Հունիսի 1-ից բաց տարածքներում դիմակ կրելն այլևս պարտադիր չի լինի. ԱՆ
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը սանիտարական անվտանգության կանոններում փոփոխություններ է նախատեսում:
ԱՆ-ից հայտնում են, որ հունիսի 1-ից բաց տարածքներում դիմակ կրելն այլևս պարտադիր չի լինի: Իսկ պատվաստված քաղաքացիների համար փակ տարածքներում դիմակ կրելը պարտադիր պայման չի լինի հուլիսի 1-ից:
Պատվաստված է համարվում այն քաղաքացին, որը ստացել է պատվաստանյութի 2 դեղաչափ, գրանցված է «Armed E-Health» համակարգում և ունի QR կոդ:
Հիշեցնենք, որ հանրապետությունում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումն իրականացվում է 3 պատվաստանյութով` «Սպուտնիկ-Վի», «ԱստրաԶենեկա» և «Կորոնավակ»: «ԱստրաԶենեկա»-ով և «Կորոնավակ»-ով պատվաստումները կարող են իրականացվել 18 և բարձր տարիքի անձանց շրջանում, ըստ դիմելիության, կամավորության սկզբունքով: Իսկ «Սպուտնիկ-Վի»-ով պատվաստումները նախատեսված են 18 տարեկանից բարձր քրոնիկ հիվանդների, 18-54 տարեկան բուժաշխատողների, սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչների և աշխատակիցների համար:

Минздрав Армении: Ношение масок на открытых территориях с 1 июня станет необязательным
Министерство здравоохранения Армении предусматривает изменение правил эпидемиологической безопасности.
Как сообщают из Минздрава Армении, с 1 июня ношение маски на открытой местности уже не будет обязательным. А для вакцинированных граждан ношение маски в закрытом помещении с 1 июля также не будет обязательным условием.
Напоминается, что вакцинированным считается человек, получивший 2 дозы вакцины, зарегистрированный в системе «Armed E-Health» и имеющий QR-код.
Вакцинация от COVID-19 в Армении проводится 3 вакцинами: «Спутник-V», AstraZeneca и «Коронавак». Прививки AstraZeneca и «Коронаваком» на добровольной основе могут делать лица 18 лет и старше. Вакцина «Спутник- V» предназначена для имеющих хронические заболевания лиц старше 18 лет, медицинских работников от 18 до 54 лет, жителей и сотрудников центров социальной защиты.