Մակրոնն ընդունում է Ֆրանսիայի պատասխանատվությունը Ռուանդայի ցեղասպանության հարցում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն այսօր Ռուանդայի մայրաքաղաք Կիգալի կատարած այցի ժամանակ ընդունել է Ռուանդայի ցեղասպանության հարցում Ֆրանսիայի պատասխանատվությունը։ Այս մասին գրում է DW-ն։
«Այսօր այստեղ ձեր կողքին կանգնած՝ խոնարհությամբ և հարգանքով, ես ճանաչում եմ մեր պարտականությունները»,- ասել է Մակրոնը՝ Կիգալիի ցեղասպանության հուշահամալիրում իր ելույթի ժամանակ:
Մակրոնն ասել է, որ Ֆրանսիան պարտավոր է ընդունել «այն տառապանքը, որը նա հասցրել է Ռուանդայի ժողովրդին՝ չափազանց երկար գնահատելով լռությունը ճշմարտության քննության վերաբերյալ»:
Երկրների հարաբերությունները վատթարացան 1994-ի ցեղասպանությունից հետո, և Մակրոնը Ֆրանսիայի առաջին ղեկավարն է, որը տասը տարվա մեջ այցելեց է Ռուանդա:
Նշվում է, որ Ռուանդան բազմիցս մեղադրել է Ֆրանսիային 1994-ի ցեղասպանությանը մեղսակցության մեջ, որը սպանեց շուրջ 800,000 մարդու, հիմնականում թութցի ռուանդացիներ և չափավոր հութուներ:
Մարտին հրապարակված ֆրանսիական կոլեգիայի զեկույցում ասվում էր, որ ֆրանսիացի պաշտոնյաները «լուրջ և ճնշող» պատասխանատվություն են կրում սպանդը չկանխատեսելու համար: Այնտեղ ասվում էր, որ գաղութային վերաբերմունքը կուրացրել էր ֆրանսիացի պաշտոնյաներին: Զեկույցը Ֆրանսիային ազատեց սպանություններին անմիջական մեղսակցությունից:
Ռուանդայի նախագահ Պոլ Կագամեն, որը մեղադրում է Ֆրանսիային ցեղասպանության մեջ պատասխանատվության համար, ասում է, որ զեկույցը ռուանդացիների համար «մեծ նշանակություն ունի»: Նա նշել է, որ իրենք «գուցե չմոռանան, բայց կներեն» Ֆրանսիային իր դերի համար:
1994-ին, Ռուանդայի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ, այն ժամանակվա նախագահ Ժյունեվալ Խաբիարիմանանի ինքնաթիռը խփվեց՝ սպանելով նրան: Սա հանգեցրեց ցեղասպանության, որը տևեց շուրջ 100 օր:
«Ֆրանսիացի պաշտոնյաները զինեցին, խորհուրդ տվեցին, վերապատրաստեցին,  պաշտպանեցին Ռուանդայի կառավարությանը», - ասվում է ֆրանսիական զեկույցում: Մինչ այժմ Ֆրանսիան հերքում էր իր մասնակցությունը սպանություններին:

French President Emmanuel Macron admitted French responsibility in the Rwandan genocide, during a visit to the Rwandan capital Kigali on Thursday, DW reported.
"Standing here today, with humility and respect, by your side, I have come to recognize our responsibilities," Macron said in a speech at the Kigali Genocide Memorial where more than 250,000 Tutsi are buried.
He said that France had a duty to admit the "suffering it inflicted on the Rwandan people by too long valuing silence over the examination of the truth."
Relations deteriorated after the 1994 genocide and Macron is the first French leader to visit the country in ten years.
Rwanda has repeatedly accused France of being complicit in the 1994 genocide that killed around 800,000 people, mostly Tutsi Rwandans and moderate Hutus.
A report by a French panel released in March said French officials bore "serious and overwhelming" responsibility for not foreseeing the slaughter. It said that a colonial attitude had blinded French officials. The report absolved France of direct complicity in the killings.
Rwandan President Paul Kagame, who has accused France of responsibility in the genocide, earlier said they could "maybe not forget, but forgive" France for its role.
In 1994, during the Rwandan civil war, then-President Juvenal Habyarimana's plane was shot down, killing him. This led to the genocide that lasted around 100 days.
"French officials armed, advised, trained, equipped and protected the Rwandan government," said the French report. Until now, France has denied a role in the killings.