Կորոնավիրուսով վարակման և մահացության նոր դեպքերի թիվն աշխարհում նվազում է երրորդ շաբաթն անընդմեջ, սակայն համաճարակաբանական իրավիճակը դեռևս շարունակում է «խոցելի» լինել: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»-ը հղում տալով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Ղեբրեյեսուսի խոսքին։
«Ուրախ ենք, որ երեք շաբաթվա ընթացքում անընդմեջ հիվանդացության և մահացության ցուցանիշի նվազում ենք նկատում, սակայն համաշխարհային մակարդակով մենք շարունակում ենք խոցելի իրավիճակում գտնվել»,- ասել է Ղեբրեյեուսը` ելույթ ունենալով Առողջապահության 74-րդ համաշխարհային ասամբլեայում:
Վերջինս հայտնել է, որ ներկա պահին աշխարհում չեն հայտնաբերվել կորոնավիրուսի նոր տեսակներ, որոնք «լրջորեն խախտում են պատվաստանյութերի և դեղամիջոցների արդյունավետությունը»:

Число случаев заражения коронавирусом в мире сокращается - ВОЗ
Число новых случаев заражения коронавирусом и летальных исходов, связанных с вызываемым этой инфекцией заболеванием, в мире снижается третью неделю подряд, однако эпидемическая ситуация все еще "остается уязвимой". Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на генерального директора Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедроса Аданома Гебрейесуса. Он выступил в понедельник с докладом о деятельности ВОЗ на 74-й Всемирной ассамблее здравоохранения.
«Мы рады, что на протяжении трех недель подряд мы видим снижение числа случаев заболевания и смертей, о которых поступают сообщения. Однако в глобальном плане мы остаемся в уязвимой ситуации», - сказал гендиректор.
Он сообщил, что на настоящий момент в мире не выявлено новых разновидностей коронавируса, «серьезно подрывающих эффективность вакцин, диагностических и терапевтических средств».