Տիգրան Աբրահամյան. Իշխանության թեզը ճանապարհ է բացում տարածքային այլ կորուստների համար
«Իշխանության թեզը՝ եթե հողերը չհանձնենք, զիջումների չգնանք, ապա պատերազմ կսկսի, այս վերջին 8 ամիսների ընթացքում տարբեր տրանսֆորմացիաների ենթարկվեց։
Այդ «հիմնավորմամբ» հանձնվեց Քարվաճառը, Ակնան, Քաշաթաղը, ավելի ուշ՝ Կովսականի, Սանասարի այն հատվածները, որոնք նոյեմբերի 9-ի դրությամբ հայկական վերահսկողության տակ էին, ինչպես նաև Հադրութի շրջանի մի քանի գյուղեր։
Ընտրական այս փուլում, դրա տարբեր փոփոխություններով, այս թեզն օգտագործվում է մարդկանց համոզելու, թե՝ մենք չլինենք իշխանության, ապա ընդդիմությունը ընտրություններին հաղթանակի դեպքում նոր պատերազմ է լինելու։
Սա ոչ միայն հանրությանը ահաբեկելու, մոլորեցնելու ճանապարհով, հույզերի հիման վրա իրենց սև գործն անելու միտում ունի, այլ ճանապարհ է բացում տարածքային այլ կորուստների համար։
Հասարակության առողջ հատվածի համար այսօր իրար կշտամբելու, մեղադրելու ժամանակը չէ, պետք է հավաքել բոլոր ուժերը՝ մարդկանց ամենատարբեր գործիքներով բացատրելու, համոզելու, ասելու իրականությունը։
Դա կլինի հավաքների, ակցիաների, հարցազրույցների, թե տեղում հանդիպումների ձևաչափով, կարևոր չէ, առաջնայինը մարդկանց ճիշտ իրողությունները, ճշմարտությունը հասցնելու գերծառույթն է»։

Tigran Abrahamyan: Armenian authorities’ thesis paves the way for further territorial losses
The thesis of the current Armenian authorities that “if Armenia refuses to make concessions, new war will break out” has undergone “various transformations” over the recent eight months, according to military expert Tigran Abrahamyan, the head of the analytical center Henaket.
“Karvachar, Akna, Kashatag, and later the parts of Kovsakan, Sanasar, which were held by Armenians as of November 9, 2020, as well as a number of villages in the Hadrut region, were ceded [to Azerbaijan] with a similar ‘justification’,” he wrote on Facebook on Friday.
Abrahamyan claimed during the pre-election period, this thesis is used with various changes to convince people that “if we are not in power, the opposition will start a new war in the event of winning the elections.”
“This not only aims to complete their dirty work by intimidating and misleading people and playing on their emotions, but also paves the way for further territorial losses.
“The sector of society with sober judgement today believes it is not the time to reproach and accuse each other, but it is necessary to join forces in order to explain to people, convince them and present the reality to them through various tools.
“It does not matter whether it will be carried out through rallies, actions, interviews or meetings on the ground, the priority is presenting the true state of affairs to people,” he said.