Երևանի թիվ 155 հիմնական դպրոցի չորս շրջանավարտներ... Անավարտ կյանքեր
Վահե Կարապետյան, Համլետ Գրիգորյան, Գրիգոր Թեյմուրազյան, Սերգեյ Վարդանյան: Նրանք եղել են Երևանի Լևոն Միրիջանյանի անվան թիվ 155 հիմնական դպրոցի շրջանավարտներ: Նրանք եղել են Արցախյան վերջին պատերազմի մասնակից: Տղաներն այժմ չկան, բայց նրանց հարազատները, ուսուցիչներն ու դասընկերներն ամեն ինչ անում են, որ նրանց բացակա չդնեն:
Միրիջանյանի անվան թիվ 155 հիմնական դպրոցում այսօր միջոցառում էր՝ նվիրված Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված շրջանավատներ Վահեին, Համլետին, Գրիգորին ու Սերգեյին: Տեղի ունեցավ Փառքի սրահի բացում, որտեղ ներկայացված են զոհված չորս հերոսների անձնական իրերը, լուսանկարները, պատվոգրերը, շքանշանները: Ռազմագիտության դասարանն էլ անվանակոչվեց չորս տղաների անուններով:
Նրանց նվիրված միջոցառման շրջանակներում բարձր դասարանների աշակերտները հանդես եկան արձակագիր Պերճ Զեյթունցյանի «Վերջին արևագալը» վեպի բեմականացմամբ։
«Արցախյան պատերազմում բազում հայորդիներ ընկան, որոնք իրենց կյանքը չխնայեցին հայրենի հողի պաշտպանության համար: Նրանց շարքերում էին մեր դպրոցի սաները»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Լևոն Միրիջանյանի անվան թիվ 155 հիմնական դպրոցի տնօրեն Նաիրա Մանվելյանը:
Նա նշեց, որ պատիվ չի ունեցել նրանց ճանաչել, դասավանդել, քանի որ վերջին երեք տարին է, ինչ աշխատում է այս դպրոցում, բայց նրանց դասավանդող բոլոր ուսուցիչների խոսքերով՝ Վահեն, Համլետը, Գրիգորն ու Սերգեյը եղել են հրաշք տղաներ, սովորել ու ավարտել են գերազանց առաջադիմությամբ, օժտված են եղել բարձր մարդկային արժեքներով, որակներով, անմահացել են, հերոսացել, որ մենք կարողանանք ապրել:
Միջոցառմանը ներկա «Զինվոր» համակարգող խորհրդի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանն իր խոսքում նշեց, որ այս դպրոցում մշտապես հաղթանակին նվիրված միջոցառումների է ներկա եղել, սակայն այսօր...
«Խոնարհվում եմ բոլոր մայրերի, քույրերի առջև: Պատվով մահն անպատիվ ապրելուց վեր է: Փառքով ու պատվով հայրենիքի համար իրենց կյանքը տվեցին, մենք այս տղաներին բացակա դնելու իրավունք չունենք»,- նշեց նա:
«Զինվոր» ՀԿ-ների համակարգող խորհրդի անունից, դպրոցի տնօրենի համաձայնությամբ, տղաները պարգևատրվեցին «Զինվոր հայրենյանց» մեդալներով:
Մեդալները հանձնեցին Վահեի, Համլետի, Գրիգորի ու Սերգեյի ծնողներին, որոնք դանդաղ քայլերով, գլուխները կախ, արցունքն աչքերին մոտենում, վերցնում ու հեռանում էին՝ կարծես չնկատելով իրենց շուրջը հավաքված մարդկանց, որոնք նույնպես արցունքն աչքերին հետևում էին ողջ արարողությանը:
Վահե Կարապետյանի մայրը՝ տիկին Կարինան, պատմեց, որ որդին բանակ է զորակոչվել 2020 թ. հունվարի 10-ին: Ծառայել է նախ Քանաքեռի զորամասում, ապա տեղափոխվել Սիսիանի զորամաս:
«Վահես Քանաքեռում վեց ամիս շատ լավ ծառայել է, հպարտ էր, որ հայոց բանակում էր: Նա շատ խելացի էր, 5 լեզու գիտեր: Այնուհետև տեղափոխեցին Սիսիանի զորամաս: Երկու ամիս էր այնտեղ, որ սկսվեց պատերազմը: Հոկտեմբերի 6-ին ծնունդն էր, ինքը Սիսիանի դիրքերում էր, բայց ուզում էր գնալ Ղարաբաղ, հասնել իր ընկերներին: Բոլոր ընկերները Ղարաբաղում էին ծառայում: Հաղորդագրություն ունի գրած, ասում է՝ չէ, չեն տարել ինձ, բայց ուշք ու միտքս Ղարաբաղի տղերքիս կողմն է:
Հետո իրեն դիրքերից իջացրել են ու տարել Հադրութ: Ոնց հասկանում ենք, արդեն գրաված տարածք էր եղել, տղաները չեն իմացել՝ ուրախ, զվարթ գնացել են օգնելու իրենց քույրերին, մայրերին, որ թուրքը չկարողանա մտնել Հայաստան: 5 օր շրջափակման մեջ են եղել, ԱԹՍ հարվածից վիրավորում է պարանոցի շրջանում: Մինչև լուսաբաց տղաս չի դիմանում, արնաքամ է լինում Վահես:
Դեկտեմբերի 16-ին նոր թուրքը թողել է մտնել այդ տարածք, որտեղ թողել էին Վահեիս: Երբ հարցնում էի մյուս տղաներին՝ ինչու Վահեիս չէիք վերցրել ձեզ հետ, ասում էին՝ չգիտեինք ուր էինք գալու, ինչքան էինք գնալու, երևի մոլորվել էին:
Ամուսնուս հետ շատ ենք տանջվել, օր ու գիշեր սպասում էինք: Հույս ունեի, որ կգա, շատ բախտավոր էր, մտածեցի փրկվել է:
Հունվարի 24-ին ամուսինս զորամասի հրամանատարի հետ, ով գիտեր որտեղ էին թողել Վահեին, այդտեղից դուրս են բերում նրա մարմինը: Հուղարկավորել ենք հունվարի 29-ին Եռաբլուրում»,- այսքանը դժվարությամբ պատմեց տիկին Կարինան:
Վահե Կարապետյանը ծնվել է 2001 թվականին: 2019 թվականին ընդունվել է Հայ-ֆրանսիական համալսարան: Ուսումը կիսատ թողնելով՝ մեկնել է ծառայության: Բարեխիղճ ծառայության և կարգապահության համար արժանացել է պատվոգրերի: Զոհվել է 2020 թ. հոկտեմբերի 19-ին:
Գրիգոր Թեյմուրազյանը ծնվել է 1998 թվականին: Դպրոցն ավարտելուց հետո զորակոչվել է բանակ, ծառայել Ջրականում: Զորացվելուց անմիջապես հետո սկսել է աշխատել: Սակայն 2020 թ. հոկտեմբերին 16-ին կրկին մեկնել է իրեն հոգեհարազատ վայր՝ Ջրական: Գրիգորը զոհվել է հոկտեմբերի 18-ին:
Սերգեյ Վարդանյանը ծնվել է 1993 թվականին: 2014-2016 թթ. ծառայել է Հայոց բանակում, լավ ծառայության համար արժանացել է պատվոգրերի, շնորհակալագրերի: 2017 թ. անցել է ծառայության ՀՀ սահմանապահ զորքերում՝ որպես պայմանագրային զինծառայող: 2020 թ. սեպտեմբերի 28-ին մեկնել է ռազմաճակատ: Հոկտեմբերի 29-ին հատուկ նշանակության ջոկատի հետ մեկնել է Մարտունու շրջան: Սոս գյուղի մոտակայքում ընթացող մարտերում նոյեմբերի 1-ին զոհվել է:
Համլետ Գրիգորյանը ծնվել է 2000 թվականին: ԵՊՀ Տնտեսագիտական ֆակուլտետի առաջին կուրսից զորակոչվել է բանակ: Ծառայության ընթացքում աչքի է ընկել բարձր կարգապահությամբ, կազմակերպչական մեծ ձիրքով, հրամանատարական կազմի կողմից արժանացել է բազում շնորհակալագրերի, ստացել է սերժանտի կոչում, նշանակվել ականանետային դասակի հրամանատար: Զոհվել է 2020 թ. նոյեմբերի 2-ին:

Прерванные жизни… Четверо выпускников основной школы №155 Еревана
Ваге Карапетян, Гамлет Григорян, Григор Теймуразян, Сергей Варданян. Они были выпускниками ереванской основной школы №155 имени Левона Мириджаняна. Они были участниками последней Арцахской войны. Их больше нет с нами, но их родные, учителя и одноклассники делают все для хранения нетленной памяти о них.
Сегодня в школе № 155 имени Левона Мириджаняна было организовано мероприятие, посвященное Ваге, Гамлету, Григору и Сергею – выпускникам учебного заведения, павшим в 44-дневной Арцахской войне оченью 2020 года. Состоялось открытие Зала славы, где представлены личные вещи, фотографии, грамоты и медали четырех павших героев. Класс НВП в школе назван в честь ребят.
В рамках посвященного им мероприятия старшеклассники представили спектакль по роману прозаика Перча Зейтунцяна «Последняя заря».
«В Арцахской войне пали множество сынов армянского народа, которые не пожалели своих жизней, чтобы защитить свою родную землю. Среди них были и ученики нашей школы», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am директор школы Наира Манвелян.
Она отметила, что не имела чести знать их, преподавать им, так как работает в этой школе только три года, но, по мнению всех преподававших им учителей, Ваге, Гамлет, Григор и Сергей были замечательными ребятами, учились и закончили школу с отличием, были наделены высокими человеческими ценностями, качествами, они обрели бессмертие, стали героями, чтобы мы могли жить.
Присутствовавшая на мероприятии председатель координационного совета общественной организации «Зинвор» («Солдат») Маргарита Хачатрян в своем слове отметила, что в этой школе всегда присутствовала на мероприятиях, посвященных победе, но сегодня ...
«Мой поклон всем матерям, сестрам. Смерть превыше бесчестья. Они отдали свои жизни за Родину – со славой и честью. Мы не имеем права предавать забвению память этих ребят», – указала она.
От имени координационного совета общественной организации «Зинвор» («Солдат»), с согласия директора школы ребята были награждены медалями «Солдат Отечества».
Медали были вручены родителям Ваге, Гамлета, Григора и Сергея, которые медленными шагами, со склоненными головами, со слезами на глазах подходили, получали медали и удалялись, словно не замечая собравшихся вокруг них людей, которые тоже не в состоянии были скрыть слезы на протяжении всей церемонии.
Мать Ваге Карапетяна – г-жа Карина – рассказала, что ее сына призвали в армию в 2020 году, 10 января. Сначала он служил в воинской части Канакера, затем его перевели в воинскую часть Сисиана.
«Мой Ваге очень хорошо прослужил в Канакере полгода, гордился службой в Армянской армии. Он был очень умен, знал 5 языков. Затем их перевели в Сисианскую воинскую часть. Служил там всего 2 месяца, когда началась война. 6 октября у него был день рождения, он был тогда на боевых позициях а Сисиане, но хотел поехать в Карабах, на подмогу друзьям. Все друзья служили в Карабахе. Храню сообщение от него, в котором он говорит: нет, меня не перевели туда, но все мысли с моими ребятами в Карабахе.
Затем их с позиций забрали в Гадрут. Как мы понимаем, уже была занятая территория, ребята не знали, они радостно шли помогать своим сестрам, матерям, чтобы турки не смогли вторгнуться в Армению. Они 5 дней находились в окружении, сын получил ранение в шею от удара беспилотника. До рассвета не дожил мой Ваге, истек кровью.
Турки разрешили попасть на территорию, где оставили моего Ваге, лишь 16 декабря. Когда расспрашивала других ребят, почему они моего Ваге не забрали с собой, они ответили: мы не знали, куда пойдем, как далеко. Наверное, они заблудились.
Мы с мужем извелись, ждали денно и нощно. Я надеялась, что он вернется, ему всегда везло, я думала, что он спасся.
24 января муж мой с командиром воинской части, знавшим, где был оставлен Ваге, эвакуировали оттуда его тело. Мы его похоронили 29 января в воинском пантеоне ˮЕраблур״», – с трудом рассказала г-жа Карина.
Ваге Карапетян родился в 2001 году. В 2019 году поступил в Армяно-Французский университет. Оставив учебу незавершенной, отправился на службу. Награжден грамотами за добросовестную службу и дисциплину. Погиб 19 октября 2020 года.
Григор Теймуразян родился в 1998 году. После окончания школы он был призван в армию, служил в Джракане. Сразу после демобилизации начал работать. Однако 16 октября 2020 года он вновь отправился в ставший родным Джракан. Григор погиб 18 октября.
Сергей Варданян родился в 1993 году. В 2014-2016 гг. служил в Армянской армии, был награжден грамотами и благодарностями за хорошую службу. В 2017 г. перешел на службу в Пограничные войска РА по контракту. 28 сентября 2020 г. он отправился на фронт. 29 октября с отрядом специального назначения отправился в Мартунинский район. Погиб 1 ноября в боях у села Сос.
Гамлет Григорян родился в 2000 году. В армию его призвали с первого курса экономического факультета ЕГУ. За время службы отличился высокой дисциплиной, отличными организаторскими способностями, получил множество благодарственных писем от командного состава, ему было присвоено звание сержанта, был назначен командиром минометной батареи. Погиб 2 ноября 2020 года.