Այս հարցը հատկապես արդիական է` հաշվի առնելով Ադրբեջանի անօրինական ներխուժումը ՀՀ Սև լճի տարածք. ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Վերիշեն ու Ակներ գյուղերի բնակիչների սոցիալական իրավունքների բարելավման առաջարկներ է ներկայացրել կառավարություն: Նախ, կառավարությանն առաջարկել է Վերիշեն ու Ակներ գյուղերը ներառել սահմանամերձ համայնքների ցանկում:
ՄԻՊ գրասենյակի հաղորդմամբ, գրավոր ներկայացված հիմնավորումներում հաշվի են առնվել Սյունիքի մարզի Գորիս խոշորացված համայնքի Վերիշեն և Ակներ գյուղերում բնակիչների և համայնքի ղեկավարի հետ մայիսի 14-ի մեր քննարկումների արդյունքները:
Այս հարցը հատկապես արդիական է` հաշվի առնելով ադրբեջակական զինված ուժերի անօրինական ներխուժումը ՀՀ Սև լճի տարածք` Վերիշեն ու Ակներ գյուղերի ուղղությամբ, ինչպես նաև նրանց կողմից ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներն ու դրանք վտանգող պարբերական սադրանքները:
Նշվածից բացի, Ակների բնակիչները բարձրացրել են կարևոր հարց այն մասին, որ գյուղի մոտ 150 բնակիչներ չեն օգտվում իրենց պատկանող հողի օգտագործման համար սահմանված արտոնություններից միայն այն պատճառով, որ իրենք սահմանամերձ ճանաչված բնակավայրի բնակիչ չեն, թեև այդ հողերը 2012 թվականից գտնվում են սահմանամերձ ճանաչված Քարահունջ գյուղական բնակավայրի վարչական տարածքում: Խոսքն արոտավայրերի և խոտհարքների մասին է:
Ստացվում է, որ ՀՀ սահմանամերձ համայնքներին տրվող սոցիալական աջակցության ծրագրի շահառու ճանաչվելու համար դիտարկվում է տվյալ բնակավայրի բնակիչ լինելը: Մինչդեռ, կան սոցիալական արտոնություններ, որոնք իրենց բնույթով տրվում են տվյալ բնակավայրի վարչական սահմաններում գործունեություն իրականացնելու համար, որի նպատակն այդ գործունեությունների (հողերի մշակում, տնտեսական գործունեության շրջանակներում արտադրության կազմակերպում, առևտրի օբյեկտների միջոցով առևտրի իրականացում և այլն) խթանումն է, հարկերից ազատումը:
Ուստի, այս հարցը նույնպես ներկայացվել է ՀՀ կառավարությանը և առաջարկվել Ակներ գյուղի այն բնակիչներին, որոնք 2012 թվականից օգտվում են սահմանամերձ ճանաչված Քարահունջ գյուղական բնակավայրի վարչական տարածքի արոտավայրերից ու խոտհարքերից, տրամադրել արտոնություններ, մինչև Ակները սահմանամերձ համայնքների ցանկում ընդգրկելը:
Այս հարցերը Մարդու իրավունքների պաշտպանին առանձին ներկայացրել է նաև Գորիս խոշորացված համայնքի ղեկավարը:

Ombudsman proposes to include Verishen and Akner villages in the list of border communities
The Human Rights Defender Mr. Arman Tatoyan presented proposals to the Government on the improvement of the social rights of the residents of the Verishen and Akner villages of Armenia. the Ombudsman's office reported on Thursday.
According to the source, the Defender proposed to the Government to include Vernishen and Akner villages in the list of border communities of Armenia.
The results of the discussions held with the residents of Vernishen and Akner villages of the enlarged Community of Goris and its Head on May 14 was takin into consideration in the written justifications for the proposal.
This issue is relevant, taking into consideration the illegal incursion of the Azerbaijani armed forces into the area of the Black Lake of Armenia, in the direction of Vernishen and Akner villages, as well as their violations of the rights of the border residents of Armenia, and their regular provocations threatening those rights.
According to the source, the residents of Akner raised an important issue related to the fact that around 150 residents of the village cannot make use of the land (pastures and hayfields) allocated to them, only for the reason that they are not recognized as residents of a border community, despite the fact that since 2012, those lands are located in the administrative territory of Karahundj village community which is recognized as a border village.
It appears that to be a beneficiary of the assistance provided to the border communities of Armenia, being a resident of the given community is taken into consideration. Meanwhile, there are certain social privileges that are granted for carrying out activities within the administrative borders of the given community, the aim of which is to promote those activities (cultivation of lands, organization of production, trade through commercial facilities, etc.) and exempt them from taxes.
Therefore, this issue was also presented to the Government of Armenia, and the issue of including the residents who, have been using the pastures and hayfields located in the administrative territory of Karahundj village community which is recognized as a border village since 2012, and grant them privileges until Akner is included in the list of border communities.
These issues were also privately presented to the Human Rights Defender by the Head of the enlarged Community of Goris, the source said.