Մեղրիի միջանցքով Թուրքիան դառնալու է Եվրասիայի գլխավոր էներգետիկ հաբը.Վարուժան Գեղամյան
«2013-14 թվականներին Թուրքիան սկսեց ներգրավվել տարածաշրջանային բոլոր կոնֆլիկտներում ռազմական ուժի տեսքով»,- հայ-ամերիկյան քաղաքագիտական առաջին ֆորումի ժամանակ հայտարարեց թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Նրա խոսքով, մինչ այդ՝ 2010 թվականին, Թուրքիան վարում էր փափուկ ուժի դրսևորման քաղաքականություն՝ «0 խնդիր հարևանների հետ» հայտնի կարգախոսի շրջանակներում։
Գեղամյանը նկատեց, որ վերջինս իրականացվում է թուրքական սերիալների միջոցով, որոնք սկսեց ընկալվել շատ լավ գործիք՝ աշխատելու հանրույթների հետ և այսօր պետությունն ուղիղ ներգրավված է սերիալների արտադրության մեջ։
«Թուրքական սերիալներն արցախյան վերջին պատերազմի ժամանակ այնքան արդիական էին աշխատում, որ դրանցում պատերազմին հընթացս տեղ էին գտնում պատերազմին վերաբերող արձագանքներ, չնայած կարող է պատմական բնույթի լինել»,- նկատեց թուրքագետը։
Նրա խոսքով, 2014 թվականից Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը ռազմականացվեց, որի էությունը պատերազմներ հրահրելը և դրանց մեջ ներգրավվելով իր շահերն ու ներկայությունն ապահովելն էր։
«Այդ քաղաքականության շրջանակներում էլ 2020 թվականին Թուրքիան մտավ Արցախ»,- հայտնեց Վարուժան Գեղամյանը և նկատեց, որ Հարավային Կովկասում այսօր Թուրքիան արտաքին քաղաքականությունը ոչ միան ռազմական, այլև փափուկ ուժի տեսքով է իրականացնում,նաև Վրաստանում և Ադրբեջանում։
Ըստ թուրքագետի՝ տարածաշրջանային գործընթացներում մի կողմից գործ ունենք անկախ  Թուրքիայի Հանրապետության հետ, որը հետապնդում է խիստ յուրային շահեր, մյուս կողմից՝ արևմտյան ուղեծիրի, որոնք կարող են հատվել, կամ չհամադրվել։
Նրա  խոսքով, Թուրքիայի առաջնային նպատակը Սյունիքով թուրքական միջանցք ստանալն է, որը տարածաշրջանում ռազմավարական պաշար է  տալիս՝ մասնավորապես այնտեղով նաև գազատար անցկացնելու դեպքում։
«Դրանով Թուրքիան դառնում է Եվրասիայի գլխավոր էներգետիկ հաբը, այսինքն՝ Ասիայից արևմուտք Ռուսաստանը շրջանցող բոլոր էներգետիկ ենթակառուցվածքներն անցնելու են Թուրքիայի տարածքով»,- հայտարարեց Վարուժան Գեղամյանը և պատերազմի համեմատ աննախադեպ ավելի մեծ որակեց այն ջանքերը, որոնք Թուրքիան ներդնում է միջանցքը ստանալու համար։
«Թուրքիան Սյունիքի միջանցքով Հարավային Կովկասում մեծ ազդեցություն է ստանալու, հետո դա կվաճառի օրինակ Ռուսաստանին»,- եզրափակեց բանախոսը։

"Since 2013-2013, Turkey has been involved in all regional conflicts through military force," expert in Turkish studies Varuzhan Geghamyan said at the First Armenian-American Political Science Forum held in Yerevan on Saturday. In the words of the expert, before that, in 2010, Turkey ran a policy of soft power in the frames of the so-called 'zero problem with neighbors' doctrine. That was realized through Turkish films which appeared to serve as an effective tool to work with different publics, and it is no coincidence that Turkish states is today directly involved in production of television series.
Geghamyan noted that starting from 2014, Turkish foreign policy got militarized  - that is to say the country sought provoking wars and getting involved to defend own interests and ensure its presence there.
"As part of that policy Turkey entered Artsakh in 2020," said Geghamyan, adding Turkey's foreign policy in the South Caucasus is implemented not only through military means but also through soft power in Azerbaijan and Georgia.
According to the expert, at present the primary task of Turkey is to get a corridor through Armenia's Syunik province. That will allow Turkey to  accumulate strategic resources in the region, specifically for the new gas routes.
"With that, Turkey will become the main energy hub in Eurasia; All energy infrastructure passing from Asia to West and bypassing Russia will pass through the territory of Turkey," Geghamyan explained, adding Turkey is exerting more efforts to get the corridor today than it did for the outcome of the Karabakh war.
"Turkey's role will dramatically increase in the South Caucasus through Syunik corridor and later it can sell that to Russia, for example," concluded the expert.