«Պատիվ ունեմ»-ի հրավիրած քննարկման արդյունքում հայտարարություն ընդունվեց
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «ՀՀ և Արցախի անվտանգության միջավայրը հետպատերազմական ժամանակաշրջանում» թեմայով փարձագիտական կլոր-սեղանի արդյունքում ընդունվել է հայտարարություն։
Հիշեցնենք, որ քննարկմանը մասնակցում էին ազգային անվտանգության և պաշտպանության ոլորտի փորձագետներ, այդ թվում՝ ոլորտների ղեկավարման փորձ ունեցող անձինք:
Քննարկման արդյունքում երկրի առջև ծառացած օրհասական և հրատապ խնդիրների վերաբերյալ ընդունվել է հայտարարություն:
Հայտարարության տեքստը հրապարակել է «Պատիվ ունեմ» դաշինիքի ֆեյսբուքյան էջը.
«ՀՀ և Արցախի անվտանգության միջավայրը հետպատերազմական ժամանակաշրջանում» թեմայով փարձագիտական կլոր-սեղանի մասնակիցների հայտարարություն
Հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության դեմ, 2020թ. աշնանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի սանձազերծած 44-օրյա ռազմական ագրեսիայի փաստը, ինչպես նաև ուժի չկիրառման միջազգային սկզբունքի կոպտորեն ոտնահարման հանգամանքը.
Ի նկատի ունենալով Արցախի դեմ պատերազմում՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ներգրավված իսլամիստ վարձկանների մասնակցությունը, որի մասին խոսել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների պաշտոնական աղբյուրները,
Մտահոգություններ ունենալով 2020թ. նոյեմբերի 9-ին արված հայտնի հայտարարության 8-րդ և 9-րդ կետերի, և 2021թ. հունվարի 11-ին արված հայտարարության կատարման ընթացքում ՀՀ շահերի անտեսված լինելու հարցում,
Հաշվի առնելով ՀՀ պետական սահմանների շուրջ տեղի ունեցող անթույլատրելի ոտնձգություններն ու դրանց ծայրահեղ բացասական ազդեցությունները Հայաստանի և Արցախի անվտանգության և կայուն զարգացման վրա,
Խորը անհանգստացած լինելով Արցախի կարգավիճակի անորոշության, ինչպես նաև նրա լուծման հարցում՝ ՀՀ իշխանությունների դրսևորած անկարողությամբ և անտարբերությամբ,
Ի նկատի ունենալով ՀՀ իշխանությունների կողմից՝ Արցախյան հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում, ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից հետո ստեղծված իրավիճակում ցուցաբերած անպատասխանատու, ակնհայտ սխալ, ինչպես նաև ՀՀ անվտանգային շահերի դեմ միտումնավոր գործողությունները,
Ընդգծելով ՀՀ իշխանությունների անկարողությունը և հանցավոր անգործությունը՝ Հայաստանի և Արցախի անվտանգության միջավայրի բարելավման և ամրապնդման հարցերում,
Անհրաժեշտ համարելով Հայաստանի և Արցախի անվտանգության նոր սպառնալիքների և մարտահրավերների դիմագրավման, զսպման և չեզոքացման հրատապությունը.
Մասնագիտական և փորձագիտական շրջանակների, մեր հայրենակիցների ուշադրությունն ենք հրավիրում, ինչպես նաև ՀՀ պետական և ուժային բոլոր կառույցներին, ՀՀ հասարակական-քաղաքական դաշտի ուժերին հորդորում ենք՝
1. Լրջորեն վերաբերվել Հարավային Կովկասում և Հայաստանի սահմանների շուրջ տեղի ունեցող տարածաշրջանային զարգացումներին,
2. Հետևողականություն և բարձրակարգ պատասխանատվություն ցուցաբերել Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանն առընչվող հարցերին,
3. Համախմբվածություն և միասնականություն դրսևորել ՀՀ իշխանություների կողմից իրականացվող հակապետական և ապազգային գործողությունների և անգործության դեմ, ի նկատի ունենալով նաև ընտրությունների միջոցով վերջիններիս վերարտադրվելու վտանգավորությունը,
4. Արագացված տեմպերով ապահովել ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների և ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի կողմից Հայաստանի սահմանների պաշտպանությունը, ներքին և արտաքին անվտանգությունը ինչպես նաև ՀՀ տարածքի բոլոր կոմունիկացիաների լիարժեք վերահսկելիությունը,
5. Հետևողականություն և պատասխանատվություն ցուցաբերել Արցախի Հանրապետության հետագա կարգավիճակի և նրա քաղաքացիների անվտանգության լիարժեք ապահովման հարցերում: Միայն դրանից հետո է նպատակահարմար անցնել դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացներին, որի ընթացքում անհրաժեշտ է առաջնորդվել բացառապես ՀՀ ինքնիշխան տարածքի պահպանման սկզբունքով,
6. Բարելավել, ընդլայնել և խորացնել հայ-ռուսական ռազմաքաղաքական համագործակցությունը՝ ամրապնդելով Հայաստանի և Արցախի սահմանների անվտանգության իրական երաշխիքները,
7. Թույլ չտալ լեգիտիմությունը կորցրած ՀՀ իշխանություններին, գաղտնիության պայմաններում, թշնամու հետ ձեռք բերել ապօրինի պայմանավորվածություններ և ստորագրել ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը և անվտանգությանը սպառնացող փաստաթղթեր,
8. Կանխել Հայաստանի՝ թուրք-ադրբեջանական հավանական միջանցքի և կոմունիկացիաների ծուղակում, կամ դրանցից ակնհայտ կախվածության մեջ հայտնվելու հնարավոր հեռանկարը,
9. Ապահովել ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերի և նրանց բնակիչների լիարժեք պաշտպանվածությունը, տեղաշաժի և բնականոն կյանքի անվտանգությունը,
10. Անհրաժեշտ ջանքեր գործադրել Ադրբեջանի կողմից գերևարված կամ առևանգված՝ Արցախի ու Հայաստանի, ինչպես նաև ազգությամբ հայ բոլոր քաղաքացիների վերադարձի համար,
11. Երկրի անվտանգության և պաշտպանունակության հարցերում ձերբազատվել, չտրվել ՀՀ քաղաքական իշխանությունների պոպուլիզմին, ստին, կեղծիքին և տարատեսակ մանիպուլյացիաներին»։

По итогам обуждений блока «Честь имею» было принято заявление
Заявление принято по итогам экспертного круглого стола на тему «Обстановка безопасности в Республике Армения и Арцахе в послевоенный период», организованного по инициативе блока «Честь имею».
Напомним, в дискуссии приняли участие специалисты в области национальной безопасности и обороны, в том числе люди с опытом работы в сфере управления.
По итогам обсуждения было принято заявление по важнейшим и актуальным вопросам, стоящим перед страной.
Текст заявления опубликован на странице блока «Честь имею» в Facebook:
«Заявление участников экспертного круглого стола на тему «Обстановка безопасности в Республике Армения и Арцахе в послевоенный период»
С учетом факта 44-дневной агрессии, развязанной Азербайджаном и Тирцией против Республики Арцах осенью 2020 г., а также факта грубого нарушения международного принципа неприменения силы:
Принимая во внимание участие исламистских наемников в войне против Арцаха,  вовлеченных Азербайджаном и Турцией, о чем свидетельствуют официальные источники сопредседателей Минской группы ОБСЕ,
Имея опасения в  вопросе игнорирования интересов РА по реализации пунктов 8-9 известного заявления от 9 ноября 2021 года,
Принимая во внимание недопустимые посягательства на государственные границы Республики Армения и их крайне негативные последствия для устойчивого развития и безопасности Армении и Арцаха,
Будучи глубоко обеспокоенными неопределенностью статуса Арцаха, а также бессилием и безразличием властей Армении в решении данного вопроса,
Принимая во внимание безответственные, очевидно неверные, а также преднамеренные действия против безопасности Республики Армения, допущенные властями Армении в переговорном процессе по урегулированию Арцахского вопроса, во время боевых действий, и  после этого,
Подчеркивая неспособность и преступное бездействие властей Армении в вопросах улучшения и укреплении среды безопасности Армении и Арцаха,
Считая необходимыми неотложность противодействия, сдерживания и нейтрализации новых угроз безопасности Арцаха, вызовов Армении:
Обращаем внимание профессиональных, экспертных кругов, наших соотечественников, а также всех государственных и правоохранительных органов Республики Армения, призываем силы общественно-политического поля Республики Армения:
1. Серьезно относиться к региональным событиям на Южном Кавказе и вокруг границ Армении;
2. Проявлять последовательность и высокую ответственность в вопросах, связанных с безопасностью Армении и Арцаха;
3. Выражать солидарность против бездействия и антигосударственных, антинациональных действий властей Армении,  учитывая опасность их воспроизведения через выборы;
4. Ускоренными темпами обеспечить защиту, внутреннюю и внешнюю безопасность границ Армении подразделениями Вооруженных сил РА и пограничными войсками СНБ РА, а также полный контроль над всеми коммуникациями на территории Республики Армения,
5. Проявлять последовательность и ответственность в вопросах дальнейшего статуса Республики Арцах и безопасности ее граждан. Только после этого целесообразно переходить к процессам делимитации и демаркации, в ходе которых необходимо руководствоваться исключительно принципом сохранения суверенной территории Республики Армения.
6. Улучшать, расширять и углублять армяно-российское военно-политическое сотрудничество, укрепляя реальные гарантии безопасности границ Армении и Арцаха;
7. Не позволять властям утратившим легитимность властям Армении тайно достигать незаконных договоренностей с противником и подписывать документы, угрожающие территориальной целостности и безопасности Республики Армения,
8. Предотвратить вероятную перспективу оказаться в ловушке возможного турецко-азербайджанского коридора и коммуникаций или в очевидной зависимости от них,
9. Обеспечивать полноценную защищенность приграничных населенных пунктов РА и их жителей, безопасность перемещения и нормальной жизни,
10. Прикладывать необходимые усилия для возвращения плененных или похищенных Азербайджаном граждан Арцаха и Армении, а также всех лиц армянской национальности,
11. В вопросах безопасности и обороноспособности страны избавиться, не поддаваться популизму, лжи и всевозможным манипуляциям политических властей РА».