Այս հարցը հատկապես արդիական է` հաշվի առնելով Ադրբեջանի անօրինական ներխուժումը ՀՀ Սև լճի տարածք. ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Վերիշեն ու Ակներ գյուղերի բնակիչների սոցիալական իրավունքների բարելավման առաջարկներ է ներկայացրել կառավարություն: Նախ, կառավարությանն առաջարկել է Վերիշեն ու Ակներ գյուղերը ներառել սահմանամերձ համայնքների ցանկում:
ՄԻՊ գրասենյակի հաղորդմամբ, գրավոր ներկայացված հիմնավորումներում հաշվի են առնվել Սյունիքի մարզի Գորիս խոշորացված համայնքի Վերիշեն և Ակներ գյուղերում բնակիչների և համայնքի ղեկավարի հետ մայիսի 14-ի մեր քննարկումների արդյունքները:
Այս հարցը հատկապես արդիական է` հաշվի առնելով ադրբեջակական զինված ուժերի անօրինական ներխուժումը ՀՀ Սև լճի տարածք` Վերիշեն ու Ակներ գյուղերի ուղղությամբ, ինչպես նաև նրանց կողմից ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներն ու դրանք վտանգող պարբերական սադրանքները:
Նշվածից բացի, Ակների բնակիչները բարձրացրել են կարևոր հարց այն մասին, որ գյուղի մոտ 150 բնակիչներ չեն օգտվում իրենց պատկանող հողի օգտագործման համար սահմանված արտոնություններից միայն այն պատճառով, որ իրենք սահմանամերձ ճանաչված բնակավայրի բնակիչ չեն, թեև այդ հողերը 2012 թվականից գտնվում են սահմանամերձ ճանաչված Քարահունջ գյուղական բնակավայրի վարչական տարածքում: Խոսքն արոտավայրերի և խոտհարքների մասին է:
Ստացվում է, որ ՀՀ սահմանամերձ համայնքներին տրվող սոցիալական աջակցության ծրագրի շահառու ճանաչվելու համար դիտարկվում է տվյալ բնակավայրի բնակիչ լինելը: Մինչդեռ, կան սոցիալական արտոնություններ, որոնք իրենց բնույթով տրվում են տվյալ բնակավայրի վարչական սահմաններում գործունեություն իրականացնելու համար, որի նպատակն այդ գործունեությունների (հողերի մշակում, տնտեսական գործունեության շրջանակներում արտադրության կազմակերպում, առևտրի օբյեկտների միջոցով առևտրի իրականացում և այլն) խթանումն է, հարկերից ազատումը:
Ուստի, այս հարցը նույնպես ներկայացվել է ՀՀ կառավարությանը և առաջարկվել Ակներ գյուղի այն բնակիչներին, որոնք 2012 թվականից օգտվում են սահմանամերձ ճանաչված Քարահունջ գյուղական բնակավայրի վարչական տարածքի արոտավայրերից ու խոտհարքերից, տրամադրել արտոնություններ, մինչև Ակները սահմանամերձ համայնքների ցանկում ընդգրկելը:
Այս հարցերը Մարդու իրավունքների պաշտպանին առանձին ներկայացրել է նաև Գորիս խոշորացված համայնքի ղեկավարը:

Этот вопрос особенно актуален, учитывая незаконное вторжение Азербайджана на территорию Черного озера РА - ЗПЧ
11:26 27/05/2021
Защитник прав человека Арман Татоян представил правительству предложения по улучшению социальных прав жителей сел Веришен и Акнер. В первую очередь, правительству предложено включить села Веришен и Акнер в список приграничных общин.
По сообщению офиса Омбудсмена, в письменных обоснованиях учтены результаты наших переговоров от 14 мая с жителями и мэром сел Веришен-Акнер укрупненной общины Горис Сюникской области.
Этот вопрос особенно актуален, учитывая незаконное вторжение азербайджанских вооруженных сил на территорию Черного озера РА, в направлении сел Веришен и Акнер, а также нарушения ими прав жителей приграничных населенных пунктов РА и подвергающие их опасности регулярные провокации.
Кроме того, жители Акнер подняли важный вопрос о том, что около 150 жителей села не пользуются привилегиями, установленными для использования земли только потому, что они не являются жителями приграничного населенного пункта или что эти земли с 2012 года находятся на административной территории сельского населенного пункта Караундж. Речь идет о пастбищах и сенокосах.
Получается, что для того, чтобы быть признанным бенефициаром программы социальной помощи, предоставляемой приграничным общинам Республики Армения, надо проживать в данном населенном пункте. Между тем, существуют социальные льготы, которые по своему характеру предоставляются для осуществления деятельности в административных границах данного населенного пункта, целью которых является содействие этой деятельности (возделывание земель, организация производства в рамках экономической деятельности, осуществление торговли через коммерческие объекты и др.), освобождение от уплаты налогов.
Поэтому этот вопрос был также представлен правительству Республики Армения и предложено предоставить льготы жителям села Акнер, с 2012 года использующим пастбища и сенокосы административной территории села Караундж, пока Акнер не будет включен в список приграничных населенных пунктов.
Эти вопросы были отдельно представлены Защитнику прав человека главой укрупненной общины Горис.