Բայրամովը Հայաստանին «կոչ է անում հրաժարվել քաղաքական հիստերիայից» ու անցնել սահմանազատման
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը կոչ է արել Հայաստանին խուսափել քաղաքական հիստերիայից՝ սահմանների սահմանազատման հարցերը քննարկելիս և այս գործընթացում կիրառել պրագմատիկ մոտեցում: Այս մասին գրում է Interfax.az-ը։
«Սահմանների սահմանազատումը չպետք է տեղի ունենա քաղաքական հիստերիայի տեսքով, այլ նորմալ պրագմատիկ պայմաններում և, ի վերջո, յուրաքանչյուր երկիր պետք է հարգի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները», - ասել է Բայրամովը։
Բայրամովն ասել է, որ նախկինում Ադրբեջանն ու Հայաստանը չեն սահմանազատել պետական սահմանը, ասելով, թե կան լուծումներ, որոնք ճանաչված են ամբողջ աշխարհում:
«Եթե հայկական կողմն ունի ինչ-որ առարկություններ և պահեր, որոնք առաջացնում են հարցեր կամ նույնիսկ կարծիքների տարբերություն, ապա կան լուծման մեխանիզմներ, որոնք ճանաչված են միջազգային մակարդակով: Մեխանիզմը բաղկացած է այն փաստից, որ պետությունները, անհրաժեշտության դեպքում, ստեղծում են աշխատանքային խումբ, անհրաժեշտության դեպքում հանձնաժողով՝ մասնագետներ ներգրավելով», - ասել է Բայրամովը:

Байрамов призывает Армению «отказаться от политической истерии»  и перейти к делимитации границ
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов призвал Армению избегать политической истерии при обсуждении вопросов делимитации границы и применять прагматичный подход в этом процессе, пишет Interfax.az.
«Делимитация границ должна проходить не в форме политической истерии, а в нормальных прагматичных условиях и в завершении каждая страна должна с уважением относиться к международно-признанным границам», - сказал Байрамов в интервью государственному телеканалу AzTV, комментируя реакцию в Ереване на предложения по Баку по делимитации границ.
Министр напомнил, что Азербайджан и Армения никогда ранее не проводили делимитацию государственной границы.
При этом он отметил, что существуют пути решения, которые признаны во всем мире.
«Если у армянской стороны есть какие-то претензии и моменты, вызывающие вопросы или даже различия во мнениях, то существуют механизмы решения, которые признаны на международном уровне. Механизм заключается в том, что государства создают рабочую группу, в случае необходимости и комиссию с привлечением специалистов», - отметил Байрамов.