми знаниями, познания реальных ценностей, источника вдохновения, творчества и реализации воображаемых идей.
Как сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта, в связи с пандемией коронавируса в этом году Международный день музеев и акция «Ночь музеев» будут отмечаться в этот же день, 18 мая - под девизом «Будущее музеев: восстановить и переосмыслить», предлагая музеям и общинам создавать, воображать и делиться новыми практиками создания ценности, новыми бизнес-моделями и инновационными решениями культурных учреждений в контексте текущих социальных, экономических и экологических вызовов.
18 мая, в Международный день музеев, 113 культурных организаций Республики Армения и Республики Арцах откроют свои двери перед посетителями, подготовив насыщенные мероприятия.