«Հրապարակ». Երբեմնի հեղափոխական Հայկ Մարությանը չի շփվում վարչապետի հետ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երբեմնի հեղափոխական Հայկ Մարությանը, ում Նիկոլ Փաշինյանը մեծ հիացմունքով ու ոգևորությամբ հեղափոխության օրերին բարձրացրեց հարթակ, ապա 2 ամիս անց կարգեց Երևանի քաղաքապետի բարձր պաշտոնին, մեկ տարուց ավելի է՝ չի շփվում վարչապետի հետ, չի մասնակցում կառավարության նիստերին, և իշխանական թիմի ու նրա միջև խոր թշնամական հարաբերություններ են։
Եթե իշխանությունների վիճակն այսքան օրհասական չլիներ, նրանք առաջինը կնախաձեռնեին Երևանի քաղաքապետի և Երևանի ավագանու նոր ընտրություններ, սակայն այս փուլում դա հնարավոր չէ։ Արտահերթից առաջ մի փորձ արվել է նրան հեռացնելու՝ Փաշինյանն առաջարկել է դիմում գրել-գնալ, Մարությանը դիմադրել է։ Հիմա եկել է թիմի համար աշխատելու փուլը, քաղաքապետը որոշել է ընտրություններից ձեռքերը լվանալ՝ ոչնչով չմասնակցել քարոզարշավին, չաշխատել իշխանության համար։
Մենք տեղեկացանք, որ հունիսի 7-ին՝ պաշտոնական քարոզարշավի մեկնարկի օրը, նա աշխատանքային այց է ծրագրել Դոնի Ռոստով։ Գործուղման կարգադրությունը դեռ հրապարակված չէ, սակայն քաղաքապետարանի մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ այցը կլինի եռօրյա կամ քառօրյա․ հիշեցնենք, որ քարոզարշավն ընդամենը 12 օր է տևելու։ Մարությանի հետ Դոնի Ռոստով կգործուղվեն նաև փոխքաղաքապետերից մեկը և աշխատակազմից ներկայացուցիչներ։ Իսկ ավագանու անդամներ կարծես թե ընդգրկված չեն պատվիրակության կազմում։
4 օր գործուղում, մնացած 6-7 օրն էլ մի բան կմտածի, մինչև կավարտվեն ընտրությունները։ Սակայն, բոլոր դեպքերում, Հայկ Մարությանի պաշտոնավարմանը երկար չի մնացել՝ նա հեռանալու է, եթե Փաշինյանի իշխանությունը վերարտադրվի, և հեռանալու է, եթե չվերարտադրվի»։

«Грапарак»: Некогда революционер Айк Марутян не общается с премьер-министром
Некогда революционер Айк Марутян, которого Никол Пашиян в дни революции с таким  восхищением и энтузиазмом поднял на пьедестал, а затем через два месяца «назначил» на высокую должность мэра Еревана, уже больше года не общается с премьер-министром, не участвует в заседаниях правительства и имеет враждебные отношения с правящей командой.
«Если бы власть не находилась в столь критической ситуации, то сама бы инициировала новые выборы мэра и Совета старейшин Еревана, однако на данном этапе это невозможно. До решения о проведении внеочередных парламентских выборов была предпринята попытка уволить его, Пашинян предложил написать заявление и уйти, но Марукян отказался. Сейчас настал тот этап, когда нужно работать для команды, а мэр решил умыть руки, не участвовать в предвыборной кампании, не работать для власти.
Нам сообщили, что 7 июня, когда официально стартует предвыборная кампания, он планирует визит в Ростов-на-Дону. Приказ о командировке пока не опубликован, однако как передают наши источники в мэрии, предусматривается трехдневный или четырехдневный визит. Напомним, что предвыборная кампания продлится всего 12 дней. Вместе с Марутяном будет командирован в Ростов-на-Дону также один из вице-мэров и представители аппарата мэрии. В составе делегации нет членов Совета старейшин Еревана.
4 дня в командировке, остальные 6-7 дней что-то придумает, до окончания выборов. Во всех случаях Айку Марутяну осталось мало на должности мэра – он не уйдет, если власти Пашиняна удастся воспроизвестись, и уйдет, если не воспроизведется», - пишет газета.