Ամենասուրը մնում է անհայտ կորածների որոնման խնդիրը. ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի սպա
Ռուսաստանի Խաղաղապահ զորախմբի (ՌԽԶ) մարդասիրական արձագանքման ստորաբաժանման Քաղաքացիների ընդունելության կենտրոնը շարունակում է աշխատանքը: Գործում է նաև «թեժ գիծ»՝ անհայտ կորած զինծառայողների որոնման նպատակով տեղեկատվություն հավաքագրելու, մարդասիրական օգնության և աշխատանքի տեղավորման հարցում օժանդակություն ցուցաբերելու համար և այլ խնդիրներով: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ ռազմական գերատեսչությունը հայտնում է, որ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 3600 մարդ օգնության համար դիմել է ընդունելության կենտրոն: Թեժ գծի միջոցով ստացվել է 800-ից ավելի զանգ:
«Մինչ այժմ ամենասուր հիմնահարցերը մնում են անհայտ կորածների որոնման, գույքի վերադարձի և փախստականների խնդիրները: Քաղաքացիները մեզ հետ կապվում են նաև տարբեր այլ հարցերով: Մասնավորապես՝ այսօր աֆղանական պատերազմի վետերաններից ստացվել է վճարումների մասին դիմում, ըստ որի՝ նրանք դեռ չեն կարողանում ստանալ իրենց համար նախատեսված վճարները: Մենք ընդունել ենք դիմումը և փորձում ենք օգնել նրանց»,- ասել է Քաղաքացիների ընդունելության կենտրոնի հերթապահ Դմիտրի Սերովը:
«Հեռախոսի միջոցով կապ հաստատած կամ անձամբ ներկայացած քաղաքացիներից հերթապահ սպաները պետք է հստակեցնեն խնդրի բնույթը, հարազատներից պարզեն զինծառայողի ենթադրյալ անհայտ կորելու տարածքի մասին տեղեկությունները և գրանցեն նրանց կապի միջոցների տվյալները: Բոլոր հարցումները մուտքագրվում են տվյալների բազա և փոխանցվում որոնման համատեղ խմբերին:
Հետագայում անհայտ կորածների որոնման աշխատանքներն իրականացնում են ՌԽԶ-ի զինծառայողները` համագործակցելով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, հայկական և ադրբեջանական կողմերի ներկայացուցիչների հետ»,- ասված է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում տեղադրված հաղորդագրոթյան մեջ:
«Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Արցախում գտնվող ռուս խաղաղապահ ուժերին: Նրանք մեծ աշխատանք ենք կատարել, տարվում են որոնողական միջոցառումներ, տեղակայվել են հենակետեր, որպեսզի Արցախում անվտանգ լինի, և մարդիկ զգան, որ պաշտպանված են ռազմական բախումներից »,- ասել է Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը, որն այցելել էր Մարդասիրական արձագանքման ստորաբաժանման Քաղաքացիների ընդունելության կենտրոն:
«Այժմ մենք ուզում ենք, որ այս պատերազմը ավարտվի, որպեսզի մեր բոլոր փախստականները կարողանան վերադառնալ իրենց տները և խաղաղ պայմաններում շարունակեն իրենց կյանքը»,-հավելել է նա:

At the Center for Humanitarian Response of the Russian Peacekeeping Contingent (RPC) in Artsakh (Nagorno-Karabakh), the reception point for citizens continues to work. It also operates a hotline to collect information for the search of missing servicemen, to provide humanitarian assistance, assistance in employment and other problematic topics, the Russian Defense Ministry said in a statement on Wednesday.
In total, more than 3,600 people turned to the reception point for help. In particular, more than 800 requests were received by the phone hotline.
"Until now, the most acute problems are the search for missing persons, the return of property and refugee issues. We are also approached on various issues. In particular, today there was an appeal from veterans of the Afghan war about payments – that they are not yet able to receive the payments due to them. We have accepted the appeal and are trying to help them,” said Dmitry Serov, the duty officer of the reception point for citizens.
The officers on duty, who receive requests by phone or in person, must clarify the nature of the problem, find out from relatives information about the alleged area of the missing soldier, record their contact details. All requests are recorded, entered in the database and sent to the joint search groups.
In the future, the search for missing persons will be carried out by the RPC military personnel in cooperation with representatives of the International Committee of the Red Cross, the Azerbaijani and Armenian sides.
"I want to say thank you to the peacekeeping forces that are in Karabakh. We have done a lot of work – search operations are underway, we have set up posts to make it safe in Karabakh and to make people feel that they are protected from military conflicts,” said Artur Baghdasaryan, head of the Hadrut regional administration, who visited the reception point of the Humanitarian Response Center. "Now we want this war to end. So that our refugees all return to their native places and continue their lives in peaceful conditions," he added.