Մայիսի 22-ին լրացավ աշխարհահռչակ արտիստր Շառլ Ազնավուրի 97-րդ տարեդարձը։ Այդ օրն ի նշանավորումն լեգենդար արտիստի 97-ամյա տարեդարձի, Փարիզում և Ստեփանակերտում բացվել են Շառլ Ազնավուրի կիսանդրիները:
artsakhtert.com-ի հաղորդմամբ, Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաքում կանգենցված կիսանդրու հեղինակն արցախցի արվեստագետ Յուրի Հովհաննիսյանն է։ Նրա խոսքով` հուշարձանը երախտիքի խոսք է հայ ժողովրդի արցախյան հատվածի կողմից ֆրանսիական ժողովրդին. «Ապրելով և ստեղծագործելով արվեստների մայրաքաղաք Ֆրանսիայում, նա որպես պոետ ու երգիչ Սայաթ-Նովայի ու ֆրանսիական ժողովրդական երգարվեստի ավանդույթներին միաձուլեց իր ինքնատիպ հոգեպարար երգը` դառնալով համայն մարդկության սիրո պատգամախոս։
Նա ծնվեց և ապրեց որպես հայ և ստեղծագործեց որպես ֆրանսիացի` դառնալով հայ և ֆրանսիական ժողովուրդների բարեկամության խորհրդանիշ։ Թող Ազնավուրի ծիծաղը ուղեկից լինի մեզ` ի փառս հայ և ֆրանսիական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանն ու մղի մեզ հաղթանակների»:
Ազնավուրի կիսանդրու բացման առթիվ Ազնավուրի որդին՝ «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և տնօրենների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրն իր և ընտանիքի անունից շնորհակալություն է հայտնել, ողջույնի խոսքեր հղել: Այս մասին տեղեկանում ենք «Ազնավուր» հիմնադրամից։
«Հայրս՝ Շառլ Ազնավուրը, շատ էր սիրում Արցախը, նա շատ հաճելի հիշողություններ ուներ Գանձասար, Վանք և այլ գեղեցիկ վայրեր այցելելություններից։
«2020-ի սեպտեմբերից «Ազնավուր» հիմնադրամը նախաձեռնել է հումանիտար օգնության ծրագրեր՝ ուղղված արցախյան պատերազմից տուժած բնակչիչներին, ինչը կաներ Ազնավուրը, եթե կենդանի լիներ»,- մասնավորապես ուղերձում նշել է Նիկոլա Ազնավուրը:
Փարիզում ֆրանսահայ շանսոնյեի կիսանդրին բացվել է «Ազնավուր» հիմնադրամի և Փարիզի քաղաքապետարանի համագործակցությամբ: «Ազնավուր» հիմնադրամից հայտնում են, որ արձանի ընտրության վայրը պատահական չէ. այն տեղադրվել է Օդեոնի հրապարակում՝ Մսյո լը Պղենս փողոցին կից, որի շենքերից մեկում ապրում էին Ցեղասպանությունից փրկված ու Ֆրանսիայում ապաստան գտած Ազնավուրյանները:
Միջոցառման ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը և Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն:
«Հայրս իր համեստ բնավորության և տաղանդի շնորհիվ դարձել է ֆրանսիական երգի և մշակույթի խորհրդանիշն ամբողջ աշխարհում: Այսօր մենք ուրախ ենք մասնակցել նրա կիսանդրու բացման արարողությանը Փարիզի Մսյո լը Պղենս փողոցին հարող այս հրապարակում: Որպես «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել տիկին Իդալգոյին, պարոն Լըկոքին և Փարիզի քաղաքապետարանին՝ աջակցության և այս միջոցառումը կազմակերպելու համար:
Երբ հայրս առաջին անգամ այցելեց Հայաստան, քանդակագործ Ալիս Մելիքյանը նրան նվիրեց այս կիսանդրին: Տարիներ շարունակ այն խնամքով պահվել է մեր տանը, բայց այսուհետ այն պատկանում է բոլոր փարիզցիներին և քաղաքի հյուրերին: Հուսով ենք՝ այս կերպ կօգնենք պահպանել հավաքական հիշողությունը և նրա մշակութային ժառանգությունը», - իր ելույթում նշել է Նիկոլա Ազնավուրը:
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն նշել է՝ Շառլ Ազնավուրն ու Փարիզն իրար հավերժ սիրահարված են. «Սա, իրապես, մեծ սիրո շատ սիրուն պատմություն է։ Եվ մայրաքաղաքի հանդեպ իր սերը նա նշանավորել է անմոռանալի երգերով՝ «Սիրում եմ Փարիզը՝ մայիսին», «Ես տեսա Փարիզը», «Փարիզցի մանչը» և, իհարկե, «Բոհեմը»...Բազմաթիվ այլ գործեր էլ, որոնք նրա հիացմունքն ու սերն են արտացոլում Փարիզի հանդեպ...Ակնհայտ է, որ քաղաքի հանդեպ նրա այս սերը փոխադարձ է»։

22 мая всемирно известному шансонье Шарлю Азнавуру исполнилось 97 лет. И во ознаменование дня рождения легендарного артиста в Париже и Степанакерте открылись бюсты Шарля Азнавура.
Как сообщает artsakhtert.com, автором бюста, установленного в столице Республики Арцах, является арцахский деятель искусств Юрий Оганесян. По его словам, памятник - это выражение благодарности арцахской части армянского народа французскому народу. «Живя и творя в столице искусств Франции, он, как поэт и певец, соединил свою оригинальную задушевную песню с традициями Саят-Новы и французской народной музыки, став послом любви всего человечества.
Он родился и жил армянином, творил как француз, став символом дружбы между армянским и французским народами. Пусть смех Азнавура сопровождает нас во славу многовековой дружбы армянского и французского народов и приближает нас к победе».
По случаю открытия бюста Азнавура сын артиста, соучредитель и председатель Совета директоров Фонда «Азнавур» Николя Азнавур от своего имени и имени своей семьи поблагодарил и направил приветствия. Об этом нам сообщает фонд «Азнавур».
«Мой отец Шарль Азнавур очень любил Арцах, у него были очень приятные воспоминания от посещения Гандзасара, Ванка и других красивых мест.
«С сентября 2020 года Фонд «Азнавур» инициировал программы гуманитарной помощи пострадавшим в Арцахской войне, что и сделал бы Азнавур, если был бы жив», - сказал Николя Азнавур в своем послании.
Бюст французско-армянского шансонье в Париже был открыт при сотрудничестве Фонда «Азнавур» и мэрии Парижа. Как сказано в сообщении фонда «Азнавур», место памятника выбрано не случайно: бюст установлен на площади Одеон, рядом с улицей Мсье ле Пренс, в одном из зданий которой жила пережившая геноцид и нашедшая убежище во Франции семья Азнавурян.
В ходе церемонии открытия с речью выступили соучредитель и председатель Попечительского совета Фонда «Азнавур» Николя Азнавур и мэр Парижа Анн Идальго.
«Мой отец благодаря своему скромному характеру и таланту стал символом французской песни и культуры во всем мире. Сегодня мы рады присутствовать на открытии его бюста на площади недалеко от улицы Мсье ле Пренс в Париже. Как соучредитель Фонда «Азнавур», я хотел бы поблагодарить г-жу Идальго, г-на Локока и мэрию Парижа за поддержку и организацию этого мероприятия.
Когда мой отец впервые посетил Армению, скульптор Алиса Меликян подарила ему этот бюст. Он много лет бережно хранился в нашем доме, но отныне принадлежит всем парижанам и гостям города. Мы надеемся, что таким образом мы поможем сохранить коллективную память, его культурное наследие», - сказал Николя Азнавур в своем выступлении.
Мэр Парижа Анн Идальго отметила, что Шарль Азнавур и Париж навсегда влюблены друг в друга. «Это действительно очень красивая история большой любви. И свою любовь к столице он выражал незабываемыми песнями: «Люблю Париж в мае», «Я увидел Париж», «Парижский паренек», конечно, «Богема» ... Многие другие произведения, которые выражают его любовь и восхищение Парижем. Очевидно, что эта его любовь к городу взаимна».