Այս իշխանությունը չունի բավարար ռեսուրս նման կարգի լկտիություն ցուցադրելու համար. Ռոբերտ Քոչարյան
«Եթե իշխանությունը փորձի կիրառել վարչական ռեսուրս, եթե իշխանությունը փորձի տարբեր եղանակներով կեղծի ընտրությունները, այո, այդ դեպքում լինելու են հետընտրական գործընթացներ, որոնք կարող են ունենալ նաև անկանխատեսելի հետևանքներ»,-ասուլիսում հայտարարեց «Հայաստան» նախընտրական դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նա նշեց, որ այս իշխանությունը չունի բավարար ռեսուրս նման կարգի լկտիություն ցուցադրելու համար:
Պատասխանելով հարցին` եթե լինեն հետընտրական զարգացումներ, կլինե՞ք այն ուժը, որը կգեներացնի հետընտրական գործընթացները, Ռ.Քոչարյանն ասաց. «Այո, իհարկե»:
Անդրադառնալով սոցհարցումներին և պատասխանելով հարցին, որ ըստ դրանց ՀՀ-ում Նիկոլ Փաշինյանի ռեյտինգը բարձր է, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն ընտրողներ կան, ո՞րն է «Հայաստան» դաշինքի հույսը, ինչպե՞ս եք ընտրվելու, Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց. «Բոլոր այդ հարցումները, ինչքան ես գիտեմ, հեռախոսային են: Հեռախոսային հարցումներն ընդունված են աշխարհում, բայց սովորաբար այն երկրներում են ամբողջությամբ արժանահավատ, որտեղ չկա այսպիսի ներքին բևեռվածություն:
Երբ որ մեկ լայքի համար մարդուն հեռացնում են աշխատանքից, եթե մարդ աշխատում է բյուջետային ոլորտում, անմիջապես հարազատների վրա ճնշումներ են սկսում գործադրվել, ինչպե՞ս եք պատկերացնում:
Կա մի ստվար զանգված, որը չի ուզում իր կարծիքը հայտնել, մտածում է ճնշումների տակ կհայտնվի:
Մենք չենք ասում, որ այսօրվա պաշտոնակատարը վարկանիշ չունի, բայց վստահ ենք, որ 25-30 տոկոս ունենալով խորհրդարանում՝ հնարավոր չէ վերընտրվել վարչապետ և ձևավորել կառավարություն, եթե քեզ հետ չլինեն այլ ուժեր, որոնք պատրաստ են քեզ հետ համագործակցել: Սա էլ է փաստ: Դեռ ընտրությունների մասնակիցների ցանկում չի երևում որևէ քաղաքական ուժ, որը նույն դաշտից է, պատրաստ է դավաճանների հետ համագործակցել և որը կարող է անցնել խորհրդարան: Բավական հստակ է իրավիճակը. եթե նույնիսկ այդ 30 տոկոսը չհաջողվի մաշեցնել մինչև 15-20 տոկոս, այդ քաղաքական ուժն ի վիճակի չի լինելու ձևավորել կառավարություն, վերահսկողություն սահմանել գործադիր իշխանության վրա:
Բայց ամեն ինչ անելու ենք, որ մաշեցնենք մինչև քոք»:
«Հայաստան» դաշինքի մաս կազմող «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ, Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանն ասաց, որ ոչ մի հարցում չի կարող արտացոլել օբյեկտիվ պատկերը՝ հատկապես հիմա, հատկապես Հայաստանում այսպիսի խառն իրավիճակում:
«Ինձ գոհացնում է այն տենդենցը, որ տեսնում ենք վերջին 1-2 ամսում: Իսկ այդ տենդենցն ի օգուտ մեզ է, միանշանակ»,-նշեց Վահե Հակոբյանը:

Роберт Кочарян: У этой власти нет достаточного ресурса, чтобы продемонстрировать подобную  наглость
Если власть попытается использовать административный ресурс, различными способами сфальсифицировать выборы, то в данном случае последуют поствыборные процессы, которые могут иметь непредсказуемые последствия, заявил сегодня на пресс-конференции второй президент Армении, лидер альянса «Армения» Роберт Кочарян.
По его словам, у этой власти нет достаточного ресурса, чтобы продемонстрировать подобную  наглость.
Роберт Кочарян добавил при этом: если подобное произойдет, то он станет одной из сил, генерирующих поствыборные процессы.
Коснувшись соцопросов, согласно результатам которых рейтинг Никола Пашиняна  в РА высокий, у партии «Гражданский договор» есть электорат, и отвечая на вопрос, на что рассчитывает альянс «Армения», Роберт Кочарян указал: «Насколько мне известно, все эти опросы проводятся по телефону. Телефонные опросы приняты во всем мире, но, как правило, их результаты достоверны в странах, где нет такой внутренней поляризации.
Когда человека увольняют с работы за лайк в соцсети, если человек работает в бюджетной сфере, сразу давят на родственников. Как вы себе представляете?
Есть большое число людей, которые не хотят выражать своего мнения, они опасаются, что на них будут оказывать давление.
Мы не говорим, что у исполняющего сегодня обязанности (премьера. – ред.) нет рейтинга, но мы уверены, что имея 25-30% в парламенте, невозможно переизбраться на пост премьер-министра и  сформировать правительство, если рядом не окажется других сил, которые будут готовы к сотрудничеству. Это тоже факт. В списке участников выборов пока не видно ни одной политической силы, готовой сотрудничать с предателями и обладающей потенциалом пройти в парламент.
Ситуация вполне ясная. Даже если эти 30% не удастся понизить  до 15-20%, эта политическая сила не будет в состоянии сформировать правительство, установить контроль над исполнительной властью.
Но мы сделаем все, что в наших силах, чтобы нейтрализовать в корне».
Председатель входящей в альянс «Армения» партии «Возрождающаяся Армения», бывший губернатор Сюника Ваге Акопян заявил в свою очередь, что ни один соцопрос не может отражать объективной картины, особенно сейчас, особенно в такой запутанной ситуации, как в Армении.
«Я доволен тенденцией, которую мы наблюдаем в последние 1-2 месяца. И эта тенденция в нашу пользу, однозначно», – отметил Ваге Акопян.