Այս իշխանությունը չունի բավարար ռեսուրս նման կարգի լկտիություն ցուցադրելու համար. Ռոբերտ Քոչարյան
«Եթե իշխանությունը փորձի կիրառել վարչական ռեսուրս, եթե իշխանությունը փորձի տարբեր եղանակներով կեղծի ընտրությունները, այո, այդ դեպքում լինելու են հետընտրական գործընթացներ, որոնք կարող են ունենալ նաև անկանխատեսելի հետևանքներ»,-ասուլիսում հայտարարեց «Հայաստան» նախընտրական դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նա նշեց, որ այս իշխանությունը չունի բավարար ռեսուրս նման կարգի լկտիություն ցուցադրելու համար:
Պատասխանելով հարցին` եթե լինեն հետընտրական զարգացումներ, կլինե՞ք այն ուժը, որը կգեներացնի հետընտրական գործընթացները, Ռ.Քոչարյանն ասաց. «Այո, իհարկե»:
Անդրադառնալով սոցհարցումներին և պատասխանելով հարցին, որ ըստ դրանց ՀՀ-ում Նիկոլ Փաշինյանի ռեյտինգը բարձր է, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն ընտրողներ կան, ո՞րն է «Հայաստան» դաշինքի հույսը, ինչպե՞ս եք ընտրվելու, Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց. «Բոլոր այդ հարցումները, ինչքան ես գիտեմ, հեռախոսային են: Հեռախոսային հարցումներն ընդունված են աշխարհում, բայց սովորաբար այն երկրներում են ամբողջությամբ արժանահավատ, որտեղ չկա այսպիսի ներքին բևեռվածություն:
Երբ որ մեկ լայքի համար մարդուն հեռացնում են աշխատանքից, եթե մարդ աշխատում է բյուջետային ոլորտում, անմիջապես հարազատների վրա ճնշումներ են սկսում գործադրվել, ինչպե՞ս եք պատկերացնում:
Կա մի ստվար զանգված, որը չի ուզում իր կարծիքը հայտնել, մտածում է ճնշումների տակ կհայտնվի:
Մենք չենք ասում, որ այսօրվա պաշտոնակատարը վարկանիշ չունի, բայց վստահ ենք, որ 25-30 տոկոս ունենալով խորհրդարանում՝ հնարավոր չէ վերընտրվել վարչապետ և ձևավորել կառավարություն, եթե քեզ հետ չլինեն այլ ուժեր, որոնք պատրաստ են քեզ հետ համագործակցել: Սա էլ է փաստ: Դեռ ընտրությունների մասնակիցների ցանկում չի երևում որևէ քաղաքական ուժ, որը նույն դաշտից է, պատրաստ է դավաճանների հետ համագործակցել և որը կարող է անցնել խորհրդարան: Բավական հստակ է իրավիճակը. եթե նույնիսկ այդ 30 տոկոսը չհաջողվի մաշեցնել մինչև 15-20 տոկոս, այդ քաղաքական ուժն ի վիճակի չի լինելու ձևավորել կառավարություն, վերահսկողություն սահմանել գործադիր իշխանության վրա:
Բայց ամեն ինչ անելու ենք, որ մաշեցնենք մինչև քոք»:
«Հայաստան» դաշինքի մաս կազմող «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ, Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանն ասաց, որ ոչ մի հարցում չի կարող արտացոլել օբյեկտիվ պատկերը՝ հատկապես հիմա, հատկապես Հայաստանում այսպիսի խառն իրավիճակում:
«Ինձ գոհացնում է այն տենդենցը, որ տեսնում ենք վերջին 1-2 ամսում: Իսկ այդ տենդենցն ի օգուտ մեզ է, միանշանակ»,-նշեց Վահե Հակոբյանը:

Armenia’s second President Robert Kocharyan, the leader of the Armenia bloc, warned of “unpredictable consequences” if the current authorities attempt to rig the snap parliamentary elections slated for June 20.
“If the authorities try to use administrative resources and rig the elections in different ways, there will be post-election processes that could have unpredictable consequences,” he told a news conference on Tuesday.
According to him, the current authorities do not have sufficient resources to take such an “impudent act”.
At the same time, Kocharyan assured he will become one of the forces generating the post-election processes in such a scenario.
Referring to the polls, according to which caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan enjoys a high rating, there are people willing to vote for his Civil Contract party, and answering the question about what the Armenia alliance is counting on, Robert Kocharyan noted: "As far as I know, all these polls are conducted by telephone ... phone polls are common all over the world, but, as a rule, their results are reliable in countries where there is no such internal polarization.”
He stated a large number of people are reluctant to express their opinion, thinking they may come under pressure.
“We are not saying that the interim [prime minister] has no rating, but we are convinced that holding 25-30% of parliament seats, it is impossible to be re-elected to the post of prime minister and form a government if there are no other forces ready to cooperate with you. So far, there is not a single political force running in the elections that is ready to cooperate with traitors and has the potential to make it to parliament.
“The situation is quite clear. Even if this 30% cannot be reduced to 15-20%, this political force will not be able to form a government and establish control over the executive branch,” Kocharyan said.