Այսօր էլ Հայաստանը դասեր չի քաղել և մոտենում է ողբերգական հաջորդ կետին. Տիգրան Աբրահամյան
«Մեզ համար ամենամեծ խնդիրն այն է, որ Սյունիքում սահմանը եղել է չպաշտպանված, և հնարավորություն է ստեղծվել ադրբեջանցիների համար՝ անարգել մտնել մեր տարածք։ Այսինքն՝ մեր առաջին խնդիրը ռազմաքաղաքկան իշխանության վարքագիծն է»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, իշխանությունների հանցավոր անգործությունն է ստիպել, որ Հայաստանը դիմի Ռուսաստանին, ՀԱՊԿ-ին, կամ եվրոպական մի շարք երկրների։
«Ես ուզում եմ, որ մենք շատ հստակ արձանագրենք, որ այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Գեղարքունիքի և Սյունիքի ուղղությամբ, շարունակվում է փոխկապակցվածության մեջ մնալ Սյունիքի հարավային հատվածների և Արցախի հետ։ Այսինքն՝ այն ագրեսիան, որ այստեղ դրսևորվում է, և այն բանակցութունները, որ այսօր ընթանում են դրա շուրջ, իրենց բոլոր կոմպոնենտներով կապված են Արցախի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների և Սյունիքի հետ»,- նշեց նա։
Ըստ Տիգրան Աբրահամյանի, Ադրբեջանն այժմ մի քանի խնդիր է լուծում իր համար. նախ ընդհանուր գործընթացում ստեղծել ճնշման նոր մեխանիզմներ, նոր լծակներ, օգտագործել Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների պահվածքը, անգործությունը և հասնել իր համար առավելագույն արդյունքի։
«Եվ պետք է հասկանալ՝ այն, ինչ տեսնում ենք՝ մեզ համար շատ կարևոր է հայրենիքի գոյության տեսանկյունից, իսկ այս իշխանության համար այդ գաղափարն ընդհանրապես գոյություն չունի։ Տեսեք, իշխանության ներկայացուցիչները հայտարարում են, թե բանակը պաշտպանում է ժողովրդին, այլ ոչ թե ամայի տարածքները, որ այդ հատվածներում մարտական դիրքեր չեն եղել, այդտեղ մարտեր չեն վարվել, քանի որ զինծառայողներ չկան»,- նկատեց նա։
Տիգրան Աբրահամյանի դիտարկմամբ, հանցագործության մասին հաղորդում է այն, որ հետպատերազմյան շրջանում՝ պատերազմից 6-7 ամիս անց հայտարարվում է, թե սահմանի մի մեծ հատված եղել է անպաշտպան։
«Մենք նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո կորցրինք Արցախի 75 տոկոսը, 5000-ին մոտ մեր հայրենակիցներ զոհվեցին, և այսօր էլ Հայաստանը դասեր չի քաղել, և մոտենում է ողբերգական հաջորդ կետին։ Այն մարդիկ, որոնք վերջին 6-7 ամիսներին եղել են Սյունիքում, և տեսել են, թե մայրուղու որ հատվածում են դիրքավորված ադրբեջանցիները, նրանք իրավիճակը շատ ավելի լավ են հասկանում։ Ցավոք, մեր հասարակության մի մեծ հատված չի գիտակցում, թե ինչ ողբերգական կետի ենք մենք հասել։ Սա մեզ համար զուտ հայրենիքի խնդիր չէ, այստեղ ռեգիոնալ խնդիր էլ կա՝ Իրան, Ադրբեջան...»,- նշեց նա։

Armenia has failed to learn lessons from last year’s war in Artsakh and is nearing a “tragic point”, according to military expert Tigran Abrahamyan, the head of the analytical center Henaket.
"The biggest problem for us is that the border in Syunik had gone unprotected, allowing Azerbaijanis to enter our territory without obstacles. In other words, our primary problem is the conduct of the military-political leadership,” Abrahamyan told a news conference on Tuesday.
According to him, the “criminal inaction of the authorities” has pushed Armenia into applying to Russia, the CSTO or a number of European countries.
"We should clearly realize that what is happening today in the direction of Gegharkunik and Syunik Provinces continue to be linked with the southern parts of Syunik and Artsakh. In other words, the act of aggression here, the ongoing negotiations with all their components are connected with the developments around Artsakh and Syunik,” he said.
Abrahamyan claimed Azerbaijan is now trying to resolve several problems for itself. First of all, it seeks to get new levers of pressure against Armenia, to make use of the inaction of the current Armenian authorities and to get the most out of the process.
"We must understand that what we are witnessing is very important for us in terms of the existence of the homeland, while for the current government that idea does not exist at all. You see, the government members state that the army protects the people, not the deserted areas, and there were no military positions in those areas, no fighting took place there, because there were no servicemen," he said.
According to Abrahamyan, the statement that a large part of the border was unprotected in the post-war period amounts to a crime report.
"After the November 9 statement, we lost 75% of Artsakh, nearly 5,000 of our compatriots were killed, but Armenia has not learned lessons even today and is nearing the next tragic point. Those who have been to Syunik in the recent 6-7 months and have seen which part of the highway the Azeri forces are deployed, have a better understanding of the situation. Unfortunately, a large part of our society does not realize what a tragic point we have reached. This is not just a problem facing our homeland, there is also a regional problem here involving Iran, Azerbaijan and others," he said.