ՀՀ-ն իրավունք է վերապահում ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ իր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար. Ադոնց
20:24 27/05/2021
ՀՀ ԱԳՆ-ում մայիսի 27-ին տեղի է ունեցել ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցի և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի օպերատիվ արձագանքման վարչության պետի տեղակալ գնդապետ Նորայր Կարապետյանի հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունը։
Ավետ Ադոնցը ներկայացրել է մայիսի 12-ից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զորամիավորումների սադրիչ գործողությունները՝ անդրադառնալով Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ԶՈՒ վեց զինծառայողի գերեվարմանը։
Գնդապետ Կարապետյանը ներկայացրել է դեպքի մանրամասները՝ նշելով, որ գերեվարված ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողները չեն հատել ՀՀ պետական սահմանը և գերեվարվել են ՀՀ պետական սահմանից 800 մետր խորության վրա։
Ըստ աղբյուրի՝ Ավետ Ադոնցը նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է գործընկեր և բարեկամ երկրների անհապաղ և հասցեական արձագանքը և գործուն միջամտությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի վրա անմիջական ազդեցությունը՝ ոտնձգությունները Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ անհապաղ դադարեցնելու և իր զինված ուժերը մայիսի 10-ի դրությամբ ելման դիրքեր վերադարձնելու համար:
«Հայաստանի Հանրապետությունը, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխան, իրավունք է վերապահում ձեռնարկել անհրաժեշտ և համարժեք քայլեր՝ իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը ցանկացած գնով պաշտպանելու և հայ ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար»,- ավելացրել է ԱԳ նախարարի տեղակալը։

Авет Адонц: Армения оставляет за собой право принять необходимые и равнозначные шаги для защиты своего суверенитета
20:41 27/05/2021
27-го мая в МИД Армении состоялась встреча заместителя министра иностранных дел Армении Авета Адонца и заместителя начальника управления оперативного реагирования Генерального штаба Республики Армения полковника Норайра Карапетяна с руководителями дипломатических представительств, аккредитованных в Армении.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, Авет Адонц представил провокационные действия азербайджанских воинских подразделений, проникших на суверенную территорию Республики Армения с 12 мая, в результате чего ранним утром 27 мая шестеро военнослужащих ВС РА были взяты в плен азербайджанскими ВС в приграничной части Гегаркуникской области Республики Армения.
Полковник Карапетян представил подробности инцидента, отметив, что пленные военнослужащие ВС РА не пересекали государственную границу Армении и были захвачены в плен на глубине 800 метров от государственной границы РА.
Заместитель министра иностранных дел подчеркнул, что Армения ожидает немедленного и адресного ответа со стороны стран-партнеров, а также их действенного вмешательства, включая прямое воздействие на Азербайджан с целью немедленного прекращения посягательств против Республики Армения и возвращения вооруженных сил на исходные позиции по состоянию на 10 мая.
“Армения оставляет за собой право в соответствии с уставом ООН принять необходимые и равнозначные шаги для защиты своего суверенитета и территориальной целостности и обеспечения безопасности населения”,- добавил замминистра.