Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է գերիների իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջները. ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ
14:03 21/05/2021
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն այսօր ընդունել է ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերով զեկուցող Պոլ Գավային (Իռլանդիա), ԵԽԽՎ Միգրացիայի հանձնաժողովի քարտուղար Մարկ Նեվիլին, ԱԽ գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Մաքսիմ Լոնգանեին, ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանին, ԱԺ-ում Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանին։ Այս մասին հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից
Եղիշե Կիրակոսյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան շրջանում Արցախից  տեղահանված մարդկանց և մասնավորապես ռազմագերիների իրավունքների խախտման հարցերը։ Անդրադարձ է եղել միջազգային կառույցների հետ կատարած աշխատանքին։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը կարևորել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությունը՝ նշելով, որ ադրբեջանական իշխանությունները  կոպտորեն խախտում են գերիների իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջները, նրանց ներկայացնում են ահաբեկիչներ կամ դիվերսանտներ։ Իսկ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում և քաղաքականացնում են հետվերադարձի գործընթացը։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը ներկայացրել է Արցախից տեղահանված բնակիչների և նրանց գույքային իրավունքների հարցերը։ Տեղեկացրել է, որ Հայաստանը միջպետական գանգատ է ներկայացրել Եվրոպական դատարան, որում ներառված է նաև ներքին տեղահանված բնակիչների իրավունքները։ Գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ պատերազմական հանցագործությունների մասին:
Այս համատեքստում Եղիշե Կիրակոսյանը հավելել է, որ միջպետական գանգատ է ներկայացվել նաև Թուրքիայի դեմ՝ 44 օրյա պատերազմի ընթացքում սիրիացի վարձկաններ հավաքագրելու և Ադրբեջան տեղափոխելու, ինչպես նաև Բաքվին ռազմական օժանդակություն ցուցաբերելու վերաբերյալ։

Азербайджан грубо нарушает международные требования прав защиты военнопленных - представитель РА в ЕСПЧ
16:38 21/05/2021
Представитель РА в ЕСПЧ Егише Киракосян сегодня принял докладчика ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и перемещенных лиц Пола Гаву (Ирландия), секретарь комиссии ПАСЕ по миграции Марка Невилла, заместителя главы офиса Совета безопасности Максим Логанена, постоянного представителя Армении в Совете Европы Паруйра Оганесяна, председателя постоянной комиссии НС по внешним сношениям Рубена Рубиняна, сообщают из офиса представителя РА в ЕСПЧ.
Егише Киракосян представил вопросы о нарушениях прав перемещенных лиц из Арцаха и в частности военнопленных в послевоенный период. Была представлена также работа с международными структурами.
Представитель РА в ЕСПЧ придал важность срочному возвращению армянских пленных, отметив, что азербайджанские власти грубо нарушают международные требования прав защиты военнопленных, представляют их террористами или диверсантами. Азербайджанские власти искусственно затягивают и политизируют процесс возвращения пленных.
Представитель РА в ЕСПЧ представил также вопросы перемещенных из Арцаха жителей и их имущественных прав. Он сообщил, что Армения представила межгосударственную жалобу в Европейский суд, в которой содержатся также вопросы о правах вынужденно переселенных лиц. Представлены также многочисленные доказательства военных преступлений.
В данном контексте Егише Киракосян добавил, что межгосударственная жалоба представлена также в отношении Турции относительно сбора сирийских наемников и переброски их в Азербайджан, а также в связи с военным содействием Баку в ходе 44-дневной войны.