Մայիսի 24-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հանդիպման առանցքում են եղել տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության հարցերը։
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ սահմանամերձ մարզերում Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրադրությանը: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցած ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերման հրամայականը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-իրանական օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ, հատուկ անդրադարձ է կատարվել վերջին շրջանում տեղի ունեցող բարձրաստիճան այցերին և դրանց արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին:

Armenia's acting FM discussed the border situation in Syunik with Iranian Ambassador
Armenia's Acting Foreign Minister Ara Aivazian held a meeting with Ambassador of Iran to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri, the press service at the Foreign Ministry reported.
According to the source, at the center of the meeting were the issues of regional security and peace. The sides touched upon the situation resulting from the provocative actions of Azerbaijan in the bordering regions of Armenia. Auvazian stressed the imperative of the immediate and unconditional withdrawal of the Azerbaijani armed forces that had infiltrated the sovereign territory of Armenia.
The interlocutors exchanged views on a number of issues on the Armenian-Iranian agenda, special emphasis was made on the recent high-level visits and the implementation of the agreements following those meetings.