Ադրբեջանցիները 1.5 կմ առաջացել են ՀՀ տարածքով, հայ զինծառայողների հասցեին բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցրել. Դատախազություն
17:36 21/05/2021
Սյունիքի մարզի Խոզնավար գյուղի հատվածում ՀՀ և ԱՀ ԶՈՒ-երի զինծառայողների միջև տեղի ունեցած ծեծկռտուքի դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել: Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
«ՀՀ զինվորական դատախազության Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազի հանձնարարությամբ առանձին լրատվամիջոցների հրապարակումների հիման վրա ՀՀ ՊՆ Սիսիանի ՌՈ բաժնի Գորիսի բաժանմունքում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2021թ. մայիսի 20-ին՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ զինված զինծառայողներ առանց թույլտվության հատել են Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող Խոզնավար գյուղի հատվածում պահպանվող պետական սահմանը:
Նրանք մոտ 1.5 կմ առաջացել են ՀՀ տարածքով, դիրքավորվել և նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների հասցեին բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցրել, հայտնել են, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը, առաջանալու դեպքում սպառնացել են կրակ արձակել: Դրանից հետո ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներին հաջողվել է նրանց հետ ուղարկել ելման դիրքեր:
Նույն օրը՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ԱՀ ԶՈւ մի շարք զինծառայողներ խմբով, կրկին առանց պատշաճ թույլտվության հատել են միևնույն հատվածում պահպանվող պետական սահմանը, վեճի բռնվել նրանց ընդառաջ գնացած, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ՀՀ ԶՈւ մի շարք զինծառայողների հետ: Փոխադարձ ծեծկռտուքի ընթացքում տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են պատճառվել ՀՀ ԶՈւ 11 ներկայացուցիչների: ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներին այս անգամ ևս հաջողվել է նրանց հետ ուղարկել ելման դիրքեր:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի երկրորդ մասով (երկու դրվագ), 300.2-րդ հոդվածով և 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 6-րդ կետերով»,- հայտնում են դատախազությունից:

Азербайджанцы продвинулись на 1,5 км на территории РА, пригрозив применить насилие в отношении армянских военнослужащих - прокуратура
Возбуждено уголовное дело по факту драки между военнослужащими ВС РА и Азербайджана на участке села Хознавар в Сюникской области. Об этом сообщают из Генеральной прокуратуры.
По поручению военного прокурора Горисского гарнизона Военной прокуратуры РА на основании публикаций отдельных СМИ, по материалам, подготовленным в Горисском отделении Сисианского отделения ВП Министерства обороны РА, установлено, что 20 мая 2021 года в районе 10 часов утра группа вооруженных военнослужащих вооруженных сил Азербайджана без разрешения пересекла охраняемую государственную границу на участке села Хознавар укрупненной общины Тех Сюникской области.
Они продвинулись примерно на 1,5 км по территории РА, заняли позиции и пригрозили применить насилие в отношении приближающихся к ним военнослужащих Вооруженных сил Республики Армения, заявив, что эта территория принадлежит Азербайджанской Республике, и в случае продвижения армянских военных пригрозили открыть огонь. После этого военнослужащим ВС РА удалось вернуть их на исходные позиции.
В тот же день в районе 21:10 группа военнослужащих вооруженных сил Азербайджанской Республики вновь без надлежащего разрешения пересекла государственную границу на том же участке, начала ссору с выполнявшими свои служебные обязанности военнослужащими Вооруженных сил РА. Во время драки 11 военнослужащим ВС РА были причинены телесные повреждения различной степени тяжести. И в этот раз военнослужащим ВС РА удалось вернуть их на исходные позиции.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части второй статьи 329 Уголовного кодекса РА (два эпизода), статье 300.2 и по 1-му, 2-му, 6-му пунктам части второй статьи 112»,- сообщают из прокуратуры.