ՄԻՊ-ն արձագանքել է Սարդարապատի հուշահամալիր լրագրողների մուտքի արգելքի ահազանգին
Այսօր վաղ առավոտից Մարդու իրավունքների պաշտպանին լրագրողներն ահազանգերով բողոքներ են ներկայացրել՝ նշելով, որ պաշտոնական միջոցառումները լուսաբանելու համար իրենց արգելվում է մոտենալ Սարդարապատի հուշահամալիրին:
ՄԻՊ աշխատակազմի փոխանցմամբ, լրագրողները նշել են՝ նախապես չի հայտարարվել, որ Սարդարապատի հուշահամալիր մուտքն իրենց համար փակ է լինելու, տեղում ևս չի ներկայացվել որևէ պարզաբանում կամ հիմնավորում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ ցանկացած պարագայում լրատվամիջոցները պետք է նախապես տեղեկացվեն սպասվելիք նմանատիպ միջոցառումների լուսաբանման պայմանների, ինչպես նաև սահմանափակումների մասին՝ նախապես հրապարակված պարզաբանումներով կամ հիմնավորումներով:
«Լրատվամիջոցների միջոցով է հասարակությունը տեղեկանում երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունների ու հանրային մարմինների աշխատանքի մասին, հետևաբար նրանց անխոչընդոտ մասնագիտական գործունեությունը պետք է երաշխավորված լինի»,-ասված է ՄԻՊ աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Омбудсмен Армении отреагировал на сообщения о недопуске СМИ в комплекс Сардарапат
С раннего утра омбудсмену Армении поступают жалобы по поводу того, что им не разрешают приближаться к мемориальному комплексу Сардарапат для освещения официальных мероприятий.
Как сообщают из офиса омбудсмена Армении, журналисты отметили, что им заранее не было объявлено о том, что вход в мемориальный комплекс «Сардарапат» для них будет закрыт.
Кроме того, на месте также не было предоставлено каких-либо объяснений и обоснований.
Защитник прав человека констатирует, что, в любом случае, СМИ должны быть заранее проинформированы об условиях освещения подобного рода мероприятий, а также о возможных ограничениях с заранее опубликованными разъяснениями или обоснованиями.
«Посредством СМИ общество узнает о происходящих в стране событиях и работе госорганов, соответственно их беспрепятственная профессиональная деятельность должна быть гарантирована», - подчеркнул Татоян.