Չպետք է թույլ տանք թմրեցնել մեզ ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրությամբ. Արման Թաթոյան
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը գրում է՝  խաղաղությունը մեզ համար բարձրագույն արժեք է, բայց մենք չպետք է թույլ տանք թմրեցնել մեզ ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրությամբ:
«Եվս մեկ անգամ հատուկ նշում եմ, որ Ադրբեջանի հետ միայն սահմանազատումը` առանց անվտանգության գոտու, ոչ միայն չի ապահովելու ՀՀ քաղաքացիների ու հատկապես ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, այլ կդառնա նոր խախտումների ու նոր լարվածության պատճառ, քանի դեռ կան առնվազն այս պայմանները`
1) Ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունները ոչ միայն չեն դադարեցրել, այլ ավելի են խորացրել հայատյացության ու ֆաշիզմի հասնող թշնամանքի քաղաքականությունը Հայաստանի ողջ բնակչության, ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Խոսքն իրական ցեղասպան քաղաքականության մասին է:
2) Նույն սկզբունքով Ադրբեջանի նախագահն անընդհատ սպառնալիքների լեզվով է խոսում մեր երկրի ու ողջ բնակչության մասին: Նա է հպարտանում, որ ատելության ու թշնամանքի զգացումով մեծացել է մի ողջ սերունդ։
3) Ադրբեջանական իշխանությունները դիտավորությամբ շարունակում են հոգեկան տառապանքներ պատճառել հայկական կողմի գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, խախտել գերիների իրավունքները` նրանց իրական թիվը չհրապարակելով ու հայրենիք չվերադարձնելով:
4) Պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական դաժանությունների կրկնվելու իրական վտանգը վերացած չէ, իսկ տեղի ունեցածի համար որևէ մեկը պատասխանատվություն չի կրել:
5) Ադրբեջանական զինված ծառայողները անօրինական ներկա են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում` Գեղարքունիքում և Սյունիքում` խաթարելով հայաստանյան հասարակության հոգեկան անդորրը:
6) Գեղարքունիքի ու Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ծառայողները շարունակում են կոպիտ խախտել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները (զենքի ցուցադրումով սպառնալիքներ ՀՀ քաղաքացիներին` հովիվներին, մարդիկ զրկված են իրենց հողատարածքներից և արոտավայրերից օգտվելու հնարավորությունից, պարբերական կրակոցներ ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ և այլն):
7) Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին արձանագրվում են իրավունքների կոպիտ խախտումներ ու սադրանքներ (Գորիսից Կապան ճանապարհին քարերով ՀՀ քաղաքացիական մեքենային հարվածելը, Արավուսի հովիվին քաշքշելը ու աչքին հարվածելը, Կապանից Ճակատեն գյուղ տանող ճանապարհը ադրբեջանական մեքենայով փակելը, ՀՀ սահմանային բնակիչների` ադրբեջանական վերահսկողության ներքո տարածքներ անցած կենդանիներին չվերադարձնելը և այլ միջադեպեր): Այդ ճանապարհներին ադրբեջանական ցուցանակների ու դրոշների, զինվորականների տեղակայումով շարունակաբար խախտվում են ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները (հոգեբանական լարվածություն ու ահաբեկելու նպատակ, մարդկանց ազատ տեղաշարժի սահմանափակում և այլն):
Սահմանազատումն ինքնինցանկացած երկրի համար ունի հիմնարար կարևորություն: Դա նաև մարդու իրավունքների երաշխիք է:
Բայց սահմանազատումը կարող է տևել տարիներ, եթե ոչ տասնյակ տարիներ, իսկ քանի դեռ կան թվարկվածս պայմանները ՀՀ սահմանային բնակիչների, ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների իրական երաշխավորման հրատապությունը պահանջում է Ադրբեջանի հետ սահմանային բոլոր հատվածներով Գեղարքունիքի ու Սյունիքի շուրջ անվտանգության գոտու ստեղծում:
Սահմանազատումը կարելի է իրականացրել անվտանգության գոտի ստեղծելուց հետո կամ առնվազն զուգահեռ, որի հայեցակարգը մենք ներկայում ամփոփում ենք:
ՀՀ քաղաքացիների ու նախևառաջ սահնանային բնակիչների խաթարված բնականոն կյանքը, իրավունքները նվազագույն պայմաններով վերականգնելու համար Ադրբեջանական զինված ծառայողները, դրոշներն ու ցուցակները պետք է հեռացվեն ՀՀ գյուղերի հարևանությունից ու համայնքների միջև ճանապարհներից:
Միայն սահմանազատումն այդ պարագայում կուղեկցվի ՀՀ քաղաքացիների ու հատկապես սահմանային բնակիչների իրավունքների նոր խախտումներով ու հասարակությունում լարվածությամբ:
Այս ամենը չի էլ ապահովելու խաղաղություն տարածաշրջանում»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արման Թաթոյանը։

Омбудсмен Армении А.Татоян: Мы не должны позволять усыпить нас ложным азербайджанским миролюбием
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян пишет: «Мир для нас – наивысшая ценность, однако мы не должны позволять, чтобы нашу бдительность усыпляли ложным азербайджанским миролюбием».
«Ещё раз специально отмечаю, что лишь делимитация границы с Азербайджаном, без создания зоны безопасности, не только не обеспечит права граждан Республики Армения и особенно жителей приграничных населенных пунктов Республики Армения, но и станет причиной для новых нарушений прав и новой эскалации, пока существуют, как минимум, следующие условия:
1) Высшие азербайджанские власти не только не прекратили, но и углубили политику армянофобии и достигающую до фашизма политику враждебности по отношению ко всему населению Армении, всему армянскому народу. Речь о настоящей геноцидальной политике.
2) По такому же принципу президент Азербайджана постоянно говорит на языке угроз в адрес нашей страны и всего населения. Он же гордится тем, что с чувством вражды и ненависти выросло целое поколение.
3) Азербайджанские власти умышленно продолжают причинять душевные страдания семьям пленных и пропавших без вести с армянской стороны, нарушают права пленных, не разглашая их реальное число и не возвращая их на Родину.
4) Не устранена реальная опасность повторения азербайджанских зверств, совершенных в отношении гражданских лиц и военнослужащих армянской стороны во время войны, и никто не привлечен к ответственности за произошедшее.
5) Азербайджанские военнослужащие незаконно присутствуют на суверенной территории Республики Армения, в Гегаркунике и Сюнике, нарушая душевное спокойствие армянского общества.
6) По соседству с селами Гегаркуника и Сюника азербайджанские военнослужащие продолжают грубым образом нарушать права жителей приграничных общин Республики Армения (демонстрацией оружия угрозы гражданам Республики Армения – пастухам, люди лишены возможности использовать свои земельные участки и пастбища, периодические выстрелы по соседству с селами Республики Армения и т.д.).
7) На дорогах между общинами Сюника фиксируются грубые нарушения прав и провокации (забрасывание армянского гражданского автомобиля камнями по дороге из Гориса в Капан, толкание пастуха села Аравус и удар в глаз, перекрытие азербайджанской машиной дороги из Капана в село Чакатен, невозвращение перешедших на территорию под азербайджанским контролем животных жителям приграничных общин Республики Армения,  другие происшествия). Размещением азербайджанских указателей, флагов и военных на этих дорогах постоянно нарушаются права граждан Республики Армения (цель – создание психологической напряженности и запугивание,  ограничение свободного передвижения людей и т. д.).
Делимитация сама по себе для любой страны представляет основополагающую важность. Это также гарантия для прав человека.
Однако делимитация может занять годы, если не десятилетия, и пока существуют вышеперечисленные условия, безотлагательность реального гарантирования соблюдения  прав жителей приграничных общин РА, граждан Армени требует создания зоны безопасности вокруг Гегаркуника и Сюника – на всех участках границы с Азербайджаном.
Делимитация может быть осуществлена после создания зоны безопасности или, по крайней мере, параллельно с ним. Соответствующую концепцию мы сейчас обобщаем.
Для восстановления нарушенной нормальной жизни и прав граждан Республики Армения и, в первую очередь, жителей приграничных общин, военнослужащие Азербайджана, флаги и указатели должны быть убраны из окрестностей сел Республики Армения и с дорог между общинами.
Только делимитация в этом случае будет сопровождаться новыми нарушениями прав граждан Республики Армения и особенно жителей приграничных  общин РА и напряженностью в обществе.