Ադրբեջանցիները 7 րոպե անընդմեջ Շոշում թիրախային կրակ են վարել ինժեներական աշխատանքներ կատարող անձնակազմի ուղղությամբ
Արցախի Հանրապետության Շոշ գյուղի մոտ ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող բնակչի, ԱՀ ՊԲ զինծառայողների ուղղությամբ հակառակորդի կողմից կրակելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել։ Այս մասին տեղեկատվությաւն է տարածել դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Ըստ աղբյուրի, 2021թ. մայիսի 17-ին՝ ժամը 17.05-ի սահմաններում Ադրբեջանի ԶՈՒ մի խումբ զինծառայողներ, ազգային ատելության շարժառիթներով, երկու և ավելի անձանց սպանելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու նպատակներով հրաձգային զինատեսակների գործադրմամբ մոտ 7 րոպե անընդմեջ թիրախային կրակ են վարել N զորամասի պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքերից մեկում ինժեներական աշխատանքներ կատարող ԱՀ Մարտունու շրջանի Սոս գյուղի բնակչի կողմից այդ պահին շահագործվող բազմաֆունկցիոնալ էքսկավատորի և մարտական դիրքի անձնակազմի ուղղությամբ:
Դրա արդյունքում ամբողջությամբ վնասվել են էքսկավատորեի դիմային և ձախ կողային դռան ապակիները՝ պատճառելով զգալի չափերի գույքային վնաս: Ըստ էության սպանությունների հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել միայն այն պատճառով, որ աշխատանք կատարող քաղաքացիական անձը և ժամկետային զինծառայողներն այդ պահին կարողացել են պատսպարվել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՊՆ Հադրութի ՌՈ բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերի, ինչպես նաև 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննություն ն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 1-ին կայազորային քննչական բաժնում:

Азербайджанцы 7 минут непрерывно в Шоше вели прицельный огонь по мирному жителю и военнослужащим АО Арцаха
Уголовное дело возбуждено по факту открытия ВС Азербайджана огня в направлении выполняющего инженерные работы возле села Шош Республики Арцах (НКР) жителя, военнослужащих Армии обороны Арцаха. Об этом сообщил советник генпрокурора Армении Гор Абрамян на своей странице в Facebook.
«Инцидент произошел 17 мая 2021 года, около 17:05, когда группа военнослужащих ВС Азербайджана по мотивам национальной ненависти, с целью убийства двух и более человек и умышленного уничтожения чужого имущества, с применением огнестрельного оружия непрерывно, в течение около 7 минут, вели прицельный огонь по жителю села Сос Мартунинского района Республики Арцах, который в этот момент проводил инженерные работы на многофункциональном экскаваторе на подконтрольных Арцахской N-ской воинской части территориях, а также в направлении личного состава боевой позиции», – написал Гор Абрамян.
По его словам, в результате были полностью повреждены лобовое стекло, стекла левой боковой двери экскаватора, вследствие чего был нанесен значительный материальный ущерб.
По сути, как указал советник генпрокурора, убийство не было совершено только потому, что проводивший работы гражданин и военнослужащие срочной службы на тот момент успели укрыться.
По данному факту в Гадрутском управлении Военной полиции РА возбуждено дело по признакам пунктов 1, 7 и 13 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса (покушение на убийство двух и более лиц, совершенное группой лиц или организованной группой по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма), а также пункта 4, части 2 статьи 185 УК РА (умышленные уничтожение или повреждение имущества).
Предварительное следствие по делу осуществляется первым гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении.