Ռոբերտ Քոչարյան. Գյուղատնտեսության ոլորտում կայուն անկում է, ինչը խայտառակություն է
«Սա այն ոլորտն է, որտեղ զբաղված է երկրի բնակչության 25-30 տոկոսը, իսկ Հայաստանում նույնիսկ գյուղատնտեսության նախարարություն չկա, գյուղացին մենակ է մնացել և չգիտի՝ ում դիմել»,- ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ  Ռոբերտ Քոչարյանը  մայիսի 26-ին  գյուղատնտեսության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը։
Հանդիպման մասնակիցներին հուզող հարցերից են եղել գյուղատնտեսության ոլորտի պրոֆիլային կառույցի՝ նախարարության բացակայությունը, թուրքական գյուղմթերքի ներմուծումը, տեղական արտադրանքի իրացումը, արտահանումը, Լարսի հետ կապված՝ հաճախ ի հայտ եկող խնդիրները և այլ հարցեր։
Ռոբերտ Քոչարյանը  նշել է, որ վերջին մի քանի տարվա ընթացքում գյուղատնտեսության ոլորտը կայուն անկում է ապրում։ Ընդ որում՝ անկում է և՛ ոլորտը, և՛ նրա մասնաբաժինը ՀՆԱ-ի կառուցվածքի մեջ։ Իսկ ժամանակին ոլորտի մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում կայուն ցուցանիշ ուներ՝ մոտ 11 տոկոս։
«Սա նշանակում է, որ ոլորտում խորքային խնդիրներ կան։ Ցավոք, չկա մի մարմին, պատասխանատու անձը, որը պետք է այդ բացատրությունը տա։ Որևէ խելամիտ բացատրություն, թե ինչ է կատարվում այս ոլորտում, չկա։ Որևէ մեկը չգիտի, թե այսօր ով է գյուղատնտեսության ոլորտի պատասխանատուն։ Չգիտենք, ում հարցնեն, ումից պահանջենք։ Գյուղատնտեսության ոլորտում կայուն անկում է, ինչը խայտառակություն է»,-նշել է նա՝ ընդգծելով, որ գլխավոր պատճառը վատ կառավարումն է։
ՀՀ երկորրդ նախագահը նշել է, որ լուծումներ չեն տրվել ջրի ոռոգման, արտադրանքի իրացման խնդիրներին։ Կան լիզինգի, խորհրդատվական բնույթի խնդիրներ, որոնց ուղղությամբոչինչ չի արվում։
«Հիմա գյուղացուն թողել են մեն-մենակ հողի հետ, ասում են՝ կռիվ տուր։ Որ ասում է՝ չի լինում, ինքնարժեքը ցածր է, ասում են՝ դե ինչ է եղել, կոպիտ ասած, բրախի էդ հողը, գնա մի տեղ աշխատի։ Գնա արտադրությունում, արդյունաբերությունում աշխատի։ Բայց էդ անտերն էլ չի աճում»,-ընդգծել է նա։
Անդրադառնալով թուրքական գյուղարտադրանքի ներմուծման և տեղական արտադրանքի արտահանման հետ կապված խնդիրներին, նախագահ Քոչարյանն ասել է, որ մաքսային քաղաքականության և վարչարարության գործիքակազմի շնորհիվ հնարավոր է կարգավորել այդ հարցերը։
«Մենք Թուրքիայի և նրա արտադրանքի առջև որևէ պարտավորություն չունենք․ սահմանը փակ է, չունենք դիվանագիտական հարաբերություններ։ Սա միանգամից լուծվող հարց է, և հանրային քննարկման կարիքն էլ չունի։ Փակում ենք այդ արտադրանքի մուտքը և վերջ»,- հայտարարել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա համոզմունք է հայտնել, որ գյուղատնտեսության ոլորտում առկա հարցերը կարելի է շատ արագ լուծել և ոլորտը կարող է դինամիկ աճ ունենալ՝ հիշեցնելով, որ ունեցել ենք տարեկան 8 տոկոս աճ։

Роберт Кочарян: В сфере сельского хозяйства в Армении наблюдается неуклонный спад, это позор
«Это сфера, где занято 25-30% населения Армении, при этом в нашей стране нет даже министерства сельского хозяйства, фермер остался один, он не знает, к кому обратиться», – сказал второй президент Армении, лидер альянса «Армения» Роберт Кочарян на встрече с представителями аграрного сектора 26 мая.
Среди волнующих участников встречи тем были отсутствие в Армении профильной структуры в сфере сельского хозяйства – министерства, импорт турецкой сельхозпродукции, реализация отечественной продукции, экспорт, часто возникающие проблемы, связанные с КПП Верхний Ларс, и др..
Роберт Кочарян отметил, что в последние годы сфера сельского хозяйства переживает устойчивый спад. Более того, спад переживает не только сама сфера, но и ее доля в структуре ВВП. А в свое время доля отрасли в ВВП имела стабильный показатель – около 11%.
«Это означает, что в этой сфере есть глубинные проблемы. К сожалению, нет органа, ответственного лица, который должен представить разъяснения. Нет какого-либо разумного объяснения тому, что происходит в этой сфере. Никто не знает, кто сегодня отвечает за сферу сельского хозяйства. Мы не знаем, у кого спросить, у кого потребовать. В сфере сельского хозяйства наблюдается устойчивый спад, что является позором», – указал Кочарян, отметив, что основная причина – плохое управление.
Второй президент Армении отметил, что не решены проблемы водного орошения и сбыта продукции. Есть проблемы лизингового, консультационного характера, в направлении решения которых ничего не делается.
«Сейчас фермер остался один на один с землей, ему говорят, мол, сражайся. Когда он отвечает, что не получается, себестоимость низкая, ему советуют: ну, и что поделать, брось эту землю, иди устройся куда-нибудь на работу – в сферу производства, промышленности. Но и это не растет», – подчеркнул он.
Касаясь вопросов, связанных с импортом турецкой сельскохозяйственной продукции и экспортом местной продукции, президент Роберт Кочарян указал, что благодаря таможенной политике и инструментам администрирования эти вопросы можно решить.
«У нас нет обязательств перед Турцией и ее продукцией․ Граница – закрыта, у нас нет дипломатических отношений с Анкарой. Это вопрос, который можно решить сразу, он даже не требует общественного обсуждения. Мы закрываем вход для этой продукции, и все», – заявил Роберт Кочарян.
Он выразил уверенность, что существующие в сфере сельского хозяйства проблемы можно решить очень быстро, и сфера может иметь динамичный рост, напомнив, что у нас годовой рост составлял 8%.