Լապշինն Արցախբանկի իր հաշվեհամարին կփոխանցի Բաքվից ստացած 30 հազար եվրոն
Ռուս-հրեական ծագմամբ հայտնի ճանապարհորդ, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինն Արցախբանկում հաշվեհամար է բացել։ Ֆեյսբուքյան իր էջում նա տեղեկացրել է, որ դրան կփոխանցի ՄԻԵԴ վճռի համաձայն Ադրբեջանի կողմից ստանալիք 30 հազար եվրո գումարը։
Հիշեցնենք, որ մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն օրեր առաջ հրապարակեց «Լապշինն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճիռը։ ՄԻԵԴ-ը միաձայն որոշել է, որ տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի խախտումներ՝ (կյանքի իրավունք. արդյունավետ քննություն կատարելու պարտավորություն)։
ՄԻԵԴ-ը հաստատել է, որ առկա բժշկական և այլ ապացույցները պարզ ցույց են տալիս, որ դիմումատուի կյանքը լուրջ և անմիջական վտանգի տակ է եղել, նրա վիճակը մի քանի օր մնացել էր կրիտիկական և պահանջվել է անընդհատ բժշկական բուժում, ներառյալ վերակենդանացման բաժանմունքում:
ՄԻԵԴ-ը որոշել է, որ Ադրբեջանը պետք է Լապշինին վճարի 30 հազար եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։

Alexander Lapshin opened bank account in Artsakhbank to receive compensation from Azerbaijan
Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin has opened an account at Artsakhbank to get the EUR 30,000 compensation from Azerbaijan following the ruling of the European Court of Human Rights (ECHR). Lapshin shared the news along with the photo of his new bank card on Facebook.
TO remind, the European Court ruled days ago that Lapshin’s right to life had been violated during his detention in Baku and obliged Azerbaijan to pay 30,000 euros in compensation.
The case related to Lashin's imprisonment in Azerbaijan in 2017 over his visit to Nagorno-Karabakh. The extradition and persecution against Lapshin was widely slammed by international community as a gross violation of human rights and fundamental freedoms of speech and movement. After deportation to Israel Lapshin reported that he had been threatened and harassed by law enforcement and prison authorities in Baku. Moreover, he had been attacked with the aim of murder.
Independent experts in Russia and the Netherlands also confirmed the assassination version, which became the basis for filing a complaint against Azerbaijan to the ECHR in Strasbourg.