Լապշինն Արցախբանկի իր հաշվեհամարին կփոխանցի Բաքվից ստացած 30 հազար եվրոն
Ռուս-հրեական ծագմամբ հայտնի ճանապարհորդ, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինն Արցախբանկում հաշվեհամար է բացել։ Ֆեյսբուքյան իր էջում նա տեղեկացրել է, որ դրան կփոխանցի ՄԻԵԴ վճռի համաձայն Ադրբեջանի կողմից ստանալիք 30 հազար եվրո գումարը։
Հիշեցնենք, որ մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն օրեր առաջ հրապարակեց «Լապշինն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճիռը։ ՄԻԵԴ-ը միաձայն որոշել է, որ տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի խախտումներ՝ (կյանքի իրավունք. արդյունավետ քննություն կատարելու պարտավորություն)։
ՄԻԵԴ-ը հաստատել է, որ առկա բժշկական և այլ ապացույցները պարզ ցույց են տալիս, որ դիմումատուի կյանքը լուրջ և անմիջական վտանգի տակ է եղել, նրա վիճակը մի քանի օր մնացել էր կրիտիկական և պահանջվել է անընդհատ բժշկական բուժում, ներառյալ վերակենդանացման բաժանմունքում:
ՄԻԵԴ-ը որոշել է, որ Ադրբեջանը պետք է Լապշինին վճարի 30 հազար եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։

Лапшин переведет на номер своего счета в Арцахбанке полученные от Баку 30 тыс евро
Известный путешественник русско-еврейского происхождения, блоггер Александр Лапшин открыл счет в Арцахбанке. На своей странице в Фейсбук он сообщил, что переведет на этот счет 30 тысяч евро из Азербайджана по решению Европейского суда по правам человека.
Напомним, что ЕСПЧ на днях опубликовал вердикт по делу «Лапшин против Азербайджана». ЕСПЧ единогласно решил, что имели место нарушения по статье 2-ой Европейскок конвенции прав человека (право жизни, обязательство проведения эффективного следствия).
ЕСПЧ подтвердил, что медицинские и прочие доказательства четко показывают, что жизнь заявителя находилась в серьезной и непосредственной опасности, его состояние несколько день было критическим, и требовалось постоянное лечение, вплоть до лечения в реанимационном отделении.
ЕСПЧ постановило, что Азербайджан должен заплатить Лапшину 30 тысяч евро в качестве компенсации нематериального ущерба.