ՄԻՊ. Պետականությունը պետք է պահել սրբության պես
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն Առաջին Հանրապետության հռչակման 103-րդ տարեդարձի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել, որտեղ ասված է.
«Պետականությունը պետք է պահել սրբության պես` անձնուրաց նվիրումով: Պետականությունն ու ինքնիշխանությունը մարդու արժանապատիվ ու անվտանգ կյանքի երաշխավոր են։
Պետության մեջ մարդուն, նրա արժանապատվությունն ու իրավունքներն իրական պաշտպանողն ու աջակցողը հենց պետությունն է` սեփական ժողովրդավարական կառույցներով ու իրավունքի գերակայության թելադրանքով։
Բոլորիս համախմբվածությունն ու սեփական ուժերի նկատմամբ վստահությունը, պետականության արժեքի գիտակցումն ու մեր երեխաների խաղաղ ապագայի նկատմամբ պատասխանատվությունը կլինեն երախտիքի լավագույն տուրքն այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր իրենց կյանքի գնով են մեզ համար նվաճել ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը:

Омбудсмен Армении: Государственность нужно беречь, как святыню
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Армения Арман Татоян направил поздравительное послание по случаю отмечаемой сегодня, 28 мая, 103-й годовщины провозглашения Первой Республики.
В послании отмечается:
«Государственность нужно беречь, как святыню – с самоотверженной преданностью. Государственность и суверенитет – залог достойной и безопасной жизни человека.
Истинной защитой и опорой человека, его достоинства и прав в государстве является само государство – своими собственными демократическими структурами и императивом  верховенства права.
Всеобщая консолидация и уверенность в собственных силах, осознание ценности государственности и ответственность за мирное будущее наших детей будут лучшей данью уважения людям, которые ценой собственной жизни завоевали для нас право жить свободно и независимо.