Սյունիքում մարդկանց թունավորման փաստով քրեական գործ է հարուցվել
Մայիսի 9-ից 11-ն ընկած ժամանակահատվածում վարակիչ հիվանդությունների ախտանշաններով «Սիսիանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ են դիմել Սյունիքի մարզի բնակիչներ:
Քննչական կոմիտեի փոխանցմամբ, ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ համաճարակաբանական հետազոտությունների շրջանակներում հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման մասնագետները մայիսի 11-ին իրականացրել են բակային հսկողություն: Արդյունքում հայտնաբերվել են աղիքային վարակիչ հիվանդության բնորոշ ախտանշաններ, որի հետևանքով նշված անձանց վիճակը գնահատվել է միջին և թեթև ծանրության:
Դեպքի առթիվ 2021թ. մայիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության Սիսիանի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի (սանիտարահակահամաճարակային կանոնները խախտելը) 1-ին մասով, որը մայիսի 18-ին ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության Սիսիանի քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Քրեական գործով նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ, վերցվել է ջրի նմուշ և նշանակվել դատասննդային փորձաքննություն, կատարվում են քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

Уголовное дело возбуждено по факту отравления людей в Сисиане
В период с 9-го по 11 мая с симптомами инфекционного заболевания в медцентр Сисиана обратились жители Сюникской области.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, специалисты по контролю и профилактики заболеваний в рамках противоэпидемиологических исследований провели 11 мая подомовые обходы. В итоге были выявлены признаки, присущие кишечной инфекции. Состояние здоровья упомянутых лиц оценивалось как средней тяжести и легкое.
По данному факту 17-го мая в сисианском отделе Полиции РА возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 277 УК РА( нарушение сантарно-противоэпидемических правил), которое 18 мая было направлено в сисианский следственный отдел СУ СК по Сюникской области и принято к производству.
Назначены судебно-медицинские экспертизы, взяты пробы воды и назначена судебная экспертиза продуктов питания, предпринимаются следственные и иные процессуальные действия для установления  всех обстоятельств произошедшего, говорится в сообщении.