Հայաստանի ՊՆ-ն արձագանքել է Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությանը
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին մեղադրում է մայիսի 24-ից 26-ը Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մարտական դիրքերը գնդակոծելու համար։
Արձագանքելով այս հայտարարությանը Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը նշում է.
«Ակնհայտ է, որ այդ հաղորդագրությունը վերջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ իրականացված սադրանքները և մայիսի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանի սպանության փաստերը կոծկելու հերթական, խղճուկ փորձն է»։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջաննի ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ իբր թե Գեղարքունիքի մարզից հայ զինծառայողները կրակ են բացել Քարբաճառի ու Գետաբեկի ուղղությամբ։
Նշվում է, որ իբր հայկական կողմը պրովոկացիայի նպատակով հրազենից կրակ է բացել դեպի օդ Շուշիի շրջակայում տեղակայված հենակետերի ուղղությամբ։
Սա այն պարագայում, որ Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ռուսական զորքը որևէ սադրանքի մասին չի հայտնել։

Минобороны Армении ответило на сообщение Минобороны Азербайджана
Министерство обороны Азербайджана распространило сообщение, в котором обвиняет вооруженные силы Республики Армения в обстреле боевых позиций вооруженных сил Азербайджанской Республики с 24 по 26 мая.
В ответ на это заявление Минобороны Армении отмечает:
«Очевидно, что данное сообщение является очередной жалкой попыткой прикрыть провокации, совершенные в последние дни против суверенных территорий Республики Армения, и убийство 25 мая военнослужащего-контрактника Вооруженных сил Республики Армения, младшего сержанта Геворга Хуршудяна».
Напомним, что Министерство обороны Азербайджана ранее заявило, что якобы армянские военнослужащие со стороны Гегаркуникской области открыли огонь в направлении Карвачара и Гетабека.
Отмечается, что армянская сторона якобы с целью провокации открыла огонь в воздух в направлении опорных пунктов, расположенных в окрестностях Шуши.
И это в том случае, что российская армия, выполняющая миротворческую миссию в Арцахе, не сообщала о каких-либо провокациях.