Ֆրանսիայի ԱԳ պետքարտուղար․ Ֆրանսիայի համերաշխությունը Հայաստանին միանշանակ է
Ֆրանսիայի Եվրոպայի և Արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Կլեման Բոնը երեկ Սենատում պատասխանել է Սենատի Արտաքին գործերի, պաշտպանության և զինված ուժերի հանձնաժողովի նախագահ Քրիստիան Կամբոնի հարցին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերքերը դեռ բաց են, և Ադրբեջանն արդեն մեծացնում է Հայաստանի դեմ սադրանքները։ Այս մասին գրում է Nouvelles d'Arménie-ն։
«Վերջերս 350 ադրբեջանցի զինծառայողներ տեղակայվել են Սև լճի մերձակայքում: Եվս 20,000-ը գտնվում են սահմանից այն կողմ, 40 կիլոմետր հեռավորության վրա:
Ամեն ինչ պարզ է. Լեռնային Ղարաբաղի վրա հարձակումը Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից առաջին քայլն էր։ Հանրապետության նախագահը կոչ է արել զորքերը դուրս բերել, բայց այս ոլորտում Արևմուտքը մարգինալացված է, և Ռուսաստանը հակամարտության մյուս խոշոր հաղթողն է:
Եկեք Հայաստանին հստակ ցույց տանք, որ Ֆրանսիան իր կողքին է:
Պատրաստվու՞մ եք դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, վերսկսել Մինսկի գործընթացը: Դուք խոսքից գործի անցնե՞լու եք: Խոսքը մեր արժեքները պաշտպանելու և Հայաստանի հետ մեր բարեկամության մասին է»,-ասել է Քրիստիան Կամբոնը։
Պետքարտուղար, եվրոպական հարցերի պատասխանատու Քլեման Բոնն ասել է, որ Ֆրանսիայի համերաշխությունը Հայաստանին անթերի և միանշանակ է:
«Վերջին ներխուժումը ցույց է տալիս, որ հակամարտության համապարփակ կարգավորումն անհրաժեշտություն է: Հրադադարը փխրուն է: Մենք աշխատում ենք Մինսկի խմբի շրջանակներում քաղաքական լուծման վրա, որի համանախագահն ենք»,-ասել է Բոնը։
Պետքարտուղարն ասել է, որ Ադրբեջանը պետք է լիցքաթափման ազդակներ տա․ բանտարկյալների ազատ արձակում, զորքերի դուրսբերում։
«Հանրապետության Նախագահը մայիսի 13-ին խոսել է Հայաստանի վարչապետի հետ, պարոն Լե Դրիանը (ԱԳ նախարար-խմբ․) քննարկումներ ունեցավ իր ադրբեջանցի և հայ գործընկերների և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Ապրիլի 24-ին Երևանում, պարոն Լըմուանի (Ֆրանսիայի ԱԳ պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուան-խմբ․), իմ և մի շարք սենատորների ներկայությունը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության հիշատակմանը, ցույց տվեց մեր անսասան համերաշխությունը»,-ասել է պետքարտուղար Կլեման Բոնը։

Госсекретарь при Министерстве Европы и иностранных дел Франции Клеман Бон накануне ответил на вопрос председателя комитета Сената по иностранным делам, обороне и вооруженным силам Кристиана Камбона о том, что раны нагорно-карабахского конфликта все еще открыты, а Азербайджан уже усиливает провокации против Армении. Об этом пишет Nouvelles d'Arménie.
«Недавно 350 азербайджанских военнослужащих дислоцировались у Черного озера. Еще 20 тысяч находятся по ту сторону границы, в 40 километрах.
Все ясно. Нападение на Арцах было первым шагом со стороны Азербайджана и Турции. Президент республики призвал к выводу войск, но в данном вопросе Запад маргинализирован, а Россия - другой главный победитель в конфликте. Давайте четко покажем Армении, что Франция рядом.
Собираетесь ли вы обратиться в СБ ООН, возобновить Минский процесс? Собираетесь ли вы перейти от слов к делу? Речь идет о защите наших ценностей и нашей дружбы с Арменией», - сказал Кристиан Камбо.
Госсекретарь при Министерстве Европы и иностранных дел Франции заявил, что солидарность Франции с Арменией идеальна и однозначна.
«Последнее вторжение показывает, что всеобъемлющее урегулирования конфликта является необходимостью. Прекращение огня хрупкое. Мы как сопредседатель Минской группы работаем над политическим решением в рамках структуры»,- сказал Бон.
Госсекретарь заявил, что Азербайджан должен показать сигналы деэскалации: освобождение заключенных, вывод войск.
«Президент Республики 13 мая провел разговор с премьером Армении, господин Ле Дриан (министр ИД – ред.) обсудил ситуацию со своими азербайджанскими и армянскими коллегами, а также с госсекретарем Энтони Блинкеном.
Мое присутствие, а также присутствие господина Лемуана (госсекретарь ИД Гранции Жан-Батист Лемуан – ред.) и ряда сенаторов 24 апреля на мероприятиях, посвященных Дню памяти жертв Геноцида армян, показало нашу непоколебимую солидарность»,- отметил госсекретарь Клеман Бон.