Արամ Փախչանյան. Մենք ոչ մի իրավունք չունենք հետագա սերնդին զրկել զարգացած պետություն ձևավորելու հնարավորությունից
Հայաստանում գիտության զարգացման անհրաժեշտության մասին Panorama.am-ը զրուցել է «Գիտուժ» նախաձեռնության անդամ, «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ABBYY ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանի հետ։
Panorama.am- Պարոն Փախչանյան, Դուք հաղորդումներից մեկում ասացիք՝ Ձեր սիրած գրողը Մալքոլմ Գլադվելինն է, որը շատ լավ նկարագրում է, թե ինչպես է շարժումը դառնում երևույթ։ «Գիտուժ» շարժումը երևույթ դառնալու հեռանկար տեսնո՞ւմ եք։
Արամ Փախչանյան- Կարծում եմ, որ հեռանկարը կա, այն մարդիկ, որոնք գիտակցում ու հասկանում են, որ առանց գիտության զարգացման մեր երկիրը դատապարտված է և կրում են սուրբ պատասխանատվության զգացումը երկրի համար, պետք է համառորեն ու հետևողականորեն առաջ տանեն և պնդեն այդ օրակարգը։ Փորձը ցույց է տալիս, որ որևէ իշխանություն ի վիճակի չէ երկար դիմադրել նման ճնշման։ Ժամանակի ընթացքում ավելի շատ մարդիկ են միանում շարժմանը, այն դառնում է ավելի լայնածավալ։
Մեր խնդիրն է, որ այն երիտասարդները, որոնք իրենց նպատակները կապում են լուրջ ձեռքբերումների հետ, հստակ գիտակցեն, գիտության զարգացումն է լուրջ հաջողություններ ունենալու միակ հնարավորությունը։ «Գիտուժ»-ի շուրջ, բացի երիտասարդներից, հավաքված են կազմակերպություններ, որոնք հասկանում են, որ մեր փոքր շուկայից այն կողմ գործունեություն ծավալելու միակ գրավականը լուրջ գիտական ներուժ ունենալն է։ Ես վստահ եմ, մեզ դեռ կմիանան, մեր գաղափարները հանրության մեջ ավելի շատ կտարածվեն, աջակցություն ու արձագանք կգտնեն։
Panorama.am- Դուք ավելի վաղ ահազանգել էիք՝ ազգի ապագան վտանգված է, և զգուշացրել էիք, եթե գիտության մեջ անհրաժեշտ չափով գումարներ չներդրվեն, երկիր չենք ունենա, որպես ազգ չենք լինի։ Ձեր ահազանգը տեղ հասե՞լ է։
Արամ Փախչանյան- Այսպես ասեմ, այդ ահազանգն ուղղված չէ միայն իշխանություններին։ Մենք հստակ հասկանում ենք ու գիտենք, որ իշխանությունները միշտ, բոլոր ժամանակներում ենթարկվում են ինչ-որ քաղաքական տրամաբանության։ Ցանկացած իշխանություն, որ պետք է մասնակցի ընտրությունների ու ձայներ ստանա, պետք է փնտրի ու գտնի, թե որ քայլերն են բերելու ավելի շատ ձայներ։ Մեր հանրային վերահսկողության ու պահանջի գլխավոր նպատակն է, որ թե իշխանությունը, թե իշխանության հավակնող ուժերն այսօրվանից ունենան գիտության հատկացումների կտրուկ ավելացման, գիտության ռազմավարական բնույթի ներդրումների ոչ միայն հստակ գիտակցում, այլ դրա արտացոլումն իրենց նախընրական ծրագրերում։
«Գիտուժ»-ը հստակ գիտակցում է, որ իր թիրախը ոչ միայն իշխանությունն է, որին մենք անընդհատ պետք է դիմենք, այլ նաև հանրությունը։ Առանց հանրային լայն ընկալման մեր պահանջների ուղղությամբ ցանկացած իշխանություն միայն սահմանափակ քայլեր է կատարելու և չի ստանձնելու պատասխանատվություն ռազմավարական այս քայլերն իրականացնելու համար։
Panorama.am- Հայաստանում նախընտրական շրջան է, քարոզչությունը շուտով կմեկնարկի, կլինեն անհավատալի ու անիրականանալի խոստումներ։ «Գիտուժ»-ը հետևելո՞ւ է նախընտրական ծրագրերի՝ գիտության վերաբերյալ դրույթներին։
Արամ Փախչանյան- Մենք նախատեսել ենք նման բան, դա համարում ենք կարևոր գործունեություն։ Պատրաստ ենք ցանկացած քաղաքական ուժի հետ այս հարցերը քննարկել։ Մեր նախաձեռնությամբ արդեն հանդիպում ենք քաղաքական ազդեցիկ մարդկանց հետ, որպեսզի նրանց ներկայացվելիք ծրագրերը հնարավորինս համապատասխանեն գիտության հատկացումների վերաբերյալ մեր պահանջներին։ Հանդիպումների արդյունքում, եկել եմ այն կարծիքին, որ կա գիտության կարևորության մասին ընկալում։
Մենք ուզում ենք հասնել նրան, որ գիտությունը դիտվի կարևոր առաջնահերթություն։ Իսկ դա ժամանակ է պահանջում, համոզել է պահանջում։ Մենք անընդհատ տեսնում ենք մարդկանց, որոնց դեռ պետք է բացատրել, համոզել։ Բայց կարծում եմ՝ մամուլում «Գիտուժի» ներկայության այն մեծ աճը, որի շնորհիվ նախաձեռնությունը տեսանելի է նույնիսկ այս քաղաքական թոհուբոհի մեջ, արդեն խոսում է մեր՝ հաջողություն ունենալու մասին։
Panorama.am- Գիտության զարգացման գլխավոր նպատակներից մեկը, եթե չասենք ամենակարևորը, արժեք ստեղծելն է։ Ինչո՞ւ է Հայաստանի պես երկրների համար կարևոր արժեք ստեղծելը։
Արամ Փախչանյան- Ամեն ազգ, պետություն, ժողովուրդ, որը ուզում է ունենալ 21-րդ դարի աշխարհքաղաքական իրադրության մեջ իր ուրույն տեղը, պետք է հստակ գիտակցի, որ բոլորն անընդհատ խոսելու են ու քննարկեն ռեսուրսների հարցը։ Մենք ունենք Երկիր մոլորակ, մենք ունենք սահմանափակ ռեսուրսներ, և պետք է ամեն ջանք գործադրվի, որ այդ ռեսուրսները չվատնվեն։ Այդ համատեքստում առաջացել են բազմաթիվ առաջնահերթ խնդիրներ, որոնք պահանջում են մշակութային, մտածողության փոփոխություն, ազգերի զարգացում, առավել բարձր տեխնոլոգիաների մշակում ու կիրառում և այլն։
Մարդկությունը կարող է լուծել այդ խնդիրները՝ օգտագործելով իր պոտենցիալն ու կարող ուժերը։ Այն ազգերը, որոնք կկարողանան այդ ամենի մեջ մասնակցություն ունենալ, աջակցություն ցուցաբերել, այդ խնդիրներին տալ իրենց լուծումները, աջակցել տեխնոլոգիական զարգացմանը, կկարևորվեն և կդիտվեն համամարդկային անվտանգության համակարգի կարևորագույն մաս։ Իսկ այն ազգերը, որոնք կմնան սպառողի մտածողության մեջ, ցավոք, կլինեն ռեսուրսատար։ Եթե նախկինում այդպիսի ազգերն ապրում էին, եթե բախտները բերեր, նաև նրանց ձեռք չէին տալիս, հիմա վախենամ, գնալով այլ մոտեցում է լինելու։
Մենք տեսնում ենք, որ ընդհանուր լարվածությունն աշխարհում աճում է այն հարցի շուրջ, թե ով է որոշելու՝ ռեսուրսներն ինչպես են տնօրինվում, քանի որ ռեսուրսները գնալով սահմանափակ են դառնում։ Մենք պետք է վերածվենք այն ազգի, որը ստեղծում է, ստեղծագործում է, նոր արժեք է ձևավորում աշխարհի համար՝ ակտիվ մասնակցություն ունենալով գլոբալ խնդիրների լուծմանը։ Իսկ եթե ազգը մնում է սպառող, ռեսուրս վատնող, այդ պարագայում այդ ազգի հետ կապված ինչ-որ խնդիրներ պետք է լուծվեն, որպեսզի նրա սպառումը նվազի... «որպեսզի»-ները կարող են մեզ գցել շատ վատ վիճակի մեջ։ Էլ չեմ ասում, որ մենք ունենք ֆիզիկական գոյության շատ մեծ վտանգներ։
Այս իրավիճակում մեզ պետք են համակարգային լուծումներ, դա էլ իր հերթին պահանջում է համակարգային գիտելիքներ ու մոտեցումներ։ Իսկ դա հնարավոր է այն դեպքում, երբ քո երկրում կան մարդիկ, որոնք ունակ են հասկանալ, տնօրինել ու զարգացնել։ Այ դա կոչվում է գիտություն։ Այլ կերպ մենք չենք ունենալ մարդկային ռեսուրս ու պոտենցիալ այդ խնդիրների լուծման համար։
Panorama.am- Պարոն Փախչանյան, մենք գիտություն սիրող ազգ ենք եղել, ի՞նչ փոխվեց։
Արամ Փախչանյան- Իմ պատկերացմամբ, միայն մեզ մոտ այդպես չեղավ։ Խորհրդային միության քայքայումն ու դրան հետևած քսան տարիներն այն ազգերի մոտ, որոնք հայտնվեցին ճգնաժամում, ձևավորեցին պատկերացում, որ գիտությունն ու գիտելիքն արժեք չէ այլևս։ Վայրի կապիտալիզմը ձևավորեց նման մտայնություն, և գիտնականների մի ամբողջ սերունդ հայտնվեց անմխիթար պայմաններում, շատերը լքեցին երկիրը, գիտական մտքի նկատմամբ հարգանքն ու պաշտամունքն ի չիք դարձան։
Հիմա մենք ունենք նոր իրավիճակ, նոր գիտակցում, ընդհանրապես պարտություններից հետո սովորաբեր մարդիկ փորձում են վերագիտակցել անցած ճանապարհն ու հասկանալ, թե որտեղ են սխալվել։ Մենք պետք է հստակ գիտակցենք, որ հիմնական սխալը եղել է արժեհամակարգի վերանայումը հօգուտ սխալ ու թերի արժեհամակարգի, ինչը մեզ փաստացի դրել է կործանման եզրին։ Հիմա մեր անելիքն աշխարհի մակարդակով արժևորվելն է, ինչը նշանակում է, ոչ միայն լավ սպառող լինել, այլ դառնալ ստեղծող, կետրող, զարգացնող տեսակ։ Մենք պետք է հավատանք դրան, որ հնարավոր է, մենք պետք է հավատանք, որ կարող ենք գիտության մեջ ներդրում ունենալ ու զարգացնել պետությունը։
Panorama.am- Ի վերջո նման պետություններ եղել են, չէ՞։
Արամ Փախչանյան- Այո։ Շատ լավ օրինակ է Իսրայելի օրինակը, որը մինչև 90-ականները եղել է հետամնաց ագրարային պետություն։ Եվ շնորհիվ մեծ ջանքերի, ներդրումների կարողացել է կոտրել այդ կարծրատիպն ու վերածվել է բարձր տեխնոլոգիաներ արտահանող երկրի, որը բարձր մակարդակի զարգացվածություն ունի։ Մենք պետք է ոչ թե կրկնօրինակենք, այլ դրանից դաս քաղելով՝ մեր սեփական ճանապարհն ընտրենք ու գնանք առաջ։
Panorama.am- Դուք շատ եք շփվում երիտասարդների, երեխաների հետ, եկող սերունդն ի՞նչ է հուշում։
Արամ Փախչանյան- Իմ պատկերացմամբ, եկող սերունդը փորձում է ներդաշնակել համաշխարհային փորձն ու պահպանել ազգային առանձնահատկությունները։ Ես նկատում եմ, որ այս սերունդը փորձում է ձեռք բերել մի շատ կարևոր բան՝ 21-րդ դարի հմտությունները՝ մտքի ճկունությունը, բարդ խնդիրներ լուծելու կարողությունը, քննադատական մտածողությունը և այլն։
Դրանց շուրջը նրանք այնքան են խոսում, որ անգամ սովորական դպրոցների ուսուցիչներն են այդ եզրույթներն օգտագործում։ Հուսամ, որ այդ սերունդը շատ ավելի բաց կլինի դեպի զարգացում, ճիշտ կարողությունների վրա հենվելով առաջ գնալուն և ավելի լավ կգիտակցի, որ մենք ապրում ենք շատ փխրուն մոլորակի վրա, իրենք պետք է կարողանան ստեղծել մի աշխարհ, որտեղ մարդկության շարունակականություն ապահովող լուծումներ կտան։
Panorama.am- Այսինքն, եթե հաջողվի առկա գիտական պոտենցիալը պահպանել, այն հանձնելու ենք հուսալի ձեռքերի։
Արամ Փախչանյան- Միանշանակ։ Ես բացարձակ հավատում եմ, որ շատ լավ սերունդ է գալիս։ Մենք ոչ մի իրավունք չունենք այդ սերնդին զրկել զարգացած պետություն ձևավորելու հնարավորությունից։ Եթե մենք մշակութային արժեքը՝ գիտությունը չփոխանցենք նրանց, և իրենք դառնան հետամնաց ազգի ներկայացուցիչներ, ու իրենք զրոյից սկսեն մրցել այլ ազգերի հետ, ես վախենամ, որ մենք իրենց դատապարտում ենք դրանով։ Պետք է գիտակցենք, որ գիտությունը հենց այսօրվանից զարգացնելը օրվա հրամայականն է, եթե մենք ուզում ենք ունենալ ապագա։ Դրանից ավելի պարզ ու հասկանալի միտք այսօրվա մասին դժվար է ձևակերպել։
Panorama.am- Շնորհակալ եմ։ Ունե՞ք ավելացնելու որևէ բան։
Արամ Փախչանյան- Գիտե՞ք ես կարծում եմ, որ մենք՝ որպես ազգ չենք ձևակերպել մեր պատկերացումը, թե ինչպիսին ենք ուզում լինել։ Մենք պետք է գանք նրան, որ ձևակերպենք, թե մենք՝ որպես ազգ ինչպիսի՞ն ենք, ո՞վ ենք, ինչպե՞ս են մեզ ընկալում այլոք, ի՞նչ դեր ենք խաղում աշխարհում։ Այդ տեսլականի ձևավորմանը պետք է մեծ ուշադրություն դարձնենք հիմա։
Ես կոչ եմ անում բոլոր մարդկանց, որոնք կարևորում են մտածելը, լուծումներ գտնելը, խոսել սրա մասին, քննարկել այն, այդ հարցը դարձնել օրակարգային, որպեսզի հստակ նպատակ ունենանք։ Առանց նպատակի առաջ գնալը շատ դժվար է, անհնարին։
Իմ կարծիքով, մենք պետք է լինենք աշխարհի բոլոր գործընթացներում սերտորեն ինտեգրված, աշխարհի պուլսը զգացող ազգ, որն ապրում է ոչ թե այս փոքր տարածքի վրա՝ փակուղում, այլ միացած է աշխարհի նյարդին, և այդ ազգը պետք է արձագանքի այն ամենին, ինչ կատարվում է աշխարհում, զգա առաջնահերթությունները, լուծումներ տա, դրանց միջոցով հասնի հաջողության, արժևորվի, հայերին պետք է բոլորը ճանաչեն, հայ լինելը պետք է լինի պարծանք, Սփյուռքում մեր երեխաները պետք է ոգևորված լինեն, որ հայ են ու այդ մշակույթին են պատկանում։ Այդ պարագայում մենք ոչ թե կմարենք, ինչպես հիմա, այլ կզարգանանք, կշատանանք և կիմաստավորվենք աշխարհի համար, միևնույն ժամանակ մեզ համար։

Арам Пахчанян. Мы не имеем никакого права лишать подрастающее поколение возможности сформировать развитое государство
О необходимости развития науки в Армении корреспондент Panorama.am побеседовала с членом инициативы «Гитуж» («Сила науки»), председателем совета попечителей образовательного фонда «Айб», вице-президентом компании ABBYY Арамом Пахчаняном.
– Г-ин Пахчанян, в одной из программ Вы сказали, что Ваш любимый писатель – Малкольм Гладуэлл, который очень хорошо описывает, как движение становится явлением. Видите ли вы перспективу превращения движения «Гитуж» в явление?
– Думаю, есть перспектива, люди, которые осознают и понимают, что наша страна обречена без развития науки, несут чувство священной ответственности за страну, должны настойчиво и последовательно продвигать и настаивать на этой повестке дня. Опыт показывает, что ни одна власть не в состоянии долго противостоять такому давлению. Со временем все больше людей присоединяются к движению, оно становится более масштабным.
Наша задача – чтобы молодые люди, связывающие свои цели с серьезными достижениями, четко осознавали, что развитие науки – единственная возможность добиться серьезных успехов. Помимо молодежи, вокруг инициативы «Гитуж» консолидировались компании, которые понимают, что единственный залог выхода за пределы нашего небольшого рынка – наличие серьезного научного потенциала. Уверен, что к нам еще присоединятся, наши идеи получат более широкое распространение в обществе, они найдут поддержку и отклик.
– Вы ранее предупреждали, что будущее нации находится под угрозой и что в случае отсутствия вложения необходимых средств в науку у нас не будет страны, мы перестанем быть нацией. Ваше предупреждение достигло цели?
– Скажу так: адресатом этого сигнала тревоги являются не только власти. Мы четко понимаем и знаем, что власти всегда и во все времена подчиняются какой-то политической логике. Любая власть, которая должна участвовать в выборах и получить голоса, должна искать и определять, какие шаги принесут больше голосов. Основная цель нашего общественного контроля и требования состоит в том, чтобы и власть, и претендующие на власть силы с сегодняшнего дня не только четко осознавали необходимость кардинального увеличения ассигнований на науку и стратегических инвестиций в науку, но и отражали это в своих предвыборных программах.
Инициатива «Гитуж» четко осознает, что ее мишенью является не только власть, к которой мы должны постоянно обращаться, но и общество. При отсутствии широкого общественного восприятия любая власть предпримет лишь ограниченные шаги в направлении выполнения наших требований и не возьмет на себя ответственности за реализацию этих стратегических шагов.
– В Армении предвыборный период, скоро начнется агиткампания, будут невероятные и невыполнимые обещания. Будет ли «Гитуж» следить за положениями касательно науки в предвыборных программах политсил?
– Мы это запланировали, считаем эти действия важными. Мы готовы обсуждать эти вопросы с любой политической силой. По нашей инициативе мы уже встречаемся с влиятельными политическими фигурами, чтобы представляемые ими программы максимально соответствовали нашим требованиям о выделении средств на науку. В результате встреч я пришел к выводу, что есть представление о важности науки.
Мы хотим добиться того, чтобы наука рассматривалась как важный приоритет. А на это нужно время, это требует убеждения. Мы постоянно видим людей, которым еще нужно объяснять, которых еще нужно убеждать. Но я думаю, что большой рост присутствия инициативы «Гитуж» в прессе, благодаря которому инициатива видна даже в этой политической суматохе, уже говорит о наших успехах.
– Одна из главных целей развития науки, если не самая важная, – это создание ценности. Почему это важно для таких стран, как Армения?
– Каждая нация, каждое государство, каждый народ, желающие занять свое место в геополитической ситуации 21 века, должны четко осознавать, что все будут постоянно говорить и обсуждать вопрос ресурсов. У нас есть планета Земля, у нас ограниченные ресурсы, необходимо приложить все усилия, чтобы эти ресурсы не были растрачены. В этом контексте возникло множество приоритетных проблем, требующих перемен в плане культуры, мышления, развития наций, разработки и применения высоких технологий и т. д..
Человечество может решить эти проблемы, используя свой потенциал и мощь. Нации, которые смогут участвовать во всем этом, оказывать поддержку, предлагать свои решения для этих проблем, содействовать технологическому развитию, будут усиливаться и считаться важнейшей частью системы общечеловеческой безопасности. А нации, которые останутся в рамках потребительского мышления, к сожалению, останутся требующими ресурсов. Если в прошлом такие нации жили, если им везло, их не трогали, то сейчас, боюсь, со временем будет иной подход.
Мы видим, что общая напряженность в мире растет из-за вопроса о том, кто будет решать, как управлять ресурсами, поскольку ресурсы становятся все более ограниченными. Мы должны стать нацией, которая создает, созидает, создает новую ценность для мира, активно участвуя в решении глобальных проблем. И если нация остается потребителем, растрачивающим ресурсы, то в этом случае необходимо решить некоторые проблемы, связанные с этой нацией, чтобы сократить потребление ... Эти «чтобы» могут поставить нас в очень плохое положение. Не говорю уже о том, что у нас большие угрозы физического существования.
В этой ситуации нам нужны системные решения, что, в свою очередь, требует системных знаний и подходов. А это возможно тогда, когда в стране есть люди, которые способны понимать, управлять и развивать. Это и называется наукой. В противном случае у нас не будет человеческих ресурсов и потенциала для решения этих проблем.
– Г-ин Пахчанян, мы были любящей науку нацией, что изменилось?
– На мой взгляд, так произошло не только у нас. Распад СССР и последующие за этим двадцать лет сформировали у стран, оказавшихся в кризисе, представление, что наука и знания более не представляют ценности. Такое мнение сформировал дикий капитализм, и целое поколение ученых оказалось в плачевном положении, многие покинули страну, уважение к научной мысли и почитание исчезли.
Теперь у нас новая ситуация, новое осознание, вообще после поражений люди, как правило, пытаются переоценить пройденный путь и понять, где они ошиблись. Мы должны четко осознавать, что главной ошибкой был пересмотр системы ценностей в пользу неправильной и несовершенной системы ценностей, что фактически поставило нас на грань краха. Что нам нужно сделать сейчас, так это стать представляющими ценность на глобальном уровне, а это, в свою очередь, означает: не только быть хорошим потребителем, но и стать создающим, созидающим, развивающим типом. Мы должны верить, что это возможно, мы должны верить, что можем вносить свой вклад в науку и развивать государство.
– Ведь такие государства были?
– Да. Очень хороший пример – пример Израиля, который до 90-х годов был отсталым аграрным государством. И благодаря огромным усилиям и инвестициям Израиль смог сломать этот стереотип и превратиться в страну-экспортера высоких технологий, которая имеет высокий уровень развития. Мы должны не копировать, а учиться на его примере, извлекая уроки, выбирать свой собственный путь и двигаться вперед.
– Вы много общаетесь с молодежью, детьми, что подсказывает грядущее поколение?
– На мой взгляд, грядущее поколение пытается гармонизировать мировой опыт и сохранить национальные особенности. Я замечаю, что это поколение пытается обрести очень важную вещь: навыки 21 века – гибкость мысли, способность решать сложные проблемы, критическое мышление и так далее.
Они так много говорят о них, что даже обычные школьные учителя используют эти термины. Я надеюсь, что это поколение будет гораздо более открытым для развития, движения вперед с опорой на правильные возможности, лучше будет осознавать, что мы живем на очень хрупкой планете, они должны суметь создать мир, в котором они будут предлагать решения, обеспечивающие преемственность человечества.
– Другими словами, если удастся сохранить имеющийся научный потенциал, передадим его в надежные руки?
– Однозначно. Я верю, что идет очень хорошее поколение. Мы не имеем никакого права лишать это поколение возможности сформировать развитое государство. Если мы не передадим им культурную ценность – науку – и они станут представителями отсталой нации и будут вынуждены конкурировать с другими народами с нуля, я боюсь, что мы, тем самым, обрекаем их. Мы должны понимать, что развитие науки с сегодняшнего дня является императивом, если мы хотим иметь будущее. Трудно сформулировать более четкую и понятную мысль для о нашем сегодняшнем дне.
– Благодарю. Есть что добавить?
– Знаете, считаю, что мы, как нация, не сформулировали свое представление о том, какими мы хотим быть. Мы должны прийти к тому, чтобы сформулировать: кто мы, как нация, какие мы, как нас воспринимают другие, какую роль мы играем в мире? Сейчас мы должны уделять большое внимание формированию этого видения.
Призываю всех людей, которые придают важность умению думать, находить решения, говорить об этом, обсуждать это, внести этот вопрос в повестку дня, чтобы у нас была четкая цель. Без цели двигаться вперед очень сложно, невозможно.
На мой взгляд, мы должны быть тесно интегрированной во все мировые процессы, ощущающей пульс мира нацией, живущей не в этом маленьком пространстве – в тупике, а подключенной к нерву мира. И эта нация должна откликаться на все, что происходит в мире, чувствовать приоритеты, находить решения, добиваться успеха через них, цениться, армяне должны быть узнаваемы всеми, быть армянином должно быть гордостью, наши дети в Диаспоре должны быть воодушевлены тем, что они – армяне и принадлежат к этой культуре. В этом случае мы не угаснем, как сейчас, а будем развиваться, расти, становиться значимыми для мира и в то же время для самих себя.